Adele. Dziewczyna, która rozkochała w sobie świat

Tłumaczenie: Arkadiusz Belczyk, Piotr Metz
Wydawnictwo: Pascal
9788376420295
Marta

Nie kupiła zamku nad Loarą, choć jest dziewiąta na liście najbogatszych Brytyjczyków przed trzydziestką. Za to kupiła dom w Londynie dla matki, a kuzynom pozakładała fundusze emerytalne. Nie reklamuje soków ani ubezpieczeń. Z kolegami ze szkoły nadal chodzi do pubu na gin z sokiem porzeczkowym, tyle że teraz przeszkadza im ochroniarz. Marzy, żeby spotkać w końcu odpowiedniego faceta i urodzić mu dzieci.

źródło opisu: http://www.empik.com/adele-newkey-burden-chas,p1047488196,ksiazka-p

źródło okładki: http://www.empik.com/adele-newkey-burden-chas,p1047488196,ksiazka-p

Renax | 2015-06-24
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Jest to bardzo udana biografia Adele, współczesnej piosenkarki, która swoją osobą i swoim śpiewem rzeczywiście rozkochała w sobie świat. Polski wydawca zmienił drugą część tytułu z ‘The Biography’, na ‘Dziewczyna, która rozkochała w sobie świat’. Moim zdaniem – słusznie, bo mówienie o biografii osoby tak młodej, jest lekko ryzykowne. Nie wiadomo bowiem, co się zdarzy, co ją czeka.

Krytykujący książkę zarzucili jej brak nieznanych faktów, sekretów z życia Adele. Rzeczywiście tego nie ma. Na szczęście. Bo czułabym się zażenowana czytając taką książkę. Mamy za to ciekawie napisany życiorys artystki od dzieciństwa, przez szkołę, start ‘do kariery’, aż do roku 2011, gdy to ukazała się poniższa książka.

Autor nie szafuje melodramatami. Jest oszczędny i rzeczowy. Widać, że zbierał materiały opierając się na rożnych źródłach: na informacjach od Adele i jej bliskich, na wywiadach i rozmowach. I te różne opinie przywołał, budując obraz Adele jako osoby, piosenkarki i artystki.

Dowiadujemy...

allison | 2012-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2012

Płytka, powierzchowna i chaotycznie napisana biografia młodej wokalistki, którą autorka nachalnie nazywa gwiazdą, supergwiazdą i artystką.
Czytając ten zlepek informacji, odnosiłam wrażenie, że autorce za materiał posłużyły wywiady z tabloidów i wątpliwej wiarygodności newsy z plotkarskich stron internetowych. Często powołuje się ona na takie właśnie źródła (jedynym plusem jest to, że w ogóle je podaje).

Z biografii wyłania się portret obdarzonej talentem dziewczyny, niestety również głupiutkiej, pustej, chichoczącej z byle powodu, często wulgarnej i dosadnej.
Adele jawi się tu jako pełna sprzeczności kobieta, która raz twierdzi, że ubiór nie ma dla niej znaczenia, raz upaja się swoją słabością dla ekskluzywnych torebek; z wrażliwością i romantyzmem postrzega świat, pisze sentymentalne teksty piosenek, ale jednocześnie nazywa publicznie swojego byłego chłopaka "kutasem", opowiada jak "chciała skopać dupę fotoreporterowi"...
Żenujące są wypowiedzi wokalistki, w których poddaje...

ElViento | 2016-05-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 18 maja 2016

Mnie się ta biografia bardzo podobała. Nie jestem fanatykiem Adele, ale bardzo ja lubię, a ta książka pozwoliła mi poznać ją nieco bliżej. Może i styl nie jest najlepszy, może trochę tabloidowy i chaotyczny, ale właściwie spodziewałem się tego troszeczkę, stąd mój brak zawodu. Mimo wszystko droga Adele po szczeblach kariery została przedstawiona poprawnie i ciekawie. Fakty z jej życia zawodowego w fajny sposób przeplatają się z prywatnymi, a odpowiednia dawkę humoru stanowią relacje z powiedzonek i wywiadów Adele, które choć nieco wulgarne i dosadne, są również obrazem Adele, barwnej i normalnej. Mnie nie przeszkadza dosadność Adele, bardziej dziwi mnie monotonność jej niektórych haseł, ale być może jest to kwestia tłumaczenia, a nie sposobu napisania oryginału. Mimo drobnych rys bardzo podobała mi sie ta biografia, za lekkość i brak encyklopedycznego charakteru. Polecam :)

Alicja Smolnik | 2012-09-12

Sięgnęłam po tę książkę z nadzieją, że dowiem się więcej na temat życia Adele, jej osobowości. Jakże się zawiodłam! Podczas lektury miałam wrażenie, że wydanie tej książki zlecił jakiś manager, wytwórnia czy inny tego typu twór odpowiadający za marketing. "Adele - dziewczyna, która oczarowała świat" to ładnie wydana, subtelnie podana i nieco zmanipulowana reklama artystki. Pojawiają się smaczki typu: Adele zrobiła czy powiedziała to, czy tamto źle, ale patrzcie, jaka ona młoda, niedoświadczona, a w ogóle, to jej wybaczamy, bo jest cudowna.

Jednak, żeby nie skupiać się tylko na wadach tej książki dodam, że przeczytałam ją bardzo szybko, poza tym jest bardzo ładnie wydana, a w środku są wkładki z ciekawymi zdjęciami.

Muminka | 2013-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2013

Jak na biografię sławnej celebrytki i gwiazdy obecnie rozchwytywanej przez media pozycja dość rozczarowująca. razi chaotyczność, niezbyt rzetelnie potraktowanie chronologii, no i poleganie na relacjach z tabloidów, a nie wiarygodnych źródeł informacji.

Fenomen Adele nie został wyjaśniony, ba! nawet cząstkowo uchwycony. Mam wrażenie, że ktoś zlecił ją autorowi jako chwyt marketingowy, dość chybiony. Co prawda wyłania się postać kontrowersyjna, zbuntowana i do bólu szczera, ale jej wypowiedzi można interpretować dwojako- albo jako wyraz arogancji, albo bezkompromisowości.
Niewiele wiedząc o piosenkarce, po lekturze nie jestem o wiele mądrzejsza, ale mam pewne pojęcie o brytyjskim rynku muzycznym. Autor próbuje dociec, co przesądziło o triumfie Adele w USA, który to rynek muzyczny jest dość nieprzewidywalny i nie zawsze przychylny Anglikom/Walijczykom.
czytelnik dostaje garść informacji na temat początków kariery, studiach muzycznych, koleżeńskiej rywalizacji z innymi wokalistkami...

Marjory | 2013-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Przez całą książkę zadawałam sobie pytanie "Po co, jaki był cel tej książki?". Jedyna odpowiedź jaka przyszła mi do głowy, to nabijanie kasy autorowi i innym, na fali popularności piosenkarki. Odradzam.

iga010 | 2015-07-01

Zdecydowanie gorsza od "Być jak..Adele".

Czytałam ją już jakiś czas temu, żeby nie powiedzieć dawno, dawno temu. Z tego co pamiętam pochłonęłam ją dość szybko, tak jak wszystko co związane z Adele. Napisana trochę bez ładu i składu.

Jeżeli ktoś waha się którą z biografii Adele zakupić wybór jest prosty - "Być jak... Adele".

Nie zniechęcam do przeczytania i tej biografii, niemniej jednak ostrzegam żeby się nie zawieźć. Tak czy siak, pozycja obowiązkowa dla wielkiego fana Adele ;)

Sooki | 2012-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2012

To,że Adele ma głos jak dzwon wiadomo nie od dziś.Nie jestem jej ogromną fanką,książkę wypożyczyłam przypadkowo.Spodziewałam się czegoś innego.Przed przeczytaniem nie wiedziałam za wiele o Adele,teraz dalej się tak czuję.Z każdą następną stroną myślałam,że akcja w jakiś sposób zagłębi się w jej życie.Niestety.Biorę pod uwagę również jej wiek i fakt że wielka kariera dopiero się rozpoczyna.Książka pokazuje Adele jako zwykłą kobietę:pali papierosy,ma psa,nie wstydzi się swojego wyglądu(nawiasem mówiąc uważam,że jest piękna).Jest przeciwieństwem wielu dzisiejszych gwiazdek muzycznych.Jej odpowiedzi na pytania dziennikarzy nie mogą przejść niezauważone.Po przeczytaniu w biografii wielu opisów gali,w których brała udział mogę przyznać,że Adele to kobieta,która rozkochała w sobie świat.

Iris | 2013-07-26
Przeczytana: czerwiec 2013

Adele ma niesamowity głos. Gdy słucham jej piosenek, lekko unoszę się nad ziemią, a na moich plecach odbywa się istny wyścig ciarek. Jest bardzo utalentowaną wokalistką, odbiegającą wyglądem od dzisiejszych standardów (i dobrze!). Wiedziałam o tym przed sięgnięciem po jej biografię. A po przeczytaniu… Cóż, wiem niewiele więcej.

Owszem, z książki dowiadujmy się kilku rzeczy o jej dzieciństwie, mamy podane informacje o jej szkole, a później o stopniowym wspinaniu się po śliskiej drabinie sukcesu. Jednak sam obraz Adele według mnie jest przedstawiony w dość minimalistyczny, ubogi sposób.
Ponadto za dużo tu niepotrzebnie rozbudowanych wątków o innych osobach, bez których czytelnik na pewno mógłby się obejść.
Jest to pierwsza biografia, po jaką sięgnęłam, więc nie mam żadnego porównania – kieruję się tylko odczuciami. Mimo to uważam, że życie Adele mogłaby zostać opisane w bogatszy, bardziej interesujący sposób.

Warto sięgnąć po tę biografię, chociażby dla poczucia humoru Adele,...

justynab50 | 2016-07-14
Przeczytana: 2016 rok

Pisanie biografii o ludziach, którzy dali poznać się szerszej publiczności zaledwie kilka lat temu, to moim zdaniem dość słaby pomysł. Jednakże rozumiem potrzebę poznania życia swoich idoli, porównania ich z samym sobą, wzbudzenia nadziei, że każdy, mimo trudnych chwil, może stać się gwiazdą.
Tak wygląda większość biografii, i tak też prezentuje się "Adele. Dziewczyna, która rozkochała w sobie świat". Autor zdaje się być ogromnym fanem Adele, na każdym kroku podkreślając jej naturalność, brak zepsucia światem show-biznesu, przywiązanie do rodziny, ogromny i niespotykany talent. Staje się to w pewnym momencie nużące, tak jak szerokie interpretacje KAŻDEJ piosenki z pierwszych dwóch płyt Adele (jeśli zostanie wydana jakaś forma kontynuacji, to czekam z niecierpliwością na opis piosenek z płyty "25" ;) ).
Duży plus dla autora za przybliżenie wielu innych postaci brytyjskiej (i nie tylko) sceny muzycznej. Choć czasami można odnieść wrażenie, że nie czyta się biografii Adele, ale innych...