Przewodnik po Niebie, Piekle i ich mieszkańcach

Roman Zając Wydawnictwo: religia
religia
2014-01-01
2014-01-01
niebo pieklo przewodnik teologia historia biblia

Jeśli "siedzicie po uszy" w tematyce zaświatowej topografii, uważacie się za miłośników angelologii/demonologii, pasjami kolekcjonujecie bestiariusze a na dodatek jesteście chrześcijanami (a najlepiej katolikami) pasjami czytującymi Biblię i pisma patrystyczne - MUSICIE przeczytać tę książkę!
Jeśli szukacie lekkiej, popularnonaukowej monografii możecie zajrzeć tylko do rozdziałów o filmowych wizerunkach aniołów i demonów, resztę. z powodzeniem, sobie darujcie.

Roman Zając wykonał tytaniczną pracę wertując tony materiałów źródłowych od starożytnych tekstów, poprzez Biblię i apokryfy, pisma ojców kościoła aż po współczesną literaturę i kinematografię. Książka opisuje to, co autor zawarł w tytule, tak szczegółowo, że czasem aż głowa boli (oczywiście jest to ból przyjemny i pożądany). Jeśli zastanawiacie się ile było chórów anielskich, piekielnych kręgów, kto śpiewa u tronu pańskiego, co oznacza imię Azazel lub kim są tzw. nefilim, koniecznie zajrzyjcie do książki Pana Zająca.

Ja, szczerze mówiąc niektóre rozdziały przekartkowałem, niektóre przeczytałem raz jeszcze, do gustu zdecydowanie bardziej przypadło mi piekło ("You know I'm bad, I'm bad I'm really, really bad") ale, sądzę, że w "Przewodniku" każdy miłośnik tematu powinien znaleźć coś dla siebie.

Mała dygresja: autor pisze z katolickiego punktu widzenia, biorąc za pewnik wszystkie dogmaty i inne "prawdy objawione" traktując odmienne wizje artystyczne czy punkty widzenia za humbug. Nierzadko używa też typowego, krytycznego kato-żargonu w stylu: "(sic!)", "idiotyzmy", "bzdury". Popieram inicjatywę trzymania się swoich poglądów, ale, na Boga, bądźmy bardziej otwarci. Gdyby Pan Zając pisał bardziej "świecko" z pewnością dodałbym "Przewodnikowi" jeszcze jedną gwiazdkę.

Tak czy inaczej, Polecam!

Niezwykle szerokie i przekrojowe spojrzenie na tę tematykę. Aż trudno uwierzyć że to polski produkt. Bardzo polecam.

Książka bardzo ciekawa i można z niej dowiedzieć się wiele ciekawych informacji. Jedyne małe zastrzeżenie jakie do niej mam jest to,że części poświęcona wyobrażeniom nieba i piekła w literaturze i filmie są nieco przydługie. Ogólnie książka naprawdę świetnie napisana i wydana. Przyjemnie się ją czytało.

Piękne wydanie, a w nim gigantyczna dawka niecodziennej wiedzy :)

Roman Zając, autor "Przewodnika po Niebie, Piekle i ich mieszkańcach" jest biblistą i demonologiem, autorem książki Szatan w Starym Testamencie. Nie można mu odmówić umiejętności opowiadania i lekkości stylu: przewodnik dotyczący rzeczy naprawdę trudnych i tajemnych, ale również różnorodnych obszarów życia człowieka, czyta się przyjemnie i płynnie jak każdą dobrą pozycję popularnonaukową. Autor porusza nie tylko zagadnienia związane z duchowością człowieka, jego historią i towarzyszącymi mu od zawsze archetypami, ale również dotyka problemów sztuki: od dawnych utworów i obrazów o tematyce religijnej, do współczesnej popkultury.

* http://magazyn-opinii.blogspot.com/2016/02/przewodnik-po-niebie-piekle-i-ich.html

Piękne wydanie, a w nim gigantyczna dawka niecodziennej wiedzy :)

Widać, że autor wie, o czym pisze. Tezy popiera cytatami z Pisma Św. Z lektury można wynieść wiele ciekawych i pogłębiających zrozumienie wiary faktów. Do tego interesujące spojrzenie na legendy oraz filmowe i literackie przedstawienie Nieba, a także Piekła. Polecam.

Widać gołym okiem te tysiące godzin spędzone w bibliotekach nad starymi zapomnianymi tekstami. Widać ciężką mrówczą pracę "zainwestowaną" w tę erudycyjną perłę pełną ciekawostek. To jest metaksiążka, bo na jej podstawie nie jeden literat mógłby wykombinować setki historii. Nie da się tej książki przeczytać za jednym razem, ale warto poświęcić kilka wieczorów na poznanie tego ogromu naszej biblijnej niewiedzy. Brawo.

• Religie/Tradycje/Mitologia
  • Do kupienia (książki)