8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
powstania śląskie
historyczna
dziobak

Długo zadawałem sobie pytanie, po co komu jeszcze jedna książka o powstaniach śląskich skoro już tak wiele o nich napisano. Ale przekonałem się, że w większości tych dzieł powstańców przedstawiono tak, jakby jeszcze za życia byli wykuci ze spiżu. Może dlatego wolimy dziś czytać o naszych wielkich romantycznych zrywach, od Kościuszkowskiego aż po Warszawskie, a o powstaniach śląskich zapominamy.

Tymczasem uczestnicy powstań z lat 1919-1921 byli ludźmi nie ze spiżu, ale z tej samej gliny, co Sienkiewiczowski Kmicic. Każdy z nich miał duszę awanturnika i lepiej czuł się w czasach wojny, niż pokoju. Niektórzy z nich bili się u Piłsudskiego o polskie kresy wschodnie, w 1939 roku w kampanii wrześniowej, a pięć lat później na ulicach Warszawy. Toczyli walkę nie tylko zbrojną, ale „papierową” - o serca i umysły Górnoślązaków, wydawali w olbrzymim nakładzie gazety i plakaty propagandowe.

O tej zapomnianej walce postanowiłem opowiedzieć w „Wojnie papierowej”. Uznałem, że warto się posprzeczać o to, kto powstania wywołał, kto na nich skorzystał i co miał na myśli Piłsudski, gdy pewnego dnia odprawił proszącą go o pomoc delegację Górnoślązaków ze słowami: „w d... mam cały wasz Śląsk, to stara niemiecka kolonia”.

źródło opisu: Wydawnictwo Agora, 2014 (kulturalnysklep.pl)

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl/ (prowadzony przez Agora SA)

dziobak | 2014-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Bardzo nietypowe, choć siłą rzeczy (objętość!) wybiórcze spojrzenie na powstania śląskie z perspektywy materiałów propagandowych drukowanych przez obydwie strony konfliktu.
Bohaterowie są odbrązowieni, przedstawiani niejednokrotnie anegdotycznie, co tylko czyni ich bardziej ludzkimi. Zgromadzony materiał zarówno daje do myślenia, jak i zachęca do odwiedzenia nowo otwartego Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

sad-soymilk | 2018-06-23
Tomasz | 2018-05-21