Książka Roku 2018

Pupy ogonki i kuperki

Wydawnictwo: Babaryba
zwierzęta, ciekawostki, dla dzieci
Shirin

Odkryj fascynujące tajemnice ukryte w pupach zwierząt! Czy hipopotam ma naprawdę tam helikopterek, a pingwin armatę? Dlaczego pawian ma czerwony zadek, a tasiemiec nie ma go wcale? Czemu psy stale się obwąchują, a koty ciągle się myją? I po co sarna pokazuje wszystkim biały talerz? W tej książce znajdziesz trzydzieści niezwykłych historii o zadkach, ogonkach i kuperkach. Poznaj zwierzątka od...

Odkryj fascynujące tajemnice ukryte w pupach zwierząt!

Poznaj zwierzątka od pupy strony!

źródło opisu: http://www.babaryba.pl/

źródło okładki: http://www.babaryba.pl/

Wspaniała, mądra książeczka, którą powinni przeczytać dzieci i ich rodzice oraz wszyscy, którzy mają dość "dorosłych" książek, gdzie kluczowe informacje giną przytłoczone naukowym blekotem. Z książeczki dowiemy się czemu koty tak często liżą się właśnie "tam", za co powinniśmy podziwiać skorki (szczypawice) i dlaczego hipopotam jest nazywany hipopotamem. A mnie najbardziej zaskoczył wombat i jego mistrzowska pupa.

cymelium | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Nie wiem kto lepiej się bawił przy tej książce - ja czy moja córka?
Dla mnie rewelacja.
Można o dość niezręcznej części ciała opowiedzieć w zabawny sposób? Można.
Można się czegoś nauczyć w sumie przez przypadek? Można
Można się świetnie bawić razem ze swoim dzieckiem? Można
Można zachęcić do czytania? Można

Razem z córką polecamy

a na marginesie dodam, że córka zabrała książkę do szkoły, żeby pani poczytała dzieciom. Ciekawa jestem jak zareaguje klasa na taki temat.

Lubicie książki o zwierzakach? Jestem pewna, że tak, ale takiej książki jak dzisiaj Wam przedstawię to pewnie jeszcze nie widzieliście ;) Bo zwierzęta są przeróżne i każde ma dwa końce, prawda? Więc dzisiaj poświęcimy odrobinę czasu na ten koniec z ogonkiem ;) Pozwolę sobie przepisać jeden fragmencik zamieszczony przez autora na samym początku książki:

"Są na tym świecie pupy, o których nie śniło się filozofom! Bo któż mógłby wymyślić pancerny tyłek australijskiego wombata? Albo alchemiczną pracownię, którą ma w pupie żuk bombardier? Jeśli dodamy do tego jeszcze fantazyjne ogony, to okaże się, że przyroda w pupach zwierzątek ukryła wiele fascynujących zjawisk i tajemnic! Poznajmy więc zwierzaki od pupy strony!"

Zastanawiacie się pewnie o co chodzi? Jak to książka o pupach? Co takiego może się w niej znajdować? Ja się właśnie nad tym zastanawiałam i tak szczerze nie miałam pojęcia co też takiego mnie czeka. I powiem Wam, że się zdziwiłam, bo nawet nie przypuszczałam, że zadki...

Asia | 2015-04-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 listopada 2014

Po prostu świetna. Nie tylko dla dzieci. Historie o tym, jakie "końcówki" mają zwierzęta i do czego im służą - a odpowiedź wcale nie jest taka oczywista. Sympatyczne teksty, których chętnie posłucha dziecko, ale które też z przyjemnością przeczyta dorosły. A do tego piękne ilustracje.

letka82 | 2015-03-21
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 20 marca 2015

Pierdzące śledzie, pingwin którego kupa lata dalej niż on sam, jętka oddychająca tyłkiem? te i inne opowieści w bardzo ciekawy i prosty sposób zajdziecie w tej książce :)

ZwykłaMatka | 2016-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2016

To nie żart! Zastanówcie się chwilę. Co, dla kilkulatków stanowi temat tabu, zażenowania, podchichiwania i palenia cegiełki na polikach? Pupa oczywiście! We wszystkich wariantach i synonimach. Stąd też, jak sądzę, pan Michał Golachowski zaczerpnął inspirację do tego naukowego dzieła. I nie ma tu ani krzty ironii. W książce znajdują się fachowe informacje o niezwykłych zdolnościach, zachowaniach i funkcji pup w zwierzęcym świecie. A że odbiorcami są dzieci, wszystko przedstawiono z ogromną dawką wyśmienitego humoru! To zdumiewające, ale sam wciągnąłem się w lekturę jak rzadko kiedy. Ta książka jest po prostu REWELACYJNA! Stanowi doskonały przykład na to, że na poważne i dość krępujące tematy można rozmawiać w sposób otwarty, zrozumiały i zabawny jednocześnie. Gdy po drugiej stronie stołu mamy ciekawego świata kilkulatka, taka pomoc dydaktyczna wydaje się nieodzowna.

Lavender | 2015-04-09
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Ta książka opowiada o, hmmm ogonach, zadkach (tak jest napisane w niej), kuperkach i odwłokach. Są tu opisane zwierzęta i ich pupy ;). Każda historyjka zawiera ciekawostkę. Bardzo mi się podoba historyjka o sarnie. Nie ma historii w tej książce, która by się mi nie podobała. Polecam osobom w wieku od 4 do 10 lat. Może rozbawić też dorosłych.

Monika Miniś | 2018-03-06
Przeczytana: 06 marca 2018

Świetna książka, która wprowadza dzieci w świat przyrody :)

Buba | 2018-06-12
Przeczytana: czerwiec 2016

Znajoma zdradziła mi niedawno, że w dzieciństwie bała się książek o Kubusiu Puchatku.
Przerażał ją bowiem... odpadający ogon Kłapouchego.
Może gdyby wtedy istniała poniższa książka Mikołaja Golachowskiego,
dziecięcy lęk zamieniłby się w zaciekawienie?

"Pupy, ogonki i kuperki" to lektura dla dzieci*.
Wypożyczyłam ją po przeczytaniu recenzji na blogu Kreatywnym Okiem.
Autorka bloga - Ilona napisała ją półtora roku temu, ale ja trafiłam na nią (na recenzję, nie na Ilonę)
dopiero niedawno. I zapragnęłam zobaczyć, przeczytać, poznać!
Wypożyczyłam dla córki - nastolatki, żywo zainteresowanej światem fauny i flory.
Ale wiedziałam, że sama też do niej zajrzę (do książki, nie do córki ;-p

Kloaka nie jest wdzięcznym tematem.
Tak to chyba oceniają dorośli**; ale dzieci nie mają takich oporów ;-)
Czy im kto starszy, tym bardziej ulega opinii?
Interpretuje wszystko przez pryzmat ludzkich zachowań?
Według stereotypów kupa stanowi tabu, a kultura wymaga zasłaniania pupy i załatwiania się w...

Netula_CK | 2017-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2017

Jeśli jesteś rodzicem przedszkolaka, być może już przechodziłeś fascynację twojego dziecka własną i cudzą sferą intymną, podczas której w jego słowniku dominują słowa pokroju „pupa” i „kupa”. I choć bywa to czasem kłopotliwe i pojawia się w najmniej spodziewanych (odpowiednich) momentach, jest całkowicie naturalne. Jeśli zabronisz tego dzieciom, będą szeptać pokątnie, ciesząc się z posiadanych „tajemnic”.

Zamiast więc porywać się na walkę z wiatrakami (tudzież dziecięcą naturą), proponuję tę fascynację i wrodzoną ciekawość wykorzystać w celach edukacyjnych. Doskonałym do tego narzędziem będzie słuchowisko „Pupy, ogonki i kuperki” Mikołaja Golachowskiego (czyta Wiktor Zborowski).

Jest to zbiór 31 opowiadań o tylnych częściach ciała rozmaitych zwierząt i owadów. Pupy, kupry, ogonki – wszystkie podane w sposób humorystyczny, ciekawy, opatrzony mnóstwem dodatkowych informacji z życia przedstawicieli świata fauny.

Słuchowisko obfituje w wiadomości, które nie są oczywiste nawet dla...