Biblia. Początek

Znak
2016-01-01
2016-01-01
Biblia chrześcijaństwo judaizm

Interesujące, niestandardowe wprowadzenie do Biblii. Sporo ciekawych informacji nt języków, w których spisana było Pismo Święte, przekładów, interpretacji niektórych sformułowań, historii rozumienia tzw trudnych miejsc w Biblii. Brawa dla autora za znajomość tematu, ciekawa formę przekazania wiedzy i dobór materiału.

Jeżeli chcecie się dowiedzieć jakie bzdury są w biblii to bardzo polecam. Trochę przeszkadza infantylny styl pisarza i ogrom sucharów. I sam autor jest lekko przerażający, gdy w podrozdziale o humorze w biblii przytacza opowieść o zasztyletowaniu króla Eglona, gdzie nóż uszkodził jelita, przez co unosił się zapach kału, a słudzy nie wchodzili do komnaty, bo myśleli, że król się załatwia. Nigdy by mi nie przyszło do głowy, żeby stwierdzić, ze jest to zabawne i przyznam, że nie chciałabym mieć styczności z autorem, którego bawią takie rzeczy. Do tego autor próbuje wmówić nam logikę tam gdzie jej nie ma.

zywy jezyk,wysyp rzeczy o ktorych nie mialem pojecia.rewelka. polecam wszystkim.

Świetna! Napisana w sposób NIEnudny

Świetna! Napisana w sposób NIEnudny

Książka jest znakomita.
Mimo trudnej tematyki dobrze się ją czyta. Napisana przystępnym językiem. Często aby lepiej zrozumieć niektóre kwestie autor sięga do współczesnych dzieł malarzy, filmów czy muzyki.
Kto napisał Biblię? Jak długo to trwało? W jakim języku powstała i jak ją tłumaczono? Co z jej opowieści jest prawdziwe a co zupełną bajką? Jak ją czytać, jak rozumieć? Jeśli próbujesz odpowiedzieć na te pytania, jeśli Pismo Święte jest dla Ciebie ważne - sięgnij po tą książkę. Naprawdę wiele wyjaśnia.

Książka jest znakomita.

Bardzo ciekawa publikacja na temat Biblii, przybliżająca jej powstanie, kolejne tłumaczenia i ich znaczenie w poszczególnych religiach, a także konsekwencje błędów językowych dla zrozumienia jej treści oraz wytłumaczenie roli kontekstu historycznego i wiedzy na temat ówczesnego świata posiadanej przez jej twórców. Zawiera liczne ciekawostki, np. wyjaśnienie dlaczego Mojżesz został "rogaczem" ;)
Jest to lektura, którą czyta się szybko (jak na taką tematykę) i z zainteresowaniem.
Ale jak zwykle mam jedno (a nawet trzy) "ale":
1) Nie wiem, czy to wina wydania elektronicznego, czy też specyficznego zamysłu redakcyjnego, bardzo często powtarzały się fragmenty tekstu, który przeczytało się kilka wierszy wyżej. Takie powtórzone akapity (kopiuj wklej),może jako celowe podkreślenie najważniejszych informacji, a może po prostu jako błąd.
2) Autor w sposób bardzo merytoryczny przedstawił temat, ale skazę na tym naukowym podejściu pozostawiły pewne fragmenty (niewiele),wskazujące na stanowisko subiektywne. Wyraźna była perspektywa osoby wierzącej. Nie jest to oczywiście zarzut, lecz zmienia nieco kontekst.
3) Mam wrażenie, że książka w pewnym momencie się "urwała". Zabrakło jakiegoś słowa na koniec, podsumowania, czegoś wskazującego na zakończenie całej rozprawy. Po prostu skończył się rozdział i... skończyła się książka. Czuję niedosyt, ale mimo tego polecam.

Bardzo mile spędziłam czas z tą książką. Dużo wiedzy o Biblii przedstawionej przystępnie i humorem.

Książka popularnonaukowa z zakresu biblistyki - to jedno spojrzenie. Drugie - wartka, błyskotliwa narracja, zdumiewająco przystępny styl. Przeczytałem chyba w tydzień, co oznacza u mnie bardzo szybko. Autor z łatwością wprowadza czytelnika w podstawowe kwestie związane z powstawaniem i znaczeniem Biblii. Gorąco polecam wszystkim, którzy chcą trochę bardziej zaczytać się w Piśmie Świętym. Wydanie na ładnym papierze, bogato ilustrowane - od Adama i Ewy po Quentina Tarantino :) Taka właśnie jest ta książka!

Trzeba przyznać, że książka zawiera wiele ciekawostek i informacji, których próżno oczekiwać po lekcjach religii. Autor jest biblistą i jego miłość do niej i żywe zainteresowanie jest widoczne w sposobie narracji. To tak jak słuchać opowieści kogoś o jego prawdziwej pasji, gdy opowiada o niej z błyskiem w oku i wypiekami na twarzy. A ja lubię ludzi z pasją :)
Mały minus za zakończenie, które jest po prostu zakończeniem rozdziału, brak jakiegokolwiek podsumowania, wniosków i wprowadzenia do kolejnego sezonu, bo skoro to był Sezon pierwszy to chyba możemy oczekiwać kolejnych... Chyba, że tak jak serial w telewizji - przy zbyt małej poczytności kolejne nie powstaną...

Mały minus za...

Napisana przystępnie i z poczuciem humoru, zawiera sporo ciekawostek i najważniejsze bazowe informacje dla początkujących - w końcu to dopiero początek, jak wskazuje tytuł:) Rozumiem, że będą kolejne części!

• Religia
  • Teologia