Książka Roku 2018

źródło opisu: Wydawnictwo Siedmioróg 2013

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Octopus | 2017-10-15
Przeczytana: 1971 rok

Te piękne wiersze towarzyszą mi od dzieciństwa :)
Myślę że i Wy potraficie zacytować ich fragmenty!

mroźny_poranek | 2014-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2014

Wiersze Juliana Tuwima to wiersze, które lubię i pamiętam do dziś.
Te najbardziej znane to chyba "Lokomotywa" czy "Murzynek Bambo".
Pamiętam, jak wiele razy je czytałam i nigdy mi się nie nudziły.
Przyjemnie jest wrócić po tylu latach do ich czytania, gdy przerabialiśmy je z dzieckiem.
Co do tego wydania, okraszone jest pięknymi ilustracjami, które pomagają pobudzić wyobraźnię najmłodszych czytelników.
Polecam do poczytania dzieciom do poduszki.

książek: 1990
AnnaSikorska | 2016-08-11

Wiersze dla dzieci Juliana Tuwima są jednymi z najbardziej znanych rymowanek, a wszystko dzięki niesamowitej biegłości językiem, propozycji zabawy słowem, interesujących historiom przykuwającym uwagę najmłodszych. Każdego roku powstaje wiele wydań z jego utworami. Dla najmłodszych czytelników są to książeczki w twardej oprawie i z kartonowymi stronami zawierającymi jeden wiersz z ilustracjami, dla przedszkolaków zbiory. I dziś o takim zbiorze Wam opowiem.
Do naszych rąk trafiła książka niezwykła. „Wiersze dla dzieci” Wydawnictwa Wilga pozwala małym czytelnikom przenieść się w baśniowy świat. Znajdziemy tam piękne ilustracje lokomotywy z licznymi wagonami, niezwykłych krajobrazów, zwierzaków, dzieciaków, a wszystko w formie, która sprawia, że czytanie staje się wspaniałą zabawą. Proste, estetyczne ilustracje o ciepłych kolorach utrwalają sceny, na których dzieje się bardzo wiele. A to maszynista sypie węgiel, a to zwierzęta w wagonach hałasują, płyną po niebie apetyczne obłoki,...

Lidka | 2017-06-13

Recenzja jest chyba zbędna :) Moje córki zawsze uwielbiały wierszyki i większość znały na pamięć a ja siłą rzeczy razem z nimi ;)
POLECAM dla każdego malucha :)

Roman Dłużniewski | 2016-12-13

Na tych wierszykach wychowywały się pokolenia. Ciepłe, urocze, napisane bardzo piękną polszczyzną. Czy dziś dzieci też to czytają ? Nie wiem, ale jeśli nie, to nie wiedzą ile tracą.

Marcin | 2015-09-12

Odświeżyłem sobie wszystkie dziecięce wiersze Tuwima. I chyba bawiłem się jeszcze lepiej niż w dzieciństwie! Melodyjność, fikuśne rymy, gry i zabawy słowem i formą. Nic tylko czytać dzieciom na głos i bawić się tym!

Wiersze dla dzieci” Juliana Tuwima to kolejny tom Platynowej Serii zawierający jedenaście wierszy należących do kanonu literatury dziecięcej. Któż z nas nie słyszał o utworze „Lokomotywa”, „Rzepka” czy „Słoń Trąbalski”? Z pewnością i nasze pociechy powinny znać te bajki. Oprócz wiecznych i znanych wszystkim tekstom, na uwagę zasługuje również szata graficzna. Piękne, soczyste kolory i genialnie nakreślone rysunki wzbudzają zachwyt u młodszych i starszych dzieci..

Patryczek, jak przystało na mężczyznę, od razu zainteresował się pierwszym wierszykiem, czyli „Lokomotywą”. Nie mógł się napatrzeć i nasłuchać tej bajeczki a jego wzrok cały czas biegł w stronę licznych wagonów. Trzeba mu było czytać ją w pętli, ponieważ inaczej się złościł. Cóż.. Nawet prawie trzyletnie dzieci mają już swoje mniej lub bardziej ulubione bajeczki:))

Jestem pod wrażeniem ilustracji wykonanych przez Macieja Szymanowicza. Dzięki nim książka ta będzie idealna dla młodszych, jak i starszych czytelników....

Julian Tuwim jest poetą, o którym słyszał chyba każdy. Podobnie jak Jan Brzechwa wsławił się wierszami dedykowanymi dzieciom i choć pisał również wiersze dla starszych czytelników, to jednak właśnie: "Lokomotywa" albo "Okulary" okazały się ponadczasowe.

Książka ta zawiera wybór dziewiętnastu wierszy, zawarte są w niej wszystkie, najbardziej znane kompozycje, a całość okraszona została kolorowymi, dość prostymi ilustracjami Artura Gulewicza. Rysunki, choć bardzo barwne nie sią przeładowane, są czytelne i wyraziste, jednak nie do końca w moim stylu.

Kompozycje zawarte w książce można podzielić na trzy zasadnicze grupy. Do pierwszej zaliczę te najeżone omonatopejami, jak "Lokomotywa", "O panu Tralalińskim" czy też "Ptasie radio". Tuwim bawi się ojczystym językiem tworząc liczne neologizmy, które pobudzają do śmiechu oraz są idealnym ćwiczeniem logopedycznym dla dzieci, które zaczynają czytać samodzielnie. Do drugiej grupy zaliczę wiersze zawierające przesłanie, jak "Zosia samosia",...

Woody | 2018-01-19
Przeczytana: 29 grudnia 2010

Cudowny zbiór wierszy mistrza poezji, Tuwima. Ta książka ubarwiła moje dzieciństwo najpiękniejszymi kolorami!

Paula | 2014-02-16

Cudowne wiersze dla dzieci i nie tylko :-) codziennie czytam je mojej córci