Historia Warszawy

Okładka książki Historia Warszawy Marian Marek Drozdowski, Andrzej Zahorski
Okładka książki Historia Warszawy
Marian Marek DrozdowskiAndrzej Zahorski Wydawnictwo: Jeden Świat powieść historyczna
powieść historyczna
Jeden Świat
2004-01-01
2004-01-01
8389632047

Treść poniższej recenzji odnosi się do trzeciego wydania publikacji z roku 1981:
Ogromnych rozmiarów książka której treścią jest historia miasta stołecznego Warszawy od zarania dziejów do roku 1980. Historia która niknie w natłoku wiadomości ogólnopolskich mających niewiele wspólnego z samym miastem i jego historią. Historią traktowaną często po macoszemu, gdzie uwypukla się pewne rzeczy, a zarazem pomija inne równie ważne lub nawet ważniejsze. Pomijając rozkład akcentów, obowiązujących w epoce słusznie minionej, jest to słaba praca nie oferująca czytelnikowi tego co oczekuje zważywszy na rozmiar książki.

„Historia Warszawy” wyd. Bellona w 2017 roku (inne wydanie niż to opisane przez redakcję LubimyCzytać) przedstawia dzieje miasta od zarania do czasów prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz. Na niespełna 600 stronach udało się autorom zawrzeć burzliwą historię Warszawy z jej statystykami, wydarzeniami, zjawiskami społeczno-politycznymi, tymi dotyczącymi kultury i z czołowymi postaciami miasta. Dla mnie, która tak na poważnie uczy się historii Warszawy dopiero teraz, jest to ważna pozycja, gdyż w tym skondensowanym tekście znalazły się wszystkie istotne wydarzenia i konteksty.
To skondensowanie ma też niestety swoje minusy. Ten główny to taki, że strony napakowane są danymi, datami, nazwiskami, itd. Itp. Po prostu nie da się przyswoić tych szczegółów po prostu czytając. Wielokrotnie musiałam studiować te same rozdziały, aby móc cokolwiek z nich zapamiętać. Czasami też brakowało mi odautorskiej interpretacji, czy też pogłębienia faktów. No ale taka była koncepcja autora/wydawnictwa - jest to po prostu zbiór danych, tak naprawdę. Aby pogłębić wiedzę, trzeba sięgać do innych źródeł. Natomiast, jeśli potraktuje się tę książkę jako historię Warszawy w pigułce lub może raczej w „pigule”, to, myślę, że spełni ona oczekiwania czytelnika.

napisana przez komunistycznych historyków
począwszy od XIX w. mnóstwo opisów i odniesień do rozwoju ruchu robotniczego i partii proletariackich w Warszawie
zmarginalizowana rola endecji w odzyskaniu niepodległości
skromne potraktowanie międzywojnia oraz czasów powojennych, gdzie opisywana jest właściwie historia Polski a nie Warszawy.
wszystko to w wydaniu z 2004 roku (pierwotnie pisana w 1972).

narracja bez polotu, drewniana i nudna.

napisana przez komunistycznych historyków
zmarginalizowana rola endecji w odzyskaniu niepodległości
wszystko to w wydaniu z 2004 roku...

• Warszawa
  • Varsaviana