Fosa

Sylwia Siedlecka Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
W.A.B.
literatura piękna
2015-03-04

To nie jest zła książka. Dobra też nie. Trudna relacja matki z córką, która mogłaby być naprawdę silną stroną tej powieści, nagle zostaje rozrzedzona przez nadmiernie udziwnione i totalnie nieprawdopodobne postaci. Zakończenie, choć przecież psychologiczne umotywowane, autorka prowadzi niejako przypadkowo, skrótem, aż ma się wraźenie, że po prostu nie miała pomysłu na...

„Fosa” Sylwii Siedleckiej to niełatwa powieść. Z gatunku psychologicznych. Przygnębiająca, smutna. Do tego fabuła przedstawiona chaotycznie. Dla jednego czytelnika będzie to walorem, dla innych niezrozumieniem. Jedno jest pewne. Czyta się dobrze. Tylko czy to wystarczający powód, aby polecać? Osądźcie sami.

Bardzo dobra książka, przeczytana w jedno popołudnie, bo jest niepozorna, ale i ciężko było się oderwać.
Przygnębiający klimat, dogłębnie pokazane relacje matka - córka oraz wpływ tych relacji na dalsze życie głównej bohaterki.
Autorka gra na naszych emocjach, dlatego ciągle mam tę powieść w głowie.

Przejmująca!

Właściwie to do końca nie wiem o czym jest ta książka. Domyślam się, ale przekaz nie jest dla mnie do końca czytelny. Niestety nie potrafię wydać o niej opinii. Przeczytałam, a właściwie wymęczyłam. Dobrze, że była krótka.

Ta książka nie jest ani miła, ani przyjemna, ale na pewno warta przeczytania. Znajdziemy w niej okrucieństwo, przemoc, naturalistyczne opisy, smutne (a jakże trafne) spostrzeżenia dotyczące małych polskich miasteczek. Autorka obnaża wszystkie, wstydliwe ludzkie wady i grzechy, ale robi to tonem spokojnym i rzeczowym, jakby snuła gawędę przy ognisku.

Nieraz odwracałam...

Książka o tym jak to dzieciństwo może wpłynąć na dorosłe życie, kształtując nie tylko charakter, ale zakorzeniając w nas lęki. Głowna bohaterka szuka i znajduje tytułową fosę pozwalającą odgrodzić się jej od świata, którego nie boi lub za którym po prostu nie przepada.
Przedstawiona historia jest dość tajemnicza, a bohaterowie niezbyt wyraziści.

Książka, którą chciałam przeczytać od bardzo dawna. Okazała się dobra. W tym przypadku będzie to chyba "tylko" dobra. Akcja powieści rozgrywa się w Strzałkach - małej miejscowości, gdzie panuje pozornie senna atmosfera, jednak wszędzie czają się przerażające wspomnienia... Sam pomysł bardzo ciekawy - główna bohaterka Liza, przygotowując się do własnego ślubu, chodzi po...

Temat ciekawy, ale - w mojej ocenie - zbyt to chaotycznie napisane, taki jakiś bałagan myślowy, pomieszanie z poplątaniem.

Do tej pory znałem Siedlecką Joannę (ur, 1949), autorkę m in kilku biografii, w tym uroczej o Gombrowiczu pt "Jaśnie -panicz" (1987). Teraz szukam Sylwii, Znajduję na:
Sylwia Siedlecka
ur. 1980, pisarka, autorka opowiadań. Z wykształcenia slawistka czesko-bułgarska...

• 2015
  • Literatura polska