Fosa

Wydawnictwo: W.A.B.
Aksamitt

Fosa rozpoczyna się w dniu ślubu Arka i Lizy. Zanim staną przed ołtarzem, Liza musi jeszcze raz, w gąszczu pozornie błahych spotkań, rozmów i wędrówek przez rodzinne miasteczko, powrócić do zapomnianych miejsc i zdarzeń. Co się wówczas stanie w życiu bohaterki, które pełne jest lęku i zdziwienia otaczającym światem? Powieść Sylwii Siedleckiej to zabawna i okrutna proza o samotności i bliskości, o władzy nad człowiekiem i o tym, że przemoc bywa mylona z dobrem.

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl

książek: 1945
_Agnieszka_ | 2015-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://nieterazwlasnieczytam.blogspot.com, na który serdecznie zapraszam!

"Czas zdrowienia nazywa się dochodzeniem do siebie, jakby chory na jakiś czas oddalił się od siebie samego i był kimś innym". Str. 142

Niewykluczone, że gdybym nie obserwowała Waszych wpisów, nigdy nie dowiedziałbym się o tej książce. W gruncie rzeczy przeczytałam tylko jedną recenzję i od razu, bez większego zastanowienia postanowiłam ją zamówić. Cieszę się, że w moje ręce trafiła "Fosa" Sylwii Siedleckiej, bowiem to niezwykła i tajemnicza książka, bardzo oryginalna, dawno już nie czytałam tak nietuzinkowej publikacji. Zasadniczo to już okładka przyciągnęła moją uwagę, w moim odczuciu wyjątkowa, przesiąknięta tajemnicą, mroczna i nostalgiczna mam wrażenie, że idealnie oddaje charakter tej książki.

Sylwia Siedlecka, autorka tej powieści, nie była mi dotąd znana. Okazuje się, że ma na swoim koncie kilka publikacji, między innymi zbór opowiadań pt.:...

Anna | 2015-05-08
Przeczytana: 08 maja 2015

Rzadko wypowiadam się na temat wizualnej strony książki, jednak w tym przypadku muszę powiedzieć, że okładka bardzo mnie zafascynowała. Czuć w niej jakąś tajemnicę, mroczność, niezwykłość. Taka też jest ta książka.
Zaczyna się oczekiwaniem Lizy na mający się odbyć w tymże dniu ślub z Arkiem, właścicielem miejscowego zakładu mięsnego, majętnym i przystojnym. Ten dzień staje się zarazem powrotem Lizy do przeszłości, do wspomnień związanych z jej dzieciństwem i młodością, marzeniami, przyjaźnią, jej dotychczasowym życiem w Strzałkach. Czy szczęśliwym, dostatnim i spełnionym?
Książka niezwykła, niekonwencjonalna, przesiąknięta aurą magii, tajemniczości, pokazująca niełatwe relacje z matką, poszukiwanie własnej tożsamości i miejsca w życiu, potrzebę miłości i bliskości drugiego człowieka. Fosa, jaką otoczył Lizę jej narzeczony, okazuje się jednak niewystarczająca dla wspólnego szczęśliwego życia.
Ogromnym zaskoczeniem jest zakończenie, ale to nie zmienia pozytywnej oceny książki.

ania | 2017-09-07
Przeczytana: 07 września 2017

Bardzo dobra książka, przeczytana w jedno popołudnie, bo jest niepozorna, ale i ciężko było się oderwać.
Przygnębiający klimat, dogłębnie pokazane relacje matka - córka oraz wpływ tych relacji na dalsze życie głównej bohaterki.
Autorka gra na naszych emocjach, dlatego ciągle mam tę powieść w głowie.

książek: 1987
Wojciech Gołębiewski | 2016-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

Do tej pory znałem Siedlecką Joannę (ur, 1949), autorkę m in kilku biografii, w tym uroczej o Gombrowiczu pt "Jaśnie -panicz" (1987). Teraz szukam Sylwii, Znajduję na:
Sylwia Siedlecka
ur. 1980, pisarka, autorka opowiadań. Z wykształcenia slawistka czesko-bułgarska pracuje w Instytucie Slawistyki PAN i wykłada na Uniwersytecie Warszawskim oraz Collegium Civitas. Publikowała w Toposie, Studium oraz Gazecie Wyborczej. W 2010 roku zadebiutowała jako pisarka tomem opowiadań Szczeniaki.
Przeczytałem te prawie 200 stron, bo czyta się to łatwo, z nadzieją, że chociaż jedno zdanie mnie zaciekawi. Niestety, nie doczekałem się. Nie rozumiem tytułu, nie rozumiem treści, nie rozumiem nagromadzenia pogrzebów, nie rozumiem aktu defloracji 27- letniej bohaterki.
Nie rozumiem przede wszystkim po co Siedlecka to napisała? Co takiego ...

joaśka | 2015-06-02
Przeczytana: 01 maja 2015

Opinia jest surowa (choć nie takie się dawało ;)), gdyż... hm.. książka kompletnie do mnie nie trafiła. Może wolę opowieści prowadzone w bardziej klasyczny i czytelny dla czytelnika sposób. W "Fosę" trudno mi było się zagłębić, gdyż panujące na kartkach chaos i oryginalność przytłaczały treść. Z drugiej strony właśnie za tę oryginalność dałam dodatkową 'gwiazdkę'. Uznałam bowiem, że może książka jest dużo lepsza, a tylko ja jej nie zrozumiałam.

Anna | 2018-05-04
Przeczytana: 28 kwietnia 2018

„Fosa” Sylwii Siedleckiej to niełatwa powieść. Z gatunku psychologicznych. Przygnębiająca, smutna. Do tego fabuła przedstawiona chaotycznie. Dla jednego czytelnika będzie to walorem, dla innych niezrozumieniem. Jedno jest pewne. Czyta się dobrze. Tylko czy to wystarczający powód, aby polecać? Osądźcie sami.

ginger05 Gosia | 2015-03-04
Przeczytana: 04 marca 2015

Senna i magiczna atmosfera książki powoduje odczucia przesiąknięcia naftaliną i wilgotnym powietrzem zapuszczonego lasu. Postacie niby wyraźne ale jakieś skryte, nieodgadnione, niejednoznaczne relacje i jakby ciągle gdzieś z tyłu tej historii działo się coś o czym i tak nie będzie nam dane się dowiedzieć. Matka i córka przeplatają swoje losy jak niekończący się warkocz. Książka inna niż wszystkie...

Bożena1 | 2016-05-02
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: kwiecień 2016

Temat ciekawy, ale - w mojej ocenie - zbyt to chaotycznie napisane, taki jakiś bałagan myślowy, pomieszanie z poplątaniem.

książkoholiczka | 2015-03-09
Na półkach: Przeczytane, 2015, Polskie
Przeczytana: 09 marca 2015

Z pewnością od dawna nie czytałam nic podobnego. Jestem trochę rozdarta. Napisana jest chaotycznie, jakby ktoś chciał to opowiedzieć bardzo szybko, wątki się rwią, wspominają przeszłość, wybiegają w przyszłość. Bohaterowie są jakby senni, niezbyt wyraźni co nie znaczy, że mało wyraziści. Trudno mi ocenić "Fosę" ale podoba mi się.

misia55 | 2015-04-18

Już okładka książki intryguje...piękne ujęcie, które jednak wzbudza niepokój, namacalnie można odczuć wilgoć, chłód lasu i chęć, aby dotknąć tych omszałych fragmentów...taki jest też klimat książki w której bohaterowie poranieni są przez życie, ludzi i siebie samych, odarci ze złudzeń, zanużeni w codzienności z szarego papieru. Zdaje się, że tylko główna bohaterka czegoś szuka...a czego? Pytań? Odpowiedźi? Miłości? Przyjaźni? Bezpieczeństwa?
Nie wiem...i z ta niewiedzą zostałam do samego końca...