Po rozstaniu

Tłumaczenie: Magdalena Sommer
Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
Thera

Trzydziestosześcioletnia mieszkanka Jerozolimy, archeolożka, bada historię tajemniczego zatopienia wyspy Tery, przez wielu historykow utożsamianej z mityczną Atlantydą. W życiu osobistym Elli również szykuje się kataklizm: w imię swoiście pojętej wolności i niezależności kobieta decyduje się porzucić męża. Odtąd musi samodzielnie stawiać czoła rzeczywistości, poradzić sobie z winą, żalem, rozczarowaniem, a ponadto z problemami synka, któremu trudno jest zaakceptować rozstanie rodziców. Ella podejmuje terapię, podczas której zbliża się do prowadzącego ją psychiatry. Czy tym razem zdoła stworzyć szczęśliwy związeka Czy uda jej się wymazać z pamięci trudną i bolesną przeszłośća zeruya Shalev porusza tematy, które ocierają się o melodramat, jednak dzięki wnikliwemu spojrzeniu, wrażliwości i wirtuozerii językowej nigdy nie przekracza granicy banału, swoje historie zamienia w solidną literaturę. Losy jednej kobiety stają się diagnozą współczesnej rodziny, małżeństwa, związku.

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

Ola | 2014-01-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 stycznia 2014

"Po rozstaniu" to trzecia część cyklu Zeruyi Shalev. Jak dla mnie najlepsza. Podobnie jak w poprzednich książkach ("Życie miłosne" i "Mąż i żona") właściwie banalny temat ujęty został w niebanalny sposób. Mnogość emocji, stanów psychicznych, myśli to efekt wielkiej wnikliwości autorki w ludzką psychikę. Odwaga, aby pokazać nie tylko te dobre emocje, nie tylko to co jest oczywiste jest wielkim atutem książki. Wielowymiarowość postaci, a właściwie ich zachowań i decyzji chyba było dla mnie najcenniejsze. Decyzje, które podejmowali bohaterowie dla każdego znaczyły coś innego, trudno było określić, czy coś było dobre, czy złe. Każda myśl mogła być oceniona w różny sposób, w zależności od tego, kogo dotyczyła i jakie ta osoba miała doświadczenia, jakiej struny w kimś dotykała. Myślę, że postacie powieści pokazywały ile znaczeń i reakcji może wywołać jedno zachowanie. Chyba każdy czytelnik odbiera to w zależności od swoich doświadczeń. I na tym właśnie, w moim odczuciu, polega...

Marzenia | 2015-07-18
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 18 lipca 2015

To była bardzo długa lektura. Po intensywnym wczytaniu, odkładałam przytłoczona smutkiem, rozmienianiem na drobne odczuć, oczekiwań, wahań, wspomnień z dzieciństwa, analizie tak bardzo drobiazgowej, owszem słusznej, właściwej chyba tylko kobiecie, ale jednocześnie nużącej, bohaterki - kobiety rozstającej się z mężem i wchodzącej w nowy związek. Wracałam jednak do lektury z zaciekawieniem, czy kobieta ta podda się, ucieknie, czy też coś w sobie przewartościuje, albo jakieś okoliczności zewnętrzne dadzą nadzieje na ....na co ? na dobre, harmonijne życie z kolejnym mężczyzną i wspólnymi dziećmi.

Carnelia | 2013-10-28
Przeczytana: 2013 rok

Zeruya Shalev. „Po rozstaniu”. Trzecia część trylogii, prezentującej trzy najważniejsze etapy emocjonalnego życia dorosłej kobiety w relacjach z mężczyzną – szalona, zmysłowa, choć wcale nieoczywista miłość („Życie miłosne”), pełne napięć i rozczarowań małżeństwo („Mąż i żona”) i ... No właśnie, właściwie co? „Po rozstaniu” mogłoby jako trzecia część tej burzliwej historii pomieścić wszystko. Od pełnego sielskości i namiętności nowego związku po uwolnieniu się z dusznej, męczącej, niesatysfakcjonującej relacji z mężem po dramat samotnej kobiety, która zyskała pozory wolności, a straciła wszystko, na czym opierało się jej dotychczasowe życie.

Jaki los przypadł Eli po rozstaniu, oczywiście nie zdradzę, bo to istota tej powieści. Niech za podpowiedź posłuży cytat z Die Welt na okładce książki „Love story XXI wieku”. Ale też nie dajmy się zwieść tej wskazówce. To historia, jak każda tej autorki, bardzo nieoczywista, duszna od skrajnych emocji, pełna pytań, wahań, wątpliwości i...

tsantsara | 2014-05-13
Przeczytana: listopad 2013

Gonitwa myśli i niepewność co do słuszności decyzji opuszczenia męża, pomimo że się ma małe dziecko, w dodatku gdy właśni rodzice trzymają stronę swego zięcia, nie córki, jest zapewne uzasadniona, ale w wydaniu Shalev, której bohaterki cechują się zazwyczaj krańcowością uczuć i aż nadmiernymi wahaniami nastrojów, stan taki podniesiony jest jeszcze o kilka rejestrów w górę. Sprawy nie poprawia wyższe wykształcenie i niepewność co do wartości własnych odkryć i dokonań w pracy archeologa....Koniec końców otrzymujemy niemal histeryczną ale bardzo dokładną analizę uczuć towarzyszących rozstaniu, rozwodowi i wszystkiemu co potem, kiedy ojciec ma prawo odwiedzać dziecko, kiedy miewa się napady poczucia osamotnienia i rozterki, czy i jak ułożyć sobie życie z kimś innym. A kiedy ten inny jest w takiej samej sytuacji rodzinnej, materiał na dramat gotowy. Shalev opisuje go bardzo dokładnie, werystycznie, uczucie po uczuciu. Wiwisekcja związku w rozkładzie i sprzecznych uczuć kobiety w takiej...

Ronja | 2012-02-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 15 lutego 2012

Będę żyć tą książką jeszcze bardzo długo. Przeszywająco smutna. Wydawać by się mogło, że rozstanie to chleb powszedni naszych czasów. Po przeczytaniu tej książki wiem, że nie powinno tak być. W mediach promowany jest obraz kobiety, która bez problemu, często z byle powodu zamienia partnera na lepszy model i jest za to chwalona. Że jest samowystarczalna, nowoczesna, odważna, że to nic takiego, ani dla niej, ani dla reszty rodziny. Że lepiej żyć osobno, niż się ciągle kłócić. Cieszę się że mogłam spojrzeć na problem z drugiej strony. Że pokazano mi, że to NIGDY się dobrze nie kończy. Jak bardzo się cierpi, jak bardzo cierpi reszta rodziny, a przede wszystkim dziecko. Przepięknie napisana, dotykająca psychiki ludzkiej na takiej głębokości że aż ciary po plecach przechodzą. To jedna z tych książek, po przeczytaniu których się choruje, ale po wyzdrowieniu człowiek staje się mądrzejszy, bardziej wrażliwy i lepszy.

Anna | 2014-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2014

„Jak trudno przywyknąć do rezygnacji…przeprowadzając się do innego mieszkania, zarazem rezygnuje się z poprzedniego, żyjąc z innym mężczyzną, rezygnuje się z poprzedniego, to prawa rzeczywistego świata, okrutnie proste, jak prawa przyrody”.
To bardzo istotne słowa, które padają w książce”Po rozstaniu”Z.Shalev.

Bohaterka, Ela Miller podejmuje decyzję o rozstaniu z mężem. W momencie w którym powiadamia o tym męża i rodziców jest przekonana, że postępuje właściwie. Kiedy mąż wyprowadza się z domu zaczynają nachodzić ją wątpliwości co do słuszności tej decyzji. Chce ją cofnąć. Okazuje się, że jest już za późno na powrót do tego co było. Tylko po co wracać skoro w małżeństwie nie była szczęśliwa. Czuła się sfrustrowana. Ten związek jej nie satysfakcjonował. Pragnęła wolności, niezależności. Po rozstaniu przeżywa niekończące się rozterki. Jak każda matka bardzo kocha swoje dziecko. Obwinia się,że decydując się na rozstanie z mężem zgotowała synowi życie w niepełnej rodzinie. Czuje się...

Anna | 2014-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2014

„Jak trudno przywyknąć do rezygnacji…przeprowadzając się do innego mieszkania,zarazem rezygnuje się z poprzedniego,żyjąc z innym mężczyzną,rezygnuje się z poprzedniego,to prawa rzeczywistego świata,okrutnie proste,jak prawa przyrody”.
To bardzo istotne słowa,które padają w książce”Po rozstaniu”Z.Shalev.

Bohaterka,Ela Miller podejmuje decyzję o rozstaniu z mężem.W momencie w którym powiadamia o tym męża i rodziców jest przekonana, że postępuje właściwie.Kiedy mąż wyprowadza się z domu
zaczynają nachodzić ją wątpliwości co do słuszności tej decyzji.Chce ją cofnąć.Okazuje się,że jest już za późno na powrót do tego co było.Tylko po co wracać skoro w małżeństwie nie była szczęśliwa. Czuła się sfrustrowana.Ten związek jej nie satysfakcjonował.Pragnęła wolności,niezależności.Po rozstaniu przeżywa niekończące się rozterki.Jak każda matka bardzo kocha swoje dziecko.Obwinia się,że decydując się na rozstanie z mężem zgotowała synowi życie w niepełnej rodzinie. Czuje się samotna.Bez końca...

marsilje | 2013-02-25
Na półkach: Polecam, Przeczytane, 2009
Przeczytana: 2009 rok

Książka o tym, jak swoimi myślami tworzymy swoją rzeczywistość, jak swoimi interpretacjami nadajemy sens słowom i zachowaniom, jak sami potrafimy się zapętlać w swoich wizjach świata i znajdować wszędzie potwierdzenie dla nich.

A także o wielu różnych innych rzeczach, które być może nawet zajmują większą część tej obszernej powieści... ale dla mnie przede wszystkim o tym.

jola | 2011-04-10

Bardzo długa książka o irytującej kobiecie.

Karkam | 2013-08-06
Przeczytana: 29 lipca 2013

Monolog kobiety, którra zdecydowała się odejść od męża. Jej rozterki, przemyślenia związane z wychowywaniem dziecka na dwa fronty, poszukiwanie szczęścia w samotności. Sytuacja zmienia się wraz z kiełkującym uczuciem do innego mężczyzny, psychiatry, którego poznaje na szkolnym pikniku syna. Mężczyzna twki w nieszczęśliwym związku, który ona ostatecznie rozbija. Początek ich miłości jest jak świeży powiew wiosny, jak ciepło, które niesie ze sobą lato, a w końcu jak stęchła jesień i mrożąca krew w żyłach zima. Czy warto zaczynać nowy związek tuż po rozstaniu? Słodko-gorzka historia, która zmusiła mnie do refleksji - czasami nie warto porzucać wszystkiego, co udało się nam osiągnąć.

15 powieści, na które czekamy tej jesieni

Knausgård, Despontes, Strout, Mendoza, Oates, Twardoch – te nazwiska znów będą częściej na ustach czytelników, bo w najbliższych miesiącach ukażą się kolejne książki tych pisarzy. To jednak nie koniec książkowych emocji. Na księgarskich półkach pojawią się również polskie wydania powieści, o których było w tym roku głośno na świecie. Jest na co czekać.

Dobre książki i kawa z... Zeruyą Shalev

W poniedziałek 17 czerwca w Katowicach odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu "Dobre książki i kawa z...", czyli spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki w miastach wojewódzkich. Gościem w Bibliotece Śląskiej będzie Zeruya Shalev.