The Secret Fire

Okładka książki The Secret Fire Christi Daugherty, Carina Rozenfeld
Okładka książki The Secret Fire
Christi DaughertyCarina Rozenfeld Wydawnictwo: Atom Cykl: Tajemny ogień (tom 1) fantasy, science fiction
Tajemny ogień (tom 1)
The Secret Fire
Atom
2015-09-03
2015-09-03

Rzadko kiedy książka potrafi mnie rozczarować tak bardzo jak ta. Zacznijmy od tych nielicznych pozytywnych stron. Sam pomysł na fabułę ciekawy, może nie najbardziej oryginalny na świecie, ale interesujący, wątek klątwy w rodzinie czy nadprzyrodzone moce to jedne z moich ulubionych motywów. I... niestety tutaj plusy się kończą. Najważniejszym mankamentem okazali się bohaterowie, a szczególnie to jak zostali wykreowani. Praktycznie każdy z nich wydawał mi się strasznie sztuczny, wszelkie rozmowy prowadzone na siłę, "by poruszyć ten wątek", wypowiedzieć to, czego bohaterka musi się dowiedzieć. Sama Taylor doprowadzała mnie do szału swoim nieludzkim zachowaniem i reakcjami, kreowana jaka najpotężniejsza posiadaczka "mocy" wśród swojego pokolenia. Pomimo zaznaczenia parę razy, że ma problemy z opanowaniem swoich umiejętności dalej wydaje się nierealistyczna i zwyczajnie przerysowana. Postaci drugoplanowe nie zostały napisane lepiej, toksyczny chłopak, przyjaciółka i matka. Za każdym razem gdy pojawiał się dziadek Taylor chciało mi się śmiać ze sztucznych kwestii, które wygłaszał jakby czytał podręcznik. Co również mi przeszkadzało, to bardzo dużo, przyznajmy, mało prawdopodobnych zbiegów okoliczności, odpowiednie postaci pojawiają się w odpowiednim momencie. O ile pomysł na książkę całkiem niezły, to ona sama posiada bardzo dużo nic nie wnoszących wątków, przez co czyta się mozolnie. Odniosłam wrażenie, że gdybym na początku ominęła pierwszą połowę i zaczęła czytać od 2-setnej strony zrozumiałabym wszystko dokładnie tak samo. W książce pojawiają się też bardziej "brutalne" sceny czy opisy, które, moim zdaniem nie do końca pasują do klimatu lektury, a zachowanie bohaterki, która zapomina o sprawie trzy strony dalej nie dodaje wiarygodności. Wracając do lepszych stron: ocenę na 5 gwiazdek "Tajemny ogień" zawdzięcza Sachy, który, paradoksalnie, wydaje się najbardziej ludzki i wypowiada swobodne, realistyczne kwestie.
Podsumowując: książka, której ciężko określić nawet przedział wiekowy, krwawe sceny nie najlepsze dla młodszych czytelników, za to za dziecinna dla starszych. Moje pierwsze zetknięcie z tymi autorkami zdecydowanie nie zachęciło mnie do czytania innych pozycji tych pisarek, książka taka jakich mnóstwo, dobra do przebrnięcia w jeden wieczór.

Super książka biorę się za 2 część jedyny imo nąsens to zabicie tych stworów przecież tam byli ludzie kumam ze potem inni mogli wymazać pamięć ale oni mogli zadzwonić na psy albo nagrywać to i wysłać do kogoś a i imo trch krótka na takie 2 dni Max 4

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Biorąc pod uwagę, ile czasu ta książka wisi na moich listach spodziewałam się czegoś... więcej? Na pewno sporo robi tu kolejność czytania, bo znam zarówno Wybranych, jak i serię o Stillhouse Lake i nie oszukujmy się, obie są po prostu lepsze. Na pewno pierwszy tom był intrygujący, bo jest troche elementów, które mi się podobają - jak chociażby sam wątek Alchemistów, ale nie mogę powiedzieć, że całość jakoś mocno przypadła mi do gustu. Jest raczej mocno przeciętnie.

Książka posiada mocno wciągającą akcje, polecam

Książka posiada mocno wciągającą akcje, polecam

Spodziewałam się zupełnie czegoś innego, szczególnie po lekturze całej sagi Wybranych autorstwa C. J. Daugherty. Delikatnie się zawiodłam, doświadczając mocno oklepanych motywów i momentami dziecinnych dialogów. Na początku mogłoby się wydawać, że wątek fantastyczny niezupełnie pasuje do całej reszty historii, wprowadzony został, jak na siłę. Ale mimo wszystko książkę czyta się przyjemnie i w miarę płynnie.

Hmmm... Generalnie książka jest dobra, ale jednak czegoś mi tu brakuje. Początek książki troszeczkę mi się dłużył, ale po 40 stronach zaczęło się już bardziej rozkręcać. Bohaterowie zostali wykreowani troszeczkę stereotypowo. Kujonka i bad boy... Fabuła interesująca. Czyta się ją bardzo szybko i luźno. Relacja głównych bohaterów jak dla mnie rozwinęła się trochę za szybko. Czytałam poprzednią serię Christi Daugherty ,,Wybrani" i szczerze podobało mi się bardziej. Nie mniej jednak sięgnę po 2 tom, bo jestem ciekawa jak dalej potoczą się losy bohaterów. Polecam na rozluźnienie :)

Cudo😘 Wciągnęłam sie, polecam bardzo 💞

Cudo😘 Wciągnęłam sie, polecam bardzo 💞

Bohaterowie: 7/10
Akcja: 6/10
Sposób pisania autorki/a/ów: 7/10
Okładka: 6/10
Kreatywność: 6/10

Całkiem dobrze się czyta, historia jest prowadzona dość powoli. Czegoś jednak mi tutaj brakuje - jakiegoś wyróżnika, czegoś co dałoby efekt WOW.
Książka jest dobra, warta przeczytana, ale nie jest niczym wybitnym.

Bohaterowie: 7/10
Akcja: 6/10
Sposób pisania autorki/a/ów: 7/10
Okładka: 6/10
Kreatywność: 6/10

Książka jest dobra, warta przeczytana, ale nie jest niczym wybitnym.

Książka z początku zaczeła się całkiem ciekawie, pomijając najbardziej podstawowe nie lubienie i nie akceptowanie czesci wlasnego wygladu przez postacie oraz buntu pod ktorym znajduje sie bardzo dobra osobowosc. Jednak im dalej czytalam, tym ksiazka robila sie nudniejsza. Interakcje miedzy glownymi bohaterami prawie nie wystepowaly i zakonczenie bylo mocno przewidywalne (jak i glowne postacie majace jakies znaczenie dla fabuly)

Ogółem książka spoko ale nic nadzwyczajnego. Ale za postać Sachy <3, przypomina Secha z Baśniobóru i tego chłopaka z W 27 dni. Za zakończenie nie szanuje jest takie trochę znikąt.

• 2016