Słońce nad Tiricz Mirem

Okładka książki Słońce nad Tiricz Mirem Tadeusz Piotrowski (himalaista)
Okładka książki Słońce nad Tiricz Mirem
Tadeusz Piotrowski (himalaista) Wydawnictwo: Sport i Turystyka biografia, autobiografia, pamiętnik
Sport i Turystyka
1988-01-01
1988-01-01

Moja pierwsza książka Piotrowskiego i mam nadzieję, że nie ostatnia. Powiedziałbym, dla człowieka lubiącego się wspinać i chodzić po górach bardzo przyjemnie napisana, z odpowiednią ilością szczegółów technicznych, ale nie zbyt szczegółowa. Po za fragmentami historycznymi czytało mi się lekko i przyjemnie.

To dość stara pozycja, jednak nie można nic jej zarzucić w porównaniu do nowszych dzieł traktujących o wsponaczce. Napisana bardzo przystępnie, choć bez wielkich czytliwych tragedii (i może dobrze). Ma krótkie wstawki historyczne, dla jednych nuda, ale według mnie były na tyle krótkie i ciekawe, że uznam to za plus :) Miło się czytało, zwłaszcza o Jurku Kukuczce (jakis mi sie w tej książce wydał taki zwyczajny, nie jako wielka legenda)

Opis udanej i szczęśliwej wyprawy nową drogą na Tiricz Mir. Napisana dobrze z odpowiednią dla Piotrowskiego ilością szczegółów technicznych. Dobrze pokazane problemy pojawiające się w dużych grupach na wyprawach górskich. Czyste piękno wspinania i czytania.

Tadeusz Piotrowski to polski himalaista, który zginął w 1986 roku podczas zejścia ze szczytu K2 w Himalajach.
Ta książka jest opisem wyprawy z 1978 roku na szczyt Tiricz Mir w Pakistanie w paśmie Hindukuszu.
Tak właściwie jest to pierwsza przeczytana przeze mnie książka dotycząca wspinaczki wysokogórskiej, więc nie mam porównania.
Były fragmenty bardziej nużące dotyczące topografii czy historii podbojów tego szczytu. Były też ciekawsze opisujące losy samej wyprawy. Były nawet całkiem udane opisy otaczającej surowej przyrody i krajobrazu.
Ogólnie oceniam książkę średnio odżegnując się oczywiście od samych osiągnięć wyprawy, która zakończyła się sukcesem.
Sama bardzo lubię chodzić po górach, ale wspinaczka wysokogórska to nie dla mnie: za zimno, za trudno i zbyt ekstremalnie. Jednak zawsze mam szacunek dla ludzi, którzy mają tę odwagę i wytrwałość, by zmierzyć się z naprawdę wysokimi górami.

Były fragmenty bardziej nużące dotyczące...

• Literatura faktu/reportaż
  • Góry