Księga Welesa

Tłumaczenie: Witold Jabłoński
Wydawnictwo: Triglav
religia
Entrophia999

„Księga Welesa” Zagadkowe tabliczki – tajemnicze pismo Słowian. BIBLIA SŁOWIAN i SŁOWIAŃSKIE WERSETY dla jednych, FAŁSZERSTWO niedoskonałe dla innych, w tłumaczeniu pisarza - SKANDALISTY Witolda Jabłońskiego. Przedstawiamy pierwsze w Polsce wydanie „Księgi Welesa”, która w Rosji i na Ukrainie doczekała się już wielu edycji. Dla niejednego współczesnego słowianofila czy rodzimowiercy stała się podstawą tożsamości słowiańskiej, jako jedyny w Europie zabytek literatury zachowany z doby pogańskiej. Dla oficjalnej nauki to stworzone ok. 1800 r. ordynarne fałszerstwo, wymyślony język zapisany sztucznym alfabetem. Tak czy inaczej to unikatowe świadectwo dziejów Słowian i fascynacji ich kulturą. Polskiego przekładu literackiego dokonał skandalizujący pisarz Witold Jabłoński.

źródło opisu: http://www.triglav.com.pl/

źródło okładki: http://www.triglav.com.pl/

Adrian Kopp | 2019-08-02
Na półkach: Przeczytane, Historycznie
Przeczytana: 02 sierpnia 2019

Domniemana "Biblia Słowian", ewentualnie fałszerstwo z XIX wieku. Nie mnie rozstrzygać, jak było w rzeczywistości. Sam tekst charakteryzuje się pewną chaotycznością i ogromną ilością powtórzeń tych samych informacji. Sprawia wrażenie zbioru opowieści, które były (być może) smutek przed wiekami przy ognisku dla potomnych. Szkoda, że nie ma ciągłości narracji i pewnego ujednolicenia nazewnictwa (chociaż i tak tłumacz spisał się bardzo dobrze). Mimo to, plusem jest tekst traktujący o religii, kulturze i historii Słowian. Zbyt wiele takich nie ma.

Vashek | 2019-05-23
Przeczytana: 12 czerwca 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Polecam ta pozycje ze względu na jej wysoką wartość porównawczą. Ktoś (Wiki) wyjaśniając pochodzenie Księgi Welesa napisał: "tabliczki wykonano około 1800 roku na zlecenie Sułakadzewa" - to jest wyjaśnienie nieznanego przez nieznane, bowiem nie ma dowodów, że dokonał tego ktoś nieznany na zlecenie Sułakadzewa, jest tylko o tym domniemanie; albo taki rodzynek: „Ciężko opisać książkę, która jest tak oczywistym fałszerstwem z XIX wieku, że nie ma nawet wątpliwości”; czyli tzw. naukowe wyjaśnienie pochodzenia Księgi Welesa opiera się na mglistej retoryce, która chce uchodzić za jakąś pewność; pewność jest potrzebna aby uwierzytelnić naukowa racje ale jak nie ma faktów to się je tworzy a priori albo również a posteriori, bo tak by się chciało; bo jak naukowcy akademiccy mogą nie mieć ostatniego i decydującego zdania?, to by się nie godziło z pojęciem, że nauka zawsze wygrywa swoje pojedynki z przeciwnikiem; dlatego argumentacje tzw. pro-naukowa przyjmuje się już na wiarę, bez wątpienia...

doliwaq | 2017-10-08

Cięzko opisać książkę, która jest tak oczywistym fałszerstwem z XIX wieku, że nie ma nawet wątpliwości. Jednak fałszerstwo to posiada już wartość historyczną, w końcu ktoś się napracował żeby spisać w XIX wieku na dębowych tabliczkach dziwne znaki i nawet ich nie pokazywać by jeszcze bardziej uwiarygodnić to rzekome znalezisko.
Książka jest chaotyczna, wiele dziwnych, czasem zmyślonych, czasem historcznych nazw, wiele dziwacznych wydarzeń opisanych, nie przekazuje to żadnej wartościowej wiedzy ani nie rozwija człowieka w żaden sposób.
Można poczytać jeśli chce się cżłowiek dowiedzieć jak w XIX wieku wyobrażano sobie dawne czasy i próbowano dokonać falsyfikacji.