Rewolwery z Paryża

Wydawnictwo: Norbertinum
historyczna

Kolejna książka Bohdana Królikowskiego - badacza i miłośnika naszych dziejów, zwłaszcza wojskowych, autora znakomitych studiów i szkiców, ale nade wszystko pisarza rozmiłowanego w ojczystej mowie, osiągającej pod jego piórem szczyty prozy artystycznej. Opowieść ukazuje tragiczne losy bohaterów, a także wstrząsającą panoramę kraju, zapadającego się w otchłań klęski - odmalowane przez Autora z...

Opowieść ukazuje tragiczne losy bohaterów, a także wstrząsającą panoramę kraju, zapadającego się w otchłań klęski - odmalowane przez Autora z maestrią znawcy, z uczuciem jakby świadka, a nawet uczestnika. Narracja charakteryzuje się potoczystością, nasączona jest umiejętnie dozowaną archaizacją, a w dialogach francuszczyzną, jako że akcja - nim dopełni się w lasach Lubelszczyzny - rozwija się w Paryżu i w Prowansji, by przenieść się potem do Krakowa, Lwowa i na Wołyń. Nie brak tu również swoistej historiozofii, filozofii narodowych dziejów.

Książeczka jest gwarantem wielu wzruszeń, głębokich doznań estetycznych i poznawczych.

źródło opisu: Norbertinum, 2003

źródło okładki: zdjęcie autorskie