Dziesiąty krąg

Tłumaczenie: Michał Juszkiewicz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Tenth Circle
rodzina, miłość, zagłada

W swojej trzynastej powieści Jodi Picoult sięga mistrzostwa fabularnego, snując historię o nadopiekuńczych rodzicach, walce z demonami przeszłości i emocjonalnych zagrożeniach, jakie niesie ze sobą każdy związek. Daniel Stone, rysownik komiksów, jest niemal lustrzanym odbiciem głównego bohatera tworzonego przez siebie albumu: w młodości wandal i chuligan, obecnie kochający ojciec i domator....

Daniel Stone, rysownik komiksów, jest niemal lustrzanym odbiciem głównego bohatera tworzonego przez siebie albumu: w młodości wandal i chuligan, obecnie kochający ojciec i domator. Kiedy jego czternastoletnia córka Trixie oskarża swojego byłego chłopaka o gwałt, Daniel przemienia się w ogarniętego morderczym szałem mściciela; w tej nowej, niespodziewanej sytuacji ojciec i córka muszą uczyć się siebie nawzajem. W tym samym czasie jego żona Laura, zrywa z kochankiem i podejmuje próbę uratowania swojego małżeństwa. Kiedy Trixie ucieka na Alaskę, Laura i Daniel wyruszają na jej poszukiwanie; jest to bez mała podróż w głąb dantejskiego piekła.
Doprawdy trudno oderwać się od tej kroniki rodziny na krawędzi zagłady.

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

Agnieszka | 2012-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2012

"Dziesiąty Krąg" to historia szczęśliwej rodziny, której świat niespodziewanie legnie w gruzach.

Trixie córka Laury i Daniela Stone jest oczkiem w głowie ojca,który z racji swojej pracy( jest rysownikiem komiksów)może zostać w domu i opiekować się córką podczas gdy żona Laura jest w pracy (wykłada na uczelni).

Nastoletnia Trixie zakochuje się w Jonsonie lecz kiedy chłopak z nią zrywa nie potrafi się z tym pogodzić i robi wszystko by ten do niej wrócił.

Razem z przyjaciółką realizują plan, który opiera się na tym,że dziewczyna ma zachowywać się prowokacyjnie na imprezie u swojej przyjaciółki po to by Jonson poczuł zazdrość, zrozumiał co stracił i wrócił do niej.Jednak plan wymyka się z pod kontroli. Trixie zostaje zgwałcona przez byłego chłopaka.Nikt nie wierzy w to, że chłopak mógł zgwałcić dziewczynę. Wszyscy się od niej odwracają; koledzy w szkole, a nawet najlepsza przyjaciółka.

Ojciec jednak staje murem za córką, jest jej wsparciem i opoką.

Uświadamia sobie,że Triźie nie jest...

tatiasza | 2016-02-10

Kolejne bardzo pozytywne zaskoczenie jeżeli chodzi o panią Jodi Picoult. Ciężko było się oderwać.
Przedstawiony został rodzinny dramat. Przeróżne emocje targające głównymi bohaterami miłość, nienawiść, zazdrość, dobro, zło...
Gwałt jest tu głównym tematem...
Tajemnice rodzinne, które wychodzą tak jakby obok całej tragedii.
Samookaleczenia, próba samobójcza, samotność, odrzucenie, prawda, kłamstwo to wszystko przewija się przez całą książkę i trzyma w napięciu...
Polecam:)

Grażyna | 2010-03-06

Bardzo mi się podoba, nie mogłam się od niej oderwać, bardzo polecam nastolatkom- nie wszystko trzeba przeżyć, aby załapać jak czasami bezmyśne zachowanie może zaważyć na całym życiu. Wspaniała postać ojca dziewczyny. Polecam.

Magdzialena | 2015-07-22
Przeczytana: 21 lipca 2015

"Dziesiąty krąg" to pierwsza książka Jodi Picoult, którą przeczytałam. A Dlaczego?? Ponieważ w bibliotece przez pół roku nie mogłam dostać ani jednej książki, którą napisała. Wszystkie są w ciągłym obiegu. Na tą się jednak wreszcie doczekałam i bardzo się cieszę.
W książce bardzo podobał mi się komiks, wplatany co jakiś czas w treść. Jeszcze się z czym takim nie spotkałam. Daje do myślenia, jest po prostu świetny :).
A co dzieje się w książce?? A no, bardzo wiele.
Trixi to czternastolatka, która wiedzie normalne szczęśliwe życie, ma kochających rodziców, chłopaka. Pewnego razu, jednak ojciec znajduje ją zapłakaną w toalecie, a ona wyznaje mu że została zgwałcona przez swojego chłopaka. Tu zaczyna się ciąg różnych zdarzeń. Po pierwsze z dnia na dzień Trixi z małej dziewczynki zmienia się w dorosłą, która wie że już nigdy nie będzie tak jak kiedyś. Z czasem wychodzą na jaw różne sekrety, zarówno Trixi, jej ojca Daniela, oraz matki Laury. Takiego zakończenia sie również nie...

kwiatek29 | 2013-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Powieści Jodie Picoult zazwyczaj wciągają mnie bez reszty.Jednak "Dziesiątego krągu" nie przeczytałam z wielką przyjemnością,powieść jest dobra,ale nie dorównuje poziomem pozostałym.Nieco o fabule.Czternastoletnia Trixie oskarża byłego chłopaka o gwałt,jej ojciec przemienia się w ogarniętego szałem mściciela,w tym czasie matka Trixie zrywa z kochankiem i próbuje ratować małżeństwo.Niby historia ciekawa,ale są momenty gdy czytanie męczy.Przeszkadzały mi przewijające się przez cała powieść wtręty,nawiązania do "Boskiej komedii" Dantego Alighieri.Książka liczy sobie 363 strony,100 mniej,a czytało by się znacznie lepiej.

lacerta | 2014-03-31
Przeczytana: 31 marca 2014

Piękna powieść, po prostu wpadłam i nie mogłam wyjść. Nawet nie potrafię dokładnie powiedzieć co najbardziej mi się spodobało: komiks wpleciony w treść książki, piękna relacja między córką, a ojcem czy tajemnica, którą starałam się rozwiązać razem z bohaterami.
Książka jest po prostu wspaniała i chociaż uwielbiam twórczość Pani Picoult to ta powieść jest wyjątkowa i podoba mi się jeszcze bardziej niż przeczytane przeze mnie do tej pory.

macierzanka | 2011-05-29
Przeczytana: 28 maja 2011

Jodi Picoult, amerykańska pisarka doskonale znana w Polsce (można pokusić się o sformułowanie, że od jakiegoś czasu to marka sama w sobie:), stworzyła historię (ta jest trzynastą w dorobku pisarskim), która, jak głosi informacja na okładce książki, sięga mistrzostwa fabularnego...

Bohaterem książki jest rodzina wraz ze swoimi problemami, które, jak to w książkach pani Picoult nie są zwyczajne, bowiem nastolatka, Trixie zostaje zgwałcona, natomiast Laura, jej matka ma romans... Daniel, ustatkowany mąż i ojciec, skrywa natomiast burzliwe wydarzenia swej młodości sięgające dzieciństwa spędzonego na Alasce.

Picoult próbuje dokonać wszechstronnej analizy kondycji psychicznej rodziny będącej w stanie kryzysu i zagrożenia rozpadem. Mocno nadwątlone relacje, pogłębiający się stres, tragiczne, liczne, następstwa gwałtu oraz pułapka utkana z kłamstw i niedomówień powodują huśtawkę emocjonalną, od której kręci się wszystkim w głowach.

Pytanie jakie nasuwa się w trakcie lektury brzmi:...

allison | 2012-01-30
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 29 stycznia 2012

Kolejna powieść J. Picoult, od której ciężko było się oderwać!

"Dziesiąty krąg" to rzetelnie napisana historia, z wyrazistymi, chociaż niejednoznacznymi postaciami. Rodzinny dramat i dylematy bohaterów przeplatają się tu z metaforyką "Piekła" Dantego i ciekawym wykorzystaniem elementów komiksu.
Na uwagę zasługują też bardzo plastyczne opisy zimna, śniegu i mrozu. Czytając je, trudno oprzeć się wrażeniu wszechogarniającego chłodu.

Zakończenie to kolejny plus powieści, chociaż można domyślić się go znacznie wcześniej. Zaletą jest też stopniowe odkrywanie prawdy o bohaterach, ich przeszłości, sekretach i słabościach.

Desire | 2015-02-02
Przeczytana: 14 stycznia 2015

Nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki, ale doszłam do wniosku, że czas to zmienić i trafiło na "Dziesiąty krag". Tytuł nawiązuje do piekelnych kręgów ze słynnej "Boskiej komedii" Dantego. Jak, tam kręgów było tylko dziewięć. W dziesiątym kręgu znalazła się rodzina Stone'ów.

"Może w życiu jest tak, że aby coś docenić, trzeba otrzeć się o stratę."

Rodzina Stone'ów przerzywa poważny rodzinny kryzys. Daniel nie potrafi znaleźć wspólnego języka z córką, która wchodzi właśnie w trudny okres dojrzewania, a Laura, żona Daniela i matka Trixi potajemnie spotyka się z kochankiem. Trixie natomist przeżywa swój pierwszy miłosny zawód w życiu. Jej były chłopak, Jason, rzucił ją dla innej dziewczyny. Trixi jest załamana i za wszelką cenę chce być znowu ze swoim ukochanym. Razem z jej przyjaciółką obmyślają plan, który ma pomóc Trixie w odzyskaniu chłopaka. Niestety nie wszystko poszło tak jak chciały obie dziwczyny, a główna bohaterka zostaje zgwałcona. Gdy Daniel się o tym dowiaduje...

Gabby | 2012-03-25
Przeczytana: 24 marca 2012

Mnie osobiście książka miejscami męczyła , ale przebrnęłam przez nią szybko. Nie jestem zwolenniczką tego typu powieści , ale potrafię docenić dobrą książkę wspaniałej autorki. Występuje tu szeroko rozwinięta relacja dziecko-rodzic. Widzimy świat i wydarzenia z perspektywy głównych trzech bohaterów. Książka ta jest na pewno pomocna jeśli chodzi o problemy w życiu rodzinnym. Pokazuje sekrety i tajemnice , których na co dzień nie sposób dojrzeć i zrozumieć.

J.P. napisała dobrą książkę dla rodziców i zagubionych nastolatków. Polecam fanom Jodi Picoult. :)