Taylor Swift. Taka jak ty!

Okładka książki Taylor Swift. Taka jak ty! Chas Newkey-Burden
Okładka książki Taylor Swift. Taka jak ty!
Chas Newkey-Burden Wydawnictwo: Dream Books biografia, autobiografia, pamiętnik
Dream Books
2015-02-04
2015-02-04
Opracowanie zbiorowe

W książce podobało mi się przybliżenie każdej piosenki, co oznaczała i dlaczego Taylor ją napisała. Niestety nie przypadł mi do gustu fakt, że książce było tyle informacji na temat źródeł cytatów. Rozumiem, dlaczego zostały umieszczone w biografii, ale mnie to przeszkadzało.

Jedna z najlepszych i najciekawszych biografii jakie czytałam.
Dla fanów Taylor - pozycja OBOWIĄZKOWA!

Jedna z najlepszych i najciekawszych biografii jakie czytałam.
Dla fanów Taylor - pozycja OBOWIĄZKOWA!

Od kilku lat jestem ogromną fanką Taylor i długo czekałam na jej biografię. Rok temu pozwoliłam sobie ją kupić na urodziny. I nie zawiodłam się! Jest to bardzo fajna biografia. Jest całkiem sporo zdjęć Taylor i innych ciekawostek (np. 10 cytatów Taylor). Jest całkiem sporo informacji z jej dzieciństwa, opisane są jej piosenki itp. Polecam każdej Swiftie!

Jak dla mnie to książka jest SUPER, opowiada o dzieciństwie Taylor, o płytach i piosenkach na nich a także o jej życiu prywatnym o zawodowym.Zawiera też jej cytaty.
Polecam wszystkim jej wiernym fanom.

Polecam wszystkim jej wiernym fanom.

Boska ! Polecam z całego serca POLECAM !

Boska ! Polecam z całego serca POLECAM !

Bardzo długo czekałam na tę książkę. Oglądałam zapowiedzi, dyskutowałam o niej z innymi, oglądałam wciąż nowe reklamy na Facebooku. I w końcu niedługo po premierze książka trafiła do moich rąk. I cóż, to było tak złe, że gdyby Taylor przeczytała tego typu biografię swojej ulubionej piosenkarki, na pewno o takim zawodzie napisałaby piosenkę.

TAYLOR SWIFT. TAKA JAK TY

Wyjątkowo zaczniemy od szczegółów technicznych. Cena okładkowa to 49,90 – lekka przesada. W środku oprócz historii Taylor, znajdujemy niby dział z cytatami Taylor i dział z wypowiedziami inych o niej, a także bibliografię, dyskografię i projekt fanów z Polski. Niby ‘Pokaż nam, jak bardzo kochasz Taylor Swift’, ale dla mnie wygląda jak ‘Pokaż nam jak dużo pieniędzy wydałeś na Taylor Swift’. Jest kilka rysunków, ale nie wnikając czy w takiej jakości zostały nadesłane, w książce są niewyraźne, a napisy na jednym z nich są nie do odczytania. Szkoda, że nie postawiono na rysunki, może wiersze, czy inne rzeczy KREATYWNE dedykowane Taylor, bo w większości jednak widzimy fanowskie kolekcje płyt czy plakatów. Wspomniane wcześniej cytaty są cytatami dość znanymi, ale za najlepsze słowa Taylor uznać się ich nie da. A wypowiedzi innych osób są dość dziwne, szczególnie Harry Styles, który tyle mówił o muzyce Taylor, o niej samej ciekawych rzeczy, tutaj pojawia się tylko z jednym zdaniem – była wrzodem na tyłku. Aha? Oprócz tego w książce dowiadujemy się, że fani 1D życzą innym śmierci, co cóż, jest to w pewnym sensie prawdą (jeśli chodzi o niektórych),ale założenie, że wszyscy tacy są, a fani Taylor są nieskazitelni, według mnie jest bardzo krzywdzące. Nie słucham One Direction, są mi obojętni, ale nie uważam, że Taylor jest idealna. Zdjęcia w książce są zdjęciami, które widziałam już dużo razy. Liczyłam na nie wiem, może jakieś archiwalne z dzieciństwa? Jakieś mało znane? Szkoda. Okładka jest ładna, tył również. W środku książki dużo jest ciemnoróżowych elementów – nie wiem, może miał to być ‘red’, ale nie, nie wygląda. Są mikrofony, są nabazgrane fragmenty piosenek i dziwnie umiejscowiona treść, czcionka również jest dość duża. No ale okej, rozumiem, że za mniejszy format to aż głupio byłoby brać aż tyle pieniędzy, więc trzeba było sobie powiększyć książkę na wszelkie sposoby.

Biografia opowiada historię Taylor od samego początku. Zaczyna się nawet dobrze, fakty przedstawione są każdemu fanowi znane, ale i tak jest kilka informacji, które mogą zdziwić. Potem jest coraz gorzej. Bardziej przypomina to wyliczankę o tym, co zdobyła Taylor, czy co wydała niż historię jej życia. Przyjaźń choćby z Gomez, czy Lovato, czy ta z Lorde w tej książce nie istnieje. Same związki Taylor są opisane dość skąpo, oprócz związku z Stylesem – o tym jest najwięcej. Analizy piosenek Swift zbyt oryginalne nie są – lepsze można przeczytać w Internecie. Spodziewałam się czegoś ciekawszego, a tu dostałam tego typu informacje jak to, że ‘piosenka jest smutna’ czy jakie instrumenty w nich słyszymy. Nie no WOW. O teledyskach nie ma prawie nic, wielka szkoda. O KOTACH TAYLOR RÓWNIEŻ NIE MA NIC. Liczyłam na ciekawe informacje, więcej o liczbie 13, czy o stosunku Taylor do fanów. Albo na przykład coś o tym jak sprytnie wplata różne elementy w piosenki, powtarzając niektóre fragmenty trzynaście razy. Niestety nic z tego tutaj nie znajdziemy.

I są literówki – dużo literówek i to już na pierwszych stronach. Taylor L. nie nazywa się Lutner, droga redakcjo. A fani Taylor to nie S W I F T E R S I. No ludzie, błagam. I styl. Czasami zdania są krótkie i po prostu niezgrabnie przetłumaczone.

Zalety? Niektóre rzeczy są ładnie opisane. Plus opisanie stosunku Taylor do feminizmu. W Polsce większość nadal uważa, że feministki nienawidzą mężczyzn, więc miło, że tutaj czytelnicy znajdą informacje, że tak nie jest i polega na czymś to innym. Sama Taylor też kiedyś błędnie to postrzegała!

Początkujący fan Taylor może dowiedzieć się stąd podstawowych rzeczy o niej, zobaczyć trochę jej zdjęć, dowiedzieć się o piosenkach, ale… Ale to wszystko jest w Internecie i to często napisane o wiele lepszym stylem, z detalami. Ja sama dowiedziałam się kilku nowych rzeczy, ale oczekiwałam czegoś zupełnie innego. Książki o tej bardziej prywatnej stronie Taylor. Nie dokładnego wyliczenia tego ile, kiedy i dlaczego wydała. Jako długoletni Swiftie tej pozycji niestety nie mogę polecić. 4/10 – głównie ze względu na literówki, błędy w nazwiskach, niewyraźne zdjęcia i oczywiste oczywistości zamiast czegoś, co może zaciekawić. Większość fanów już te rzeczy dawno wie i liczyła na coś, co sprawi, że postać Swift stanie się im bliższa. Sorry, ale nie tutaj.

TAYLOR SWIFT. TAKA JAK...

• Domowa biblioteczka
  • W kolekcji
  • Stos hańby
  • EmpikGO

Dodaj cytat z książki Taylor Swift. Taka jak ty!