żydzi, żydokomuna, antysemityzm
historia

Profesor Paweł Śpiewak, wybitny socjolog, pod tym prowokacyjnym tytułem zawarł swoje wnikliwe badania nad zjawiskiem uczestniczenia Żydów w komunistycznych instytucjach.
Powstała fascynująca książka, która tłumaczy, skąd się wziął stereotyp żydokomuny i na ile był rzeczywiście uzasadniony, a na ile jest tylko antysemickim epitetem.

Harald_Hardrade | 2012-05-27

Dla mnie - beznadzieja. Mam wrażenie że autor wręcz obsesyjnie szuka antysemityzmu, nie widząc jednocześnie tego, że jednakże całkiem spory odsetek władz polskich (wręcz ogromny) budujących w Polsce komuno - socjalizm stanowili ludzie pochodzenia żydowskiego. Oczywiście sporo tu też sugestywnych opisów ciągłego rzekomego gromienia żydów, sporo przeinaczeń i nadinterpretacji. Spodziewałem się rzetelniejszej pracy po profesorze.

Artur Kiela | 2013-05-21
Przeczytana: 21 maja 2013

Spodziewałem się wykładu o "żydokomunie", a dostałem setną książkę o przedwojennym antysemityzmie, w której nie ma ani jednej nowej rzeczy. Śpiewak nie tylko powtarza to, co napisało już wielu innych, ale jeszcze gubi się i sam powtarza się w każdym rozdziale. Książka dobra dla absolutnych laików, bo im w miarę przejrzysty sposób zarysuje kilka problemów i na kilka pytań odpowie. Ale to tylko wprawka. Gdybym był tak znaną osobą, jak autor tej książki, to wstydziłbym się za jej jakość.

Powiem tak: ta książka ma swoje wady (chwilami jest strasznie usypiająca), ale autor spróbował połączyć w zgrabną całość różne fakty na temat zjawiska żydokomuny.
Nie jestem amatorką, jeśli chodzi o historię polskich Żydów. Mimo tego, co powiedzieli moi przedmówcy, nie nazwałabym "Żydokomuny" książką dla amatorów. Mi pomogła ona poukładać niektóre fakty chociażby w porządku chronologicznym.
Naszpikowana faktami i nazwiskami, przez co czasem usypiałam, ponieważ spora część nazwisk nic mi nie mówiła. Teraz jednak myślę, że "Żydokomuna" może być podstawą do głębszych badań. Sama czuję się zachęcona do poszerzania swojej wiedzy w tej dziedzinie.
Tak więc polecam.
Dłuższa recenzja ukazała się tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/08/04/pawel-spiewak-zydokomuna-interpretacje-historyczne/

vanjean | 2016-12-31
Na półkach: Przeczytane, 52/2016
Przeczytana: 30 grudnia 2016

"Odeszli w ciszy, skrywając tajemnice swego politycznego żywota. Poczucie klęski i osamotnienia nie czyni - znów się okazało - nikogo lepszym i mądrzejszym. Wydaje się, że najczęściej nie żałowali tego, co robili i czego nie robili, choć przeglądając się w losach swoich krewnych, którzy przystąpili do ruchu syjonistycznego, budowali Izrael, mogli czuć się przegrani. Jedni stworzyli system, który ich wykończył. Drudzy mogli być dumni z państwa zbudowanego od zera."

| 2012-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2012

Sprawny esej. Nie ze wszystkim można się zgodzić, ale na pewno warto wziąć sobie do serca kilka tez, które postawił Śpiewak.
Ps
krytykowanie "Żydokomuny - interpretacji historycznych" (bo tak brzmi pełen tytuł)jako książki historycznej to grube nie porozumienie. Sam autor wiele razy przez te dwieście parę stron zaznacza, że to przemyślenia wyciągnięte z faktów, a wciśnięte w esej.

Rafał Głogowski | 2012-12-06

Żale i smuty na temat antysemickiej Polski i niewdziecznego świata. Plus szczypta tłumaczeń w sprawie Żydów ubeków. Mnie znudziła. Przepraszam.

apache_server | 2014-01-10
Przeczytana: 24 czerwca 2012

Próba obrony postaw polskich Żydów ale nie do końca przekonująca. Autor powinien włożyć więcej wysiłku we wnikliwość analizy.

Martins | 2016-07-08

Ciekawa książka, którą dobrze się czyta. Tematyka trudna, ale w przystępnej formie. Muszę jednak przyznać, że moim zdaniem autorowi nie do końca udało się rozprawić z tytułowym problemem. Śpiewak znajduje bowiem zbyt wiele zrozumienia dla komunistów żydowskiego pochodzenia. Oskarżenia o antysemityzm też są niejednokrotnie rzucane zbyt łatwo... Mimo wszystko polecam jako ciekawy głos w tej niekończącej się dyskusji.

książek: 2010
krolly7 | 2018-08-01