Historia kotów

Wydawnictwo: Znak Horyzont
A Curious History of Cats
koty, historia
Ag2S

Jeśli myślisz, że kot kiedykolwiek został udomowiony to się mylisz! Ikona popkultury, najpopularniejszy bohater Internetu, obiekt zbiorowej histerii – KOT. Teraz możesz poznać jego historię: od czasów boskiego kultu w starożytnym Egipcie, przez stosy średniowiecza, aż po powrót w chwale na współczesne salony. Koty były zwiastunami nieszczęścia i pupilami czarownic. Z czarnych wyrabiano...

Jeśli myślisz, że kot kiedykolwiek został udomowiony to się mylisz!

Koty były zwiastunami nieszczęścia i pupilami czarownic. Z czarnych wyrabiano „lek” na ślepotę. Jeden został nawet oficjalnym kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Jedni je kochają, inni nienawidzą. Koty mają to gdzieś.

Mahomet bał się wstać, aby nie obudzić swojego kota.
Kot Churchilla, Nelson, jadał z nim obiady na Downing Street.
Picasso uwielbiał je malować – bezpańskie, z najeżonym futrem.
Brigitte Bardot nie wyobrażała sobie bez nich życia – miała ich ponad pięćdziesiąt.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Polipei | 2015-07-28
Przeczytana: 27 lipca 2015

Historie i ciekawostki tu przedstawione były za krótkie. Po 3 zdania na jedną historię powodują, że odechciewa się czytać. Wielkość liter, przy pomniejszeniu pozwoliłaby na umieszczenie podwójnej ilości tekstu. Plusy za kocią tematykę i piękne wydanie z mnóstwem zdjęć i obrazów.

Aga | 2015-06-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Koty
Przeczytana: 11 czerwca 2015

Świetna pozycja dla pasjonatów kotów oraz dla ciekawskich, a także dla historyków, którzy nie boją się na pewne fakty spojrzeć pod innym kątem. Polecam tak właściwie wszystkim, bo to bardzo ciekawa pozycja, która może odkryć przed nami wiele ciekawostek z przeszłości. Przeczytałam w dwa dni i jedyne co mnie smuci w tej książce to na koniec takie szybkie ucięcie tematu, krótko było opisanie współcześnie pozycji kotów, a tak właściwe urywa się to tak nagle, że zdziwić się można. Dobrze i treściwie napisana, czyta się płynnie i bardzo wciąga. Szereg postaci, wielbicieli tych jakże wdzięcznych i niezależnych zwierząt dalej szeroki obraz na ich pozycję w życiu ludzi. Mnóstwo historyjek, ciekawe zdjęcia i rysunki oraz wiele odniesień do literatury. Po prostu rewelacja. Uwielbiam i polecam.

elfijka | 2015-05-31
Przeczytana: 31 maja 2015

Gdyby nie pierwszy, drugi i ostatni rozdział tej książki, można by ją śmiało zatytułować "Koty w literaturze". Jeden wielki chaos, sporo sprzeczności, cuda i dziwy. Miałam wrażenie, że autorka wpisała w wyszukiwarkę jakiejś biblioteki słowo "kot", a potem przepisała wyniki, w którym dziele literackim się to słowo pojawia. W dodatku pisanie historii kotów warto by zacząć od sprawdzenia pewnych informacji w wartościowych publikacjach, ponieważ tu autorka pisze o tym, że kupcy przywozili z Egiptu koty np. do Grecji, a zapomniała dodać, że nie tyle przewozili, ile PRZEMYCALI, bo nie można ich było wywozić. Ach, i jeszcze jedno - wbrew opisowi tego dzieła, nie zaśmiałam się ani razu, bo nie wiem, może moje poczucie humoru jest inne, ale jakoś nie bawiły mnie opisy palenia, wieszania i topienia kotów. Rzeczywiście ubaw po pachy.

Olena | 2017-05-03
Przeczytana: 03 maja 2017

Dużo oczywistości (egipskie dzieje, polowania na czarownice), kilka mocno kretyńskich i powierzchownych uwag (z tekstem, że koty bardziej niż psy pasują do osobowości pisarza, bo te ostatnie darzą ludzi zbyt "hałaśliwym uczuciem", na czele) oraz informacji wątpliwego pochodzenia i wartości, ale jak na lekką książkę-ciekawostkę zawołanej kociary nawet się broni. Miłośnicy kotów z pewnością docenią liczne cytaty literackie kotem stojące, a także kocie historyjki zaczerpnięte z biogramów słynnych twórców. Do tego autorka na szczęście nie buduje swej historii na psio-kociej opozycji i nie bierze udziału w słynnych polemikach z gatunku udowadniania wyższości jednej rasy nad drugą czy dowodzenia, że miłośnicy kotów są inteligentniejsi, piękniejsi, lepiej śpiący, szybciej się wypróżniający i generalnie w każdym calu lepsi od reszty społeczeństwa, a zwłaszcza od tych zacofanych psolubnych naiwniaków, którym pchły pupili jak powszechnie wiadomo IQ wyżerają, a jakże często w internetowych...

skubasowa | 2015-10-04
Przeczytana: 04 października 2015

Po opisie spodziewałam się efektu WOW, a było miernie.
Nie znaczy to, że książka mi się nie podobała. Chyba nie sposób kochać koty i w jakikolwiek sposób nie zainteresować się tą pozycją.

Chwilami nudno. Miałam nadzieję, że starożytny Egipt zajmie więcej miejsca w całej książce, a został ledwie muśnięty.

Do połknięcia na raz :) Sporo ciekawych zdjęć (wujek Lenin z kotem robi wrażenie), ciekawych faktów raczej mniej, choć też ich nie brakuje - ale nic nie zdradzam, kto chce, niech doczyta :)

Choć wiem, że okładka to najmniejszy atut książki....to nie sposób dodać jednej gwiazdki właśnie za nią :)

anetapzn | 2015-03-31
Przeczytana: 31 marca 2015

Książkę podczytywałam przez ostatnie 2 tygodnie we fragmentach jednocześnie chłonąc lekturę i liczne ciekawostki, jak i rozkoszując się nią. Jestem wielka kociarą, więc książka autorstwa Madeline Swan jest dla mnie wyborną pozycją.
Koty są wyjątkowymi zwierzętami. To nie podlega żadnej dyskusji.
Kot to licząca wiele tysięcy lat ikona światowej historii i popkultury. Udomowione bardzo dawno temu, do dziś zachowały wielką niezależność. Nie da się ich wytresować (w przeciwieństwie do wielu innych domowych zwierząt). Należy cieszyć się z zaszczytu ich towarzystwa i służyć kotom jak tylko można. Kot ma odbierać łaskawie hołdy, brać to co daje człowiek i ew. dać się przytulić, czy pogłaskać.
Autorka książki w niezwykle ciekawy sposób prezentuje nam historię kotów i koto-ludzkich kontaktów. Poczynając od świata antycznego do czasów współczesnych śledzimy perypetie naszych kocich milusińskich. A jest co śledzić i o czym pisać. Oj działo się, działo w kocimświecie.
Złotym wiekiem kociego...

Kaś | 2015-04-11
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Koty. Stworzenia kochane i nienawidzone, raz po raz albo wynoszone na piedestał, albo oskarżane o wszelkie zło tego świata. Przedmioty czci i prześladowań. Obiekty kultu. Małe, duże, rude, pręgowane czy najzwyklejsze dachowce. Wielu współczesnych kocha te zwierzęta za ich piękno i dumne usposobienie, które nie pozwala na służbę czy poświęcenie. Mówi się, że nigdy nie zostały całkowicie udomowione, choć wielu z nas towarzyszą w codziennym życiu. A jaka była ich historia?

Autorka podjęła się zadania poprowadzenia czytelnika przez historię kotów na przestrzeni dziejów – od starożytności aż po dzień dzisiejszy. Niestety książka nie do końca spełniła moje oczekiwania. Tytuły rozdziałów sugerują pewien chronologiczny porządek, w praktyce jednak treść oparta jest o skakanie między datami, faktami i zagadnieniami, co daje wrażenie chaosu i momentami utrudnia odbiór. Sam styl wypowiedzi również nie do końca zachęca – to raczej zbiór faktów niż zajmująca, narracyjna opowieść, która mogłaby...

ElkaFrelka | 2015-03-30
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 29 marca 2015

Lektura łatwa, ciekawa i przyjemna. Oprócz znanych informacji na temat wyjątkowego traktowania kotów w starożytnym Egipcie, dowiadujemy się również o ich służbie w budynkach pocztowych, muzealnych, na statkach oraz podczas wojen. Poznajemy imiona słynnych kotów-aktorów, kotów znanych polityków czy kotów kreskówkowych.

Autorka wspomina również mniej łaskawe czasy dla tych zwierząt - w XVII wieku koty prześladowano, torturowano i zabijano, gdyż obawiano się ich kontaktów z diabłem i czarownicami. Nierzadko publiczne maltretowanie kotów traktowano jako rozrywkę dla mas.

Ze znanych anegdot szczególnie spodobały mi się te trzy: słabowity John Keats walczył na pięści (i wygrał) w obronie męczonego bezpańskiego kota; kot Aleksandra Dumas codziennie odprowadzał swego pana uliczkami Paryża do jego biura; a tomik poezji T.S. Eliota pt.: "Koty" był inspiracją do powstania słynnego broadwayowskiego musicalu A. L. Webera "Koty".

encaminne | 2015-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

"Koty nigdy nie zapomniały czasów świetności starożytnego Egiptu. Jeśli spojrzysz w oczy swojego pupila, ujrzysz w nich wspomnienie okresu, w którym człowiek czcił ten gatunek ponad wszystko. Większość kotów to przyjazne i kochające zwierzęta, jednak ich stosunek do ludzi jest odrobinę protekcjonalny. Zwierzęta te są głęboko przekonane, że homo sapiens to gatunek podrzędny; jeśli uważniej przyjrzymy się światu, który wyszedł spod naszej ręki, być może dojdziemy do podobnego wniosku."

Kot jaki jest, każdy widzi - cztery łapy, długie wąsy, pazury i (zazwyczaj) puszysta sierść.Wrosły w naszą rzeczywistość i codzienność tak głęboko, że dziś mało kto zastanawia się nad tym, że przecież nie zawsze tak było. Zanim koty wyszły z lasów i raczyły (!) zaszczycić człowieka swoją obecnością w jego domu, a potem stać się jego pupilami, upłynęło mnóstwo wody w rzekach i czasu historii. Jedno jest pewne - nigdy nie nauczyły się uległości wobec niego. I w tym leży piękno kociej...

Kurebayashi | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Nie miałam niestety do tej pory przyjemności z posiadania własnego, kociego pupila. Ale kiedy zobaczyłam okładkę "Historii kotów" odezwała się we mnie dusza przyszłej kociej mamy i wiedziałam, że muszę mieć tę książkę na swojej półce. Jest ona pełna ciekawostek, historii kociej rasy na przestrzeni wieków opisanej w sposób niezwykle lekki i przystępny. Podobały mi się również zawarte w książce ilustracje i zdjęcia. Mrrrr polecam zwłaszcza kociarzom z zamiłowania.