Raymond Aron - dialog z historia i polityką

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
historyczna

Autor podjął się ambitnego zadania przybliżenia Czytelnikowi polskiemu życia i dzieła jednego z najwybitniejszych umysłów minionego stulecia, jakim był bezsprzecznie Raymond Aron znakomity uczony, jednocześnie błyskotliwy publicysta, obecny także na scenie politycznej francuskiej i europejskiej. [...] Był bowiem Aron Widzem i Uczestnikiem wielkich wydarzeń zaszłych w minionym stuleciu i stale prowadził, jak nader trafnie zostało to określone w tytule ?dialog z historią i polityką . Udanie też powiązał Autor wątki biograficzne z zasadniczymi dla pracy analizami i omówieniami dzieł tego wybitnego myśliciela, wiążąc je z istotnymi wydarzeniami o charakterze politycznym i społecznym, zaszłymi na scenie francuskiej i światowej. [...] Niezaprzeczalnym walorem monografii jest jej obiektywizm, jakże konieczny przy całościowej ocenie życia i dzieła Arona. Był on bowiem jako uczony a w jeszcze większym stopniu publicysta, jako stały komentator Le Figaro , pisarzem walczącym o swe racje i ideowe opcje, heroldem liberalizmu i demokracji, zdeklarowanym wrogiem zarówno faszyzmu, jak i komunizmu, dogłębnym krytykiem marksizmu, dla przedstawicieli jakże licznej przecież na zachodzie Europy lewicy, uosobieniem reakcyjnej prawicy. [...] Aron był mistrzem słowa, znakomitym stylistą, trudno więc sobie wyobrazić, aby piszący o nim nie dysponował dobrym piórem. Autor włada nim bardzo dobrze, jego styl jest jasny, lekki, wolny od zbędnych, specjalistycznych terminów, z widocznymi przebłyskami literackiej swady.Prof. dr hab. Wiesław Sladkowski

Rigor | 2014-05-18
Matadooor | 2014-12-31