Fear me not

Okładka książki Fear me not Sara Wolf
Okładka książki Fear me not
Sara Wolf Wydawnictwo: Amazon Digital Services Cykl: The EVE Chronicles (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
The EVE Chronicles (tom 1)
Fear me not
Amazon Digital Services
2014-06-19
2014-06-19

Historia mnie zainteresowała... A tu okazuje się, że kontynuacji nadal nie ma :(

Pierwszy raz pamiętam przeczytałam tą książkę za dzieciaka, a z racji, że nie umiałam znaleźć fanowskiego tłumaczenia drugiej części zapomniałam o niej. Aż do dzisiaj - uznałam, że powspominam sobie stare książki i spędziłam pół dnia na czytaniu jej ponownie po angielsku. Okazuje się, że to nie z brakiem tłumaczenia był problem - drugi tom po prostu nie istnieje!

Pierwsza część została napisana w 2014 roku, w 2017 autorka obwieściła, że zabiera się za pisanie kolejnej części, a do teraz ani widu, ani słychu. No cóż, już chyba pora pogodzić się z tym, że nigdy nie dowiem się co się stało dalej.

Szkoda, wielka szkoda. Mam nauczkę, żeby w przypadku „serii", która została wydana dobrych parę lat temu sprawdzić, czy doczekała się kontynuacji.

Świetna książka, orginalna fabuła. Z przyjemnością przeczytałam. Od razu jak skończyłam zaczęłam szukać 2 tomu, ale niestety nie znalazłam :(

Dawno nie czytałam takiej przyjemnej książki. Fabuła inna. Oryginalna. No bo kosmici? Na ziemi? Jak rzadko ostatnio to występuje? Bardzo. I żałuję. Dość wampirów dawać kosmitów! Victoria bardzo dobra postać. Tylko jej wiek... miałam zdziwioną minę gdy zobaczyłam że ma 16 lat. Bo jednak trochę się to gryzlo. Shadus genialny. Jego dochodzenie do emocji... super zbudowane. Szkoda że autorka nie mówi wiele o kontynuacji. Strasznie szkoda.

Jedenaście lat temu na Ziemi wylądowali obcy, nazywani Gutterami. Ich statek uległ zniszczeniu podczas nieplanowanego lądowaniu na naszej planecie i do czasu jego naprawy, jesteśmy skazani na ich obecność. Wielu ludzi jest zdania, że nowi przybysze nie powinni być lekceważeni i należy zrobić wszystko, aby ich unieszkodliwić. Istoty te przybrały na Ziemi wygląd człowieka, aby lepiej zaadaptować się w nowym świecie. W rzeczywistości przypominają gigantyczne jaszczurki, które są znacznie zwinniejsze, szybsze oraz silniejsze od nas. Mamy jednak coś, bez czego Gutterom nie udałoby się przeżyć na naszej planecie. Są to emocje, którymi żywią się nasi nowi przybysze.

„- Drobna porada: nie rozmawiaj z ludźmi na temat swoich dziwacznych nawyków żywieniowych.”

Jednak tylko niektórzy ludzie są zdolni produkować emocje, które potem mogą stać się pożywieniem dla Gutterów. Takie osoby nazywane są EVE i są niezwykle poszukiwane przez przybyszy. Kiedy Victoria dowiaduje się, że może przystąpić do tego projektu i zarobić sto tysięcy dolarów, to nie waha się ani chwili. Dziewczyna desperacko potrzebuje pieniędzy dla swojej młodszej siostry Alisy, która ma zaawansowane stadium astmy i potrzebuje fachowej opieki medycznej. Victoria ma wszelkie powody, by szczerze nienawidzić Gutterów. Gdyby nie oni, to jej mama nadal by żyła, a cała rodzina nie byłaby tak rozbita po jej stracie. Victoria jest jednak gotowa zrobić wszystko, aby uratować swoją siostrę.

„-Słuchaj, w porządku. Nie musisz gadać jak robot. Chodźmy.
-Twoje komplementy nie są konieczne.
-Co?
-Robot ma bardziej rozwinięte zdolności logiczne w porównaniu do człowieka. Komplementowałaś mnie, czyż nie?
Walę ręką w czoło.
-Jasne.”

Green Hills High School to pierwsza szkoła, do której chodzą zarówno Gutterzy oraz ludzie. Zadaniem tej placówki jest integracja obydwu ras oraz nauka o wzajemnych kulturach. To właśnie do tej szkoły trafia Victoria, która przez dokładnie rok będzie musiała tu chodzić, aby dostać obiecane pieniądze. W jej ciele zainstalowano specjalne urządzenie, które przez ten czas będzie zbierać emocje, które w przyszłości staną się pożywieniem dla Gutterów. Dziewczyna już wkrótce dowiaduje się o tajemniczym spisku, który już na zawsze zmieni jej życie. Co tak naprawdę sprowadziło Gutterów na naszą planetę? Victoria jak najszybciej musi rozwiązać tą zagadkę i przy okazji unikać niezwykle przystojnego Guttera, który może okazać się dla niej źródłem największych kłopotów…

„Nigdy nie zrozumiecie na jakie poświęcenia musieliśmy się zdobyć, by przetrwać na tej planecie. I nigdy nie będzie was to obchodzić. Bo jesteście ludźmi. A wszystko co oni robią, to udają, że ich coś obchodzi.”

Książka „Fear me not” nie została niestety jeszcze niestety wydana w Polsce, dlatego czytałam ją w oryginale. Wątek kosmitów zawsze bardzo mnie intrygował, jednak często zdarzało się tak, że całość wychodziła po prostu komicznie. Jednak w tej książce czegoś takiego zupełnie nie ma. Widać, że autorka ma konkretną koncepcję i wie, jak to wszystko ma wyglądać. Każdy szczegół dotyczący Gutterów jest starannie dopracowany i nic nie wydaje się w żaden sposób wymuszone. W książce prawie cały czas coś się dzieje i nie ma nawet mowy, o chwili wytchnienia. Sara Wolf ma niezwykle lekki styl pisania, przez co książkę czyta się niezwykle szybko i zrozumiale.

Największym atutem tej książki są bohaterowie. Victoria ma niezwykle silną osobowość oraz cięty język. Podczas lektury tej książki niejednokrotnie nie mogłam powstrzymać się od śmiechu. Główna bohaterka dostarcza nam naprawdę wiele rozrywki i bardzo szybko zyskała moją ogromną sympatię. Bohaterowie poboczni są również bardzo dopracowani i nie mija wiele czasu, kiedy i do nich się przywiązałam. Moje wrażenia po przeczytaniu tej książki są niezwykle pozytywne i nie mogę się doczekać, kiedy wyjdzie drugi tom tej serii. Zakończenie książki jest bardzo zaskakujące i sprawia, że czytelnik od razu chciałby poznać dalszy ciąg tej historii. Jak najbardziej polecam!

książka super , ciekawa i nie nudząca co pozwala na to że to świetny zabijacz czasu :)

Bardzo nowatorskie i ciekawe podejście do tematu obcych na naszej planecie, jednak niewystarczająco rozwinięte... to co mnie zainteresowało to czerpanie energii życiowej od ludzi (żywienie się ziemianami nie mylić z ziemniakami :-)),ale niestety autorka o tym wątku zapomniała w pewnym momencie i skupiła się na innych jak dla mnie mniej interesujących aspektach ,,Obcych". Trudno to nazwać też romansem bo mało jego było w książce.
Tak podsumowując nic szczególnego. Miejscami wręcz nudy...

Szesnastoletnia Victoria Hale jest EVE. Zdolna do przechowywania uczuć, produkuje jadalne emocje dla Gutterów - obcych, którzy wylądowali na Ziemi jedenaście lat temu. Robi to jedynie ze względu na swoją siostrę, która choruje na astmę, której leczenia rodzina nie jest w stanie ufundować.. Victoria trafia do pierwszej szkoły bez podziału na rasy, jednak - mimo samego faktu życia z Gutterami - nie spodziewała się, że sprawy mogą przybrać taki a nie inny obrót…
Zasadniczo rzecz biorąc, książka jest ciekawa. Główna bohaterka mnie nie irytowała - co w literaturze młodzieżowej zdarza się coraz częściej - a inne postacie również zostały ciekawie wykreowane. Autorka zainteresowała mnie swoją wizją obcych, napisała to naprawdę dobrze.
Podsumowując, "Fear me not" to przyjemna lektura, ale bez większego szału. Mimo to - polecam!

Trochę przewidywalna, ale mimo to bardzo ciekawa. Bardzo interesujący i przemyślany koncept obcej cywilizacji. Podoba mi się też nie tak szybki rozwój wątku miłosnego, w miejsce tradycyjnego w literaturze dla nastolatek "Od razu kochamy się na zabój. My dwoje przeciw całemu światu.". Zamiast tego mamy przemyślane zachowanie zgodne z charakterem każdej postaci. Czekam na kolejne części.

Na półkach: , , , , , ,

Zdecydowanie odświeżająca. (:

Zdecydowanie odświeżająca. (:

Jedenaście lat temu na Ziemi wylądowali obcy. Teraz szesnastoletnia Victoria Hale żywi ich. Swoimi emocjami. Victoria jest EVE - organizmem zdolnym do przechowywania uczuć – jedną z nielicznych osób, które są genetycznie uwarunkowane do produkowania emocji jadalnych dla Gutterów. Robi to dla pieniędzy – jej siostra, Alisa, niezwłocznie potrzebuje fachowej opieki medycznej. Ale to, czego się nie spodziewała, to zesłania do pierwszej na świecie szkoły pozbawionej podziału na rasy, do której chodzą zarówno ludzie jak i Gutterzy. Nie spodziewała się paparazzich, protestujących tłumów, szalonej polityki Gutterów i tajemnic rządowych. Nie spodziewała się też Gutterskiego księcia o karmazynowych oczach i bijącym chłodem żelaznym sercu. A już na pewno nie spodziewała się morderstwa.

Przeczytałam tą książkę jednym tchem! Dawno nie czytałam tak wciągającej książki fantasy.Ciekawe podejście do tematu kosmitów. Wspaniała główna bohaterka :-) Ale kto kończy w takim miejscu książkę. Czekam z niecierpliwością na tom drugi.

• 2015
  • 2015