Słońce nad Tiricz Mirem

źródło opisu: http://www.vivarium.com.pl/k/74095/Slonce-nad-Tiricz-Mirem

źródło okładki: www.kroliczajama.pl

Jack_Stratford | 2018-03-30
Przeczytana: 24 marca 2018

Opis udanej i szczęśliwej wyprawy nową drogą na Tiricz Mir. Napisana dobrze z odpowiednią dla Piotrowskiego ilością szczegółów technicznych. Dobrze pokazane problemy pojawiające się w dużych grupach na wyprawach górskich. Czyste piękno wspinania i czytania.

Gosia | 2016-01-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Tadeusz Piotrowski to polski himalaista, który zginął w 1986 roku podczas zejścia ze szczytu K2 w Himalajach.
Ta książka jest opisem wyprawy z 1978 roku na szczyt Tiricz Mir w Pakistanie w paśmie Hindukuszu.
Tak właściwie jest to pierwsza przeczytana przeze mnie książka dotycząca wspinaczki wysokogórskiej, więc nie mam porównania.
Były fragmenty bardziej nużące dotyczące topografii czy historii podbojów tego szczytu. Były też ciekawsze opisujące losy samej wyprawy. Były nawet całkiem udane opisy otaczającej surowej przyrody i krajobrazu.
Ogólnie oceniam książkę średnio odżegnując się oczywiście od samych osiągnięć wyprawy, która zakończyła się sukcesem.
Sama bardzo lubię chodzić po górach, ale wspinaczka wysokogórska to nie dla mnie: za zimno, za trudno i zbyt ekstremalnie. Jednak zawsze mam szacunek dla ludzi, którzy mają tę odwagę i wytrwałość, by zmierzyć się z naprawdę wysokimi górami.