Bitwa o Warszawę '44

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Z wojskowego punktu widzenia Powstanie Warszawskie to ogrom doświadczeń walki zbrojnej o niepodległość i suwerenność. Jego historyczną spuścizną jest bowiem nie tylko gorzka lekcja cynizmu polityki międzynarodowej, zawodu ze strony sojuszników i zbrodni od nieprzyjaciół, ale przede wszystkim dowody męstwa, bohaterstwa i kunsztu wojskowego w imię honoru i wolności. Właśnie temu zagadnieniu Autor poświęcił niniejszą pracę, twórczo nawiązując do dorobku najlepszych historyków Powstania: płk. Adama Borkiewicza, płk. dypl. Kazimierza Iranka-Osmeckiego, gen. Jerzego Kirchmajera i innych. Wykorzystując nowe źródła, dzieli się refleksją operacyjno-taktyczną na temat walk w wielkim mieście. Przedstawia m.in.: organizację wojsk własnych i przeciwnika, ocenę stosunku sił, analizę procesu decyzyjnego, studium doświadczeń bojowych oraz płynące z nich wnioski dla współczesnego systemu obronnego RP. całośc uzupełniaja, w znacznym stopniu dotychczas nieznane dokumenty, dane o uzbrojeniu, szkice terenowe i bogata ikonografia.

Ciekawa książka, która - jak głosi podtytuł - skupia się na "militarnych aspektach" Powstania. Takie postawienie sprawy niesie za sobą pewną wadę: książka pisana jest bardzo specyficznym, "wojskowym" językiem. Pomimo kilku ciekawych rzeczy, jakich się z niej dowiedziałem, wspominam ją jaką lekko "ciężkostrawną".

gosiaque | 2016-07-14
marw | 2015-10-23