Łebki od Szpilki

Okładka książki Łebki od Szpilki
Agnieszka Szpila Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2015-05-06
Data 1. wyd. pol.:
2015-05-06
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328014978
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Mistrzowie opowieści. O kobiecie. Od Virginii Woolf do Agnieszki Szpili Chimamanda Ngozi Adichie, Margaret Atwood, Ingeborg Bachmann, Lucia Berlin, Dino Buzzati, Radka Denemarková, Tove Jansson, Han Kang, Selma Lagerlöf, Clarice Lispector, Sándor Márai, Herta Müller, Charlotte Perkins Gilman, Edgar Allan Poe, Cora Sandel, Agnieszka Szpila, Ludmiła Ulicka, Virginia Woolf, Marguerite Yourcenar, Oksana Zabużko
Ocena 7,0
Mistrzowie opo... Chimamanda Ngozi Ad...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 2 (62) / 2023 Edyta Bystroń, Krystyna Dąbrowska, Mirosław Filiciak, Karol Jachymek, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Patryk Pufelski, Redakcja magazynu Pismo, Mateusz Roesler, Wojciech Śmieja, Filip Springer, Taras Szewczenko, Agnieszka Szpila, Emily Witt, Bohdan Zadura, Małgorzata Żebrowska
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Edyta Bystroń, Krys...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
81 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
6142
3443

Na półkach:

Zawsze czuję lęk, kiedy sięgam po literaturę, w której poruszany jest problem przemocy w rodzinie i choroby. Zwykle kończy się na prostej fabule, relacjach pisanych językiem, który wywołuje znużenie i zniechęcenie do dalszego czytania. Świetnych książek poruszających te problemy jest bardzo niewiele i niestety giną w morzu tandety. Przed „Łebkami od szpilki” broniłam się dość długo. Wiedziałam, że będą tam poruszane tematy znane mi zbyt dobrze, a do tego spodziewałam się prostego narzekania na życie, los, ludzi i tak dalej. Po wielu miesiącach wzbraniania się książka trafiła do mnie dzięki Małgorzacie Pyzik, autorce blogu „Mix książkowy”. Poleżała na parapecie kilka miesięcy i w końcu odważyłam się przeczytać.
Agnieszka Szpila swoją książką zaskarbiła moje serce. Jej pełna dystansu do siebie i świata, wzbogacona licznymi odwołaniami do kultury, swobodne manewrowanie między motywami, zabawa językiem, a do tego piękna opowieść o upadaniu i próbie znalezienia swojego miejsca dla siebie i swoich dzieci. W „Łebkach od szpilki” znajdziemy poddane strumieniowi świadomości relacje ze zmagań z chorobom dziewczynek i przemocą ich ojca. Fabuła prosta i oczywista i to nie ona stanowi o wartości tej książki. Autorka doskonale przelewa na papier wszelkie rozterki i pokazuje sposób wychodzenia z bycia ofiarom. Wielu ludziom nie udaje się to całe życie, a tu mamy osobę młodą, dostrzegającą swoje zalety i wady oraz swoja małość wynikającą z godzenia się na los, a później wielkość przez bunt. Takich książek jest wiele, ale większość to relacje niewykształconych szarych myszek, które dały się zahukać mężowi pijakowi. Agnieszka jest inna: wykształcona. W wielkim mieście zdobyła nie tylko dyplom, ale i kompetencje, o czym świadczy jej swoboda posługiwania się słowem. Mimo przewidywalności akcji autorka nie daje nudzić się czytelnikowi. Każe mu w umyśle szukać wskazanych porównań odwołań. Jej relacje z życia to piękny maraton intelektualny przekazujący nam prostą oczywistość, którą – jako ludzie cywilizowani – wypieramy ze swojej świadomości: „Potencjalny morderca jest w każdym z nas. Warto go w sobie uszanować i uznać, bo czasem ten właśnie morderca może uratować nam życie”.
Książkę polecam każdemu, kto choć przez chwile chce bliżej poznać los ludzi żyjących w pozornie idealnych rodzinach, w których członkowie dyskretnie serwują sobie przemoc. Polecam ja również czytelnikom mającym w rodzinie niepełnosprawne dzieci. Wędrówka autorki pozwoli odkryć jak wieloma przeszkodami mają oni do czynienia i jak ważne jest dla nich każde wsparcie.

Zawsze czuję lęk, kiedy sięgam po literaturę, w której poruszany jest problem przemocy w rodzinie i choroby. Zwykle kończy się na prostej fabule, relacjach pisanych językiem, który wywołuje znużenie i zniechęcenie do dalszego czytania. Świetnych książek poruszających te problemy jest bardzo niewiele i niestety giną w morzu tandety. Przed „Łebkami od szpilki” broniłam się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    121
  • Przeczytane
    109
  • Posiadam
    36
  • Teraz czytam
    4
  • 2015
    3
  • E-booki
    2
  • Biblioteka
    2
  • Literatura polska
    2
  • Ebook
    2
  • Z polecenia
    2

Cytaty

Więcej
Agnieszka Szpila Łebki od Szpilki Zobacz więcej
Agnieszka Szpila Łebki od Szpilki Zobacz więcej
Agnieszka Szpila Łebki od Szpilki Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także