Historia kotów

A Curious History of Cats
koty, historia
literatura piękna
Ag2S

Jeśli myślisz, że kot kiedykolwiek został udomowiony to się mylisz! Ikona popkultury, najpopularniejszy bohater Internetu, obiekt zbiorowej histerii – KOT. Teraz możesz poznać jego historię: od czasów boskiego kultu w starożytnym Egipcie, przez stosy średniowiecza, aż po powrót w chwale na współczesne salony. Koty były zwiastunami nieszczęścia i pupilami czarownic. Z czarnych wyrabiano...

Jeśli myślisz, że kot kiedykolwiek został udomowiony to się mylisz!

Koty były zwiastunami nieszczęścia i pupilami czarownic. Z czarnych wyrabiano „lek” na ślepotę. Jeden został nawet oficjalnym kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Jedni je kochają, inni nienawidzą. Koty mają to gdzieś.

Mahomet bał się wstać, aby nie obudzić swojego kota.
Kot Churchilla, Nelson, jadał z nim obiady na Downing Street.
Picasso uwielbiał je malować – bezpańskie, z najeżonym futrem.
Brigitte Bardot nie wyobrażała sobie bez nich życia – miała ich ponad pięćdziesiąt.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

_Chimena_ | 2019-07-26

Zbiór ciekawostek o kotach. Nie znalazłam w tej książce żadnej głębszej analizy postaci kota w danej epoce. Do tego część danych nie jest do końca prawdziwa, a nawet przekłamana. Do tego w książce panuje ogromny chaos informacyjny. Autorka skacze z tematu na tematu, a raczej z ciekawostki na ciekawostkę. Samą książkę czyta się lekko i szybko. Duży plus za to.

czytam-polecam | 2019-03-12
Przeczytana: 17 września 2018

Koty to stworzenia które towarzyszą człowiekowi od stuleci. Historia kotów ukazuje niezwykłe dzieje tego gatunku zwierząt. W czasach faraonów były czczone i uznawane za święte. Gdy palono na stosach czarownice koty posądzano o kontakty z czarną magią i tępiono. Kiedy świat zaczęły dziesiątkować epidemie koty wracały do łask np. jako stworzenia niosące pomoc w zwalczaniu szczurów roznoszących dżumę. Były głównym tematem dzieł literackich i malarskich.
Koty musiały przejść długą i momentami niebezpieczną drogę, by się do nich w pełni przekonano.
Nie jednokrotnie udowadniały swoją przydatność pływając na statkach dbając o eliminowanie gryzoni, przenosząc wiadomości na polach bitew czy pilnując przesyłek w urzędach pocztowych.
Koty od zawsze miały swoich zwolenników i przeciwników. Były towarzyszami największych osobistości tego świata królów, władców, poetów, malarzy i gwiazd kina.
Koty mimo że początkowo gnębione w końcu zyskały sobie przychylność i stały się oddanymi towarzyszami...

KingaCzytamPolecam | 2019-01-20
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 20 stycznia 2019

Kiedy zaczynałam czytać "Historię kotów" trochę się zawiodłam, bo spodziewałam się czegoś więcej. Opisy i historie są potraktowane bardzo powierzchniowo, więc żeby bardziej zgłębić dany temat trzeba skorzystać z innej literatury. Powiedziałabym raczej, że jest to książka, dzięki której dowiadujemy się o istnieniu pewnej rzeczy, ale żeby dowiedzieć się o niej więcej musimy sięgnąć gdzie indziej. Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki "Historii kotów" odkryłam wiele ciekawostek, o których wcześniej nie miałam pojęcia.

Trochę przerażała mnie budowa książki, bo przejścia z jednego tematu na drugi są naprawdę gwałtowne, więc zdarzyło mi się parę razy zgubić wątek. Pomimo tego, że całość jest podzielona na rozdziały mam wrażenie, że panuje w nich kompletny chaos. Poznajemy historię od czasów starożytnych, aż po dzisiaj, a przynajmniej tak sugerują nazwy rozdziałów, co w praktyce jednak wygląda zupełnie inaczej. Chaos, po prostu chaos...

Moim zdaniem też zagadnienia dotyczące...

Aitien | 2019-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2019

Historię kotów czyta się jak sprawozdanie bądź pracę magisterską. Jest przepełniona informacjami, główny nacisk jest położony jednak (obok analizy roli kota w Egipcie i średniowiecznych torturach) na przedstawienie roli kota w literaturze czasów po Średniowieczu, kiedy to na nowo zaczęto postrzegać kota jako zwierzę przydatne i sympatyczne.

Za dużo odniesień do autorów i ich książek, za mało odniesień do środowiska i historii. Brakowało mi w książce opisu roli kotów na salonach oraz realiów późniejszych epok (wspomniane tylko mimochodem jako tło).

Apfelbaum | 2019-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2019 rok
Przeczytana: 02 stycznia 2019

Książka jest dość subiektywnym wyborem osób, anegdot, cytatów, informacji o charakterze historycznym na temat kotów. Historii, zoologii, psychologii zwierząt tutaj praktycznie nie ma. Autorka nie tworzy jakiejś narracji, nie wyjaśnia procesów historycznych związanych ze zmianami postaw względem kotów. Jest to tylko luźny zbiór materiałów w tym głównie ciekawostek.

Dodatkowo książka jest bardzo nastawiona na perspektywę brytyjską z dodatkiem antyku, starożytnego Egiptu, Ameryki, oraz Francji. Reszty świata praktycznie nie ma.

Dość wartościowe jest wydanie. Kocie łapki na stronach, sporo czarno-białych grafik.

Habiel | 2018-09-04
Przeczytana: 03 września 2018

Jestem zapaloną kociarą (chociaż psy też lubię!), a więc sięgnęłam po tę książkę. Ma ona piękną okładkę, która kusi, aby ją chwycić w swe dłonie. I niestety, na tym prawie się kończy, bo sama treść jest przeciętna. Książka pokazuje nam historię kociego rodu-od starożytnego Egiptu, aż po czasy współczesne, kiedy kot jest memem. Gdyby jednak te historie były ciekawe, pokazywały nieznane fakty, to byłoby o niebo lepiej. Dostajemy suche fakty lub ciekawostki o znanych ludziach np. iż aktor taki i taki lubił koty, a pisarz ten i ten opisywał swego kota w ten sposób.
Czułam się jakbym czytała encyklopedię lub jakieś forum poświęcone miauczkom. Jest tu jednak trochę ciekawostek, o których nie wiedziałam, ale jest ich zdecydowanie zbyt mało.
Wolałabym dostać historię kotów, która rzeczywiście traktuje o tym jak zmieniały się ich dzieje, niż rysopis wzbogacony o sławne nazwiska, a tym jest "Historia kotów".

Audrey60 | 2018-08-05
Przeczytana: październik 2015

Kot - przyjacielem człowieka :). To prawda. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak każdy przyjaciel ma prawo do własnego zdania, prywatności i osobistych wyborów.
Książka pomaga, poprzez pokazanie historii kotów i ich kontaktu z człowiekiem, zrozumieć te tajemnicze zwierzęta.

Martini | 2018-06-13
Przeczytana: 11 czerwca 2018

Czytając tę książkę miałam wrażenie, że czytam wypracowanie dziecka z 5 klasy - napisane na siłę, po kilka zdań do każdej historii, niby chronologicznie ułożone, ale jednak pomieszane, losowo rzucone fakty związane z kotami. Jedyna zaleta to ładne wydanie i okładka, no i oczywiście temat, który zdecydowanie ładniej można rozwinąć. I nie, ta książka nie jest śmieszna, zabawna, poprawiająca humor - no, chyba że dla kogoś z sadystycznymi zapędami, kogo cieszą opisy zbiorowych mordów na kociej populacji.

jactom Jacek | 2018-05-03
Przeczytana: 03 maja 2018

Ta książka to obraza dla czytelnika. Temat potraktowany jak przez gimnazjalistę. Wygląda na to, że autorka wpisała w google frazę "kot" i zebrała parę informacji o utworach literackich, w których kot się pojawia. Zdecydowanie najgorsza książka wydawnictwa Znak, którą czytałem a szkoda bo bardzo cenię sobie to wydawnictwo.

czarnadalia21 | 2018-03-20
Przeczytana: 19 marca 2018

Pozycja autorstwa Madeline Swan dosyć długo czekała na swoją czytelniczą kolej. Jako zagorzała kociara miałam do swojego prezentu urodzinowego bardzo wysokie oczekiwania. Jednak im większe oczekiwania, tym większe rozczarowanie.

Książka dosyć szumnie nazwana „Historią kotów” w istocie ową historią absolutnie nie jest. Uznałam to za zbiór ciekawych anegdot o słynnych i mniej słynnych kociarzach, kotach i wszelakich dziełach sztuki im poświęconych. Plusem są grafiki kotków poprzedzające kolejne rozdziały, piękne ilustracje i zdjęcia, fragmenty utworów literackich, listów, pamiętników oraz wstawki kocich łapek. Jest to urocze. Jednak tutaj plusy się kończą.

Podczas lektury „Historii kotów” wielokrotnie odnosiłam wrażenie, że tekst jest bardzo nierówny, pełno w nim powtórzeń, błędów stylistycznych. Jakby autorka skakała po temacie gubiąc wątek główny. Owszem, w tekście jest cała masa różnorodnych anegdot i ciekawostek, Pani Swan przeskakuje od jednej do drugiej co powoduje ogromny...