horror
Adriana

Zbiór opowiadań o znaczącym tytule "Szmaciane lalki" to nie lada gratka dla miłośników krótkich form z pogranicza realizmu magicznego, thrillera, horroru i grozy. Po jego przeczytaniu czytelnik zadaje sobie pytanie: czego tak naprawdę powinniśmy się bać? Co stanowi dla nas prawdziwe zagrożenie? Czy są to przerażające rekwizyty, demony i stwory, jakby żywcem wyjęte z Archiwum X, czy może nasze własne, ułomne zmysły, mroczne pragnienia i nieuświadamiane, skrywane głęboko lęki? Odpowiedzi na te pytania nigdy nie będą jednoznaczne, a cień ludzkiej natury równie dobrze ujrzymy w otwierającym zbiór "Miejscu X", jak i zamykającym tomik "Wyznaniu".

źródło opisu: http://novaeres.pl/

źródło okładki: http://novaeres.pl/

Fuzja | 2015-05-22

www.grabarz.net

Wydawanie zbiorów opowiadań jest w naszym kraju dość ryzykowne. Jeśli opowiadania, pisząc kolokwialnie, dupy nie urywają, to lepiej publikować je w sieci (choć i tam nie wypada przecież wylewać śmieci). Klienci księgarń są w końcu dużo mniej wyrozumiali dla krótkich form – trudno wybaczyć autorom i wydawcom próby naciągania ich na kupno czegoś co, nie dość że stanowi rozrywkę krótką i mało sycącą, to do tego w wielu przypadkach po prostu kiepską. Tak niestety sprawa wygląda w przypadku ładnie wydanego, ale kiepsko napisanego zbioru „Szmaciane lalki” Gabriela Gruli.

Zupełnie nieznany autor podjął się dość karkołomnego zadania wkroczenia do grona polskich wybitnych pisarzy grozy i fantastyki (bo, jak wiadomo, nasi rodzimi autorzy na polu tych gatunków są nieprzyzwoicie rewelacyjni, a co za tym idzie trafić w ich szeregi jest niezwykle trudno). Gabriel Grula miał może dobre pomysły, ale nie potrafił tych swoich historii sprzedać. Drugorzędnym pozostaje fakt, że...

Przeczytałam 3 opowiadania.
Nie zrobiły na mnie żadnego wrażenia; jedyny plus - trochę sobie pospałam;))
Stwierdzam, że to strata czasu i biorę się za kolejną pozycję z listy "Chcę przeczytać"...

Buka | 2017-09-25
Na półkach: Przeczytane, E-booki, 2017
Przeczytana: 25 września 2017

Podziwiam odwagę wydawców, aby taki zbiór wydać w wersji papierowej.

Wszystkie negatywne komentarze już napisane pod tym tytułem są do bólu prawdziwe i podpisuje się pod nimi obiema rękami i może jeszcze nogą ;). Ja dodam od siebie: za te kolokwializmy nagminnie używane w książce, a zwłaszcza za zwrot "mega-zajebiście" (serio?) powinnam dać jedną gwiazdkę.
Na moją ocenę składa się:
Jedna gwiazdka za okładkę i tytuł, które skutecznie zachęciły mnie do przeczytania, mimo okrutnie słabej oceny.
Druga gwiazdka za to, że w ogóle doczytałam do końca.
Trzecia, chyba na zachętę (może Pan Autor jest młody i dopiero szkoli pisarski kunszt? Nawet King w swoim dorobku ma słabsze pozycje).
Czwarta, bo jestem dobrym człowiekiem? ;) I czytywałam dużo gorsze (niestety) rzeczy.

Matylda Saresta | 2017-05-05

"Sprzedaj mi swą duszę, a otrzymasz w zamian zestaw siedmiu niezniszczalnych japońskich noży." :)

Różnorodne, różno-klimatyczne opowiadania grozy, jak dla mnie powyżej średniej krajowej:)

Polecam - lekka rozrywka:) O siwiznę nie przyprawi, ale może o mały dreszczyk?

Adriana | 2015-02-27
Na półkach: Przeczytane, 2015

www.ujrzecslowa.pl

Kolejna antologia trafiła w moje ręce, tym razem jednak przygotowałam się na dawkę literatury, którą lubię, czyli mroczną z pewnym dodatkiem realizmu, który sprawiłby, że włosy staną mi dęba na karku, tak przynajmniej sądziłam po przeczytanym opisie na okładce książki…

Opis właśnie wywołał na mnie duże wrażenie, ponieważ sądziłam, że spędzę strasznie chwile z krótką formą, jednak okazało się trochę inaczej. Tak naprawdę horroru i grozy to tutaj jest jak na lekarstwo. Jest tu istny przeplataniec gatunku, gdyż odnajdziemy odrobinę fantastyki, wspomnianej grozy, thrilleru i powieści psychologicznej. Może to tylko moje wrażenie, że blurb wprowadził mnie w błąd, gdyż użyte słowa „Z Archiwum X”, groza, horror, chyba jasno obrazują, w jaką sferę będę wkraczać. A według mnie było tego za mało i należałoby odrobinę zmienić opis.

Nie mniej jednak świetne opowiadania. Oczywiście w zależności od czytelnika, jedne okazują się być lepsze od drugich, ale to już jest domena...

Szkolny_Klub_ | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

"Zbiór opowiadań o znaczącym tytule "Szmaciane lalki" to nie lada gratka dla miłośników krótkich form pogranicza realizmu magicznego, thrillera, horroru i grozy."

Taki opis można przeczytać na tylnej okładce książki Gabriela Gruli. Właśnie to przyciągnęło moją uwagę i skłoniło do sięgnięcia po ten zbiór opowiadań. Jednak strasznie się zawiodłam.

Przede wszystkim, opowiadań tych wcale nie można zaliczyć do horrorów czy thrillerów. Nie wywołują, w każdym razie we mnie, żadnych emocji. Nawet jeśli niektóre pomysły są interesujące, to nie zostały właściwie wykorzystane i to nie jest najgorsza wada tego zbioru.

Od pierwszego już opowiadania rzucają się w oczy okropne błędy stylistyczne i językowe, np. "[coś] wydawało się nie mieć końca i trwać w nieskończoność" , czy "tym samym identycznym" itd. Nie ma w tym zbiorze opowiadania, które nie zawierałoby jakiejś gorszącej omyłki. Wydaje się, jakby autor albo pisał swoje teksty na szybko, bez zastanowienia, albo po prostu nie umiał...

PaniUpiorowa | 2015-04-03

Ostanie dwa zabiory opowiadań polskich pisarzy grozy, jakie dane mi było czytać, okazały się naprawdę dobre („Wszystkie białe damy” Piotr Borowca) albo wręcz świetne („Opowiem ci mroczną historię” Stefana Dardy). Dlatego też nie wahałam się, decydując się na zakup tej książki. I teraz bardzo żałuję :( Wszystkie teksty napisane są źle, stylem bez polotu, z bardzo niedobrymi dialogami. Albo nie mają żadnych ciekawych pomysłów („Miasto X”, „Świetlik”)., albo jakieś śladowe ilości ciekawych koncepcji są niszczone nieudolną narracją („Przypadek śmierci”). Zbiór opowiadań bez żadnego dobrego opowiadania, to porażka :(

Drug gwiazdka za tytuł (ten się udał) i okładkę :)

centaurek | 2015-09-09
Przeczytana: 29 marca 2015

Opowiadania z pogranicza realizmu magicznego, thrillera, horroru i grozy. Do tego okładka, która strasznie mnie urzekła (brawo dla grafika!), bo to jedna z tych, po które sięgam odruchowo – niby łagodna, ale już po chwili rzucają się w oczy niepokojące akcenty. Świetna, po prostu świetna. Choć pojawia się lekki zgrzyt, gdyż – mimo iż jest to zbiór opowiadań, brak w książce spisu treści. Nie jest to oczywiście wada, tym niemniej ja akurat uważam, iż w tego typu publikacjach jest to element wybitnie pomocny. Niestety, nazwisko autora nic mi nie mówi, ale przecież przeczytać zawsze warto zwłaszcza, jak zapowiada się całkiem smakowity koktajl.

Zaczynamy bardzo fajnym klimatem. Ot, takie ”Silent Hill”, ładnie wprowadza w nastrój i zabiera czytelnika w podróż w bardzo niepokojące miejsce. Niestety, pomysłu starczyło tylko na jakieś dwie trzecie opowiadania. W pewnym momencie zaskoczony i rozczarowany czytelnik odnosi wrażenie, iż autorowi pisanie tego opowiadania najnormalniej w świecie...

Ruda | 2015-06-19
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Nie rozumiem waszych opinii. Jest to pierwsza książka Gabriella i moim zdaniem powinniśmy go wesprzeć i zachęcić do pisania a z tego co widzę potraficie tylko zniechęcać. Ja trzymam kciuki za autora i uważam że książka jest dobra i wierzę w to, że każda kolejna będzie jeszcze lepsza :)

pannakac | 2015-03-30
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: marzec 2015

Horror? Tylko w mojej głowie. Thriller? Ciarki chodzą mi po plecach przez drewnianą konstrukcję narracji. Realizm magiczny? Realne jest to, że żadna magia tu nie pomoże.

Pełna opinia: http://pannakac-pisze.blogspot.com/2015/03/szmaciane-lalki-gabriel-grula.html