Naga Góra - Nanga Parbat

7 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Naga Góra - Nanga Parbat
Rafraf

Relacja z wyprawy na leżący w Pakistanie ośmiotysięcznik Nanga Parbat Tadeusza Piotrowskiego wybitnego taternika i himalaisty.

źródło opisu: Opis własny

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Rafraf | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Książka opisuje wyprawę z 1982 roku na leżący w Pakistanie ośmiotysięcznik Nanga Parbat. Wyprawę organizował Karl Herrligkoffer, zaś wzięli w niej udział, m.in: Polacy - Tadeusz Piotrowski i Andrzej Bieluń, Niemcy - Schorsch Ritter i Hartmut Munchenbach, Szwajcar Ueli Buhler i Pakistańczyk Nadir.
To ostatnia niedokończona książka Tadeusza Piotrowskiego - wybitnego taternika i alpinisty, poświęcona Andrzejowi Bieluniowi, towarzyszowi wspólnych górskich wypraw, który w wigilijną noc 1983 roku został na Api (7132 m). Właściwie ta książka mogłaby się rozpocząć od motta - fragmentu listu Bielunia: "Każda pasja jest egoizmem, który nie liczy się z niczyją troską. Moja wymaga od swych wyznawców niekiedy ceny najwyższej, bo ceny życia".
Akcja zdobywania szczytu, jak i sama narracja prawie do połowy książki toczy się dość niespiesznie, na tyle, że już chciałem zrezygnować z tej lektury, ale ciekawość, zdobędą ten szczyt czy też nie, kazała mi brnąć dalej. Drugą połowę czyta się...