9 i 1/2 tygodnia

2015-04-22
2005-02-01
9788328020351
Jarosław Rybski
perwersja seks erotyzm fantazje obsesja dreszcz fascynacja sadyzm

Ta książka była thrillerem, czyli miała zupełnie inny charakter, aniżeli film z Kim Basinger i ostatnim muszkieterem szkoły Stanisławskiego Mickey Rourke. Także film kładzie na łopatki te strony, a piszę o tym dlatego, że to jeden z moich ulubionych filmów. Stanowi dla mnie mozaikę moich pierwszych myśli erotycznych. Bardzo bolesny finał, prawie nieprawdopodobny, zważywszy, jaka chemia łączyła na planie, galanteryjny duet aktorów. Mickey Rourke to jeden z tych facetów, którzy targają moimi uczuciami, pobudzając do nostalgii i wspomnień - św Franciszek czy Zapaśnik.

Przeczytałem tylko dlatego, że oglądałem film z Kim Besinger za młodych lat, książka bardzo bardzo przeciętna, u autorki brak smaku i kunsztu pisarskiego, książkę czyta się bardzo szybko, bo język autorki jest bardzo prosty i nie wybujały :-)

Budzi dreszcz fascynacji i niepokoju? Chyba przeczytałam inną książkę :)
Nie było ani intrygujące ani nawet seksowne... Ale bardzo szybko się czytało, więc jakiś plus :)

Budzi dreszcz fascynacji i niepokoju? Chyba przeczytałam inną książkę :)

Kobieta poznaje mężczyznę i nawiązują romans. Nie jakiś zwykły (tj. romantyczny) romans, bowiem ów mężczyzna ma pewne upodobania. Nie wiemy kim jest, jak wygląda ani gdzie pracuje. O kobiecie też tego nie wiemy.

Powieść pisana dość chaotycznie, lecz moja wyobraźnia pracowała na najwyższych obrotach. Emocje jakie towarzyszyły mi przy czytaniu tej książki to złość ale i ciekawość. Zła byłam na bohaterkę powieści, za to jak pozwoliła się traktować swojemu kochankowi. Ciekawość doprowadziła mnie do końca powieści. Brakuje mi w niej właśnie romantyzmu. Momentami myślałam: Chyba już wiem skąd autorka "50 twarzy Greya" zaczerpnęła pomysł na swoją powieść.

Ta książka była... dziwna. Tak po prostu. Przeczytałam ją w niecałe 3 godziny, bo objętościowo (ani jakościowo) to Stephen King to to nie jest, ale w sumie nie bardzo wiem, o czym była. Na pewno była ciekawsza od "Historii O", na którą to polowałam, a teraz należy do mojej "półki wstydu", czyli książek, których prawdopodobnie raczej na pewno nigdy nie dokończę, a które zaczęłam czytać (do tej półki należy m.in. "Metro 2033" Gluhowsky'ego). Wracając do tej książki, to myślałam, że będzie... nie wiem, jak to nazwać... ciut "ostrzejsza"? To dobre słowo. Spodziewałam się coś w stylu Greya albo "365 dni", a okazało się to zapiskami niezrównoważonej nastolatki, która szuka wrażeń. Być może jest to książka skierowana do innej grupy wiekowej, bo mnie nie zaskoczyła niczym niezwykłym. Najzwyczajniej w świecie powielony mamy tutaj schemat: standardowy syndrom sztokholmski, z którego główna bohaterka "wyrywa się" w sposób, który nie bardzo ogarniam. Pozwalała mu na bicie, wiązanie, kontrolowanie swojego życia, kradła różne rzeczy i nagle ni stąd, ni zowąd jedna strużka krwi "przelewa w niej czarę goryczy" i rozstają się. Koniec.
O ile początek był naprawdę obiecujący, to środek jest plątaniną kolejnych pomysłów jej kochanka, a koniec... owszem, zaskakujący, ale co najmniej nienaturalny dla tego typu książek.
Nie zmienia to faktu, iż są dużo gorsze powieści od tej, a ja mam jeszcze film do nadrobienia na podstawie tego "dzieła", chociaż nie spodziewam się po nim wiele.

Trzy razy na nie.. Skuszona opisem na okładce sięgnęłam po to cudo. Żałuję. Nie wiem o czym miała być w zamierzeniu ta książka. Bo ja widzę tutaj Pana i Panią, każde z innym problemem w głowie :)

Hmmm.......... nie wiem. Nie wiem od czego zacząć. Chaos? Na pewno. Brak emocji? Też. Uprzedmiotowienie? Tak. Czułość? Nie bardzo.
Nie wiem czy książka jest pisana w formie pamiętnika. Trudno ocenić. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, iż pamiętniki zgoła naładowane są emocjami. Tutaj tego zabrakło. Powiedziałabym, że raczej jest to zbiór wspomnień. Jeśli zapytać o erotyczną stronę, powiem tak, nic nowego. Nie wiec co trzeba by napisać w książce erotycznej poświęconej bdsm żeby napisano coś wyjątkowego.
Brak emocjonalności mi osobiście nie przeszkadzał, przynajmniej czytelnik nie ma do czynienia z rozedrganą dwudziestokilkuletnią dziewczyną, która nie jest w stanie wypowiedzieć słowa "seks"
Może ja jestem dziwna, ale o dziwno mimo złych opinii i słabej oceny mi się bardzo podobała, właśnie dzięki tym brakom, które innym przeszkadzają. Ale cóż ja przeczytałam książkę Sashy Grey więc z moją głową na pewno jest coś nie tak :)
A nawiasem mówiąc, polecam sprawdzić na własne oczy jaka ta książka jest, bo wiem, że każdy z nas odbierze ją inaczej :) a przeczyta się ja w jedno popołudnie (okej trzy godziny, ale cicho nie każdy szybko czyta)
Miłej lub nie lektury!

Książka o dominacji mężczyzny nad kobietą. Opowiada o uzależnieniu, powiem że w tamtych czasach na pewno była kontrowersyjna. Dziwie się, że ta kobieta godziła się na niektóre rzeczy... Chaos panuje w tym pamiętniku

To było kiepskie. Tyle w temacie. Nie warto sięgać.

To było kiepskie. Tyle w temacie. Nie warto sięgać.

No proszę, a jednak może być coś gorszego od powieści Pani E.L.James, ba, nawet powiedziałabym, że Grey mógł powstać na bazie tej lektury (oczywiście to tylko moje filozofowanie). Od początku: jedyne co jest dobrego w tym tytule, to projekt okładki i typ papieru, z którego została zrobiona - aksamitna w dotyku, a napis jest wypukły. Trafiła mi się wersja ze słownie zapisanym tytułem, tak gwoli ścisłości. A cała reszta - szkoda gadać. Uważam nawet, że cena, jaką zapłaciłam za tę książkę, a było to całe 9,90 zł, to za dużo jak na taką szmirę. Lubię takie tematy, ale, na miłość boską - jak już ktoś chce wydać swój pamiętnik z erotycznych przeżyć, to może warto zrobić to porządnie? Zero dat, sytuacje wyrwane z kontekstu, nie ma w tym porządku - czasem nie wiedziałam o kim bohaterka mówi. Mam poczucie, że ona to napisała sama dla siebie - jakby wszystko było oczywistością powszechnie znaną. Historia jest zapowiedziana tym, że bohaterowie spotykają się na targu staroci. A w książce ten wątek nie jest pociągnięty. Rozbawił mnie bardzo wstęp od Francine Prose. Wychwalanie książki, blablabla, ale na co zwróciłam uwagę - to, że film o tym samym tytule nie umywa się do tej jakże wspaniałej książki. Wiecie co, nie widziałam jeszcze filmu, ale jakoś nie wiem dlaczego, ale czuję, że w tym wypadku produkcja jest o wiele lepsza od książki. Za jakiś czas przekonam się, czy dobrze typowałam. Nie jest tak, że odradzam przeczytania tej książki - bo warto wyrobić sobie własne zdanie, ale literatura wysokich lotów to to nie jest.

• Rok 2020
  • Erotyk