rozwiń zwiń

Odwrócony świat

Okładka książki Odwrócony świat
Christopher Priest Wydawnictwo: Mag Seria: Artefakty fantasy, science fiction
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Artefakty
Tytuł oryginału:
Inverted World
Wydawnictwo:
Mag
Data wydania:
2016-02-03
Data 1. wyd. pol.:
2016-02-03
Data 1. wydania:
1979-01-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374806329
Tłumacz:
Robert Waliś
Tagi:
Artefakty

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
607 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
356
160

Na półkach:

http://superbook.blog.pl/2016/04/24/224-christopher-priest-odwrocony-swiat/

Wizje społeczeństwa idealnego są niekiedy tak przerysowane i przesadzone, iż nawet Karol Marks podrapał by się po swoim pustym od socjalizmu łbie. Wyidealizowanie, nienaturalność zachowań społecznych lub po prostu taka ilość absurdów, że człowieka ściska w żołądku. Priest pokazał jednak, że społeczeństwo żyjące w dość ograniczonym środowisku i przestrzeni, działające w systemie kastowym i nie mające zbyt ambitnych celów może istnieć, jeśli odpowiednia je się obrabia. I nie chodzi tu o jakąś tajemną metodę manipulacji inżynierów dusz. „Odwrócony świat” to nie political fiction, a sprawna opowieść oscylująca na granicy SF i postapo.

Miasto Ziemia to potężny ruchomy kombinat który przez nieustannie przed siebie. Goni ono za optimum. Punktem w którym… No właśnie co ? System cechów dzielący społeczeństwo Miasta na grupy skutecznie ukrywa prawdę o celu bezkresnej podróży. Nie jest to też podział niesprawiedliwy. Każdy z cechów ma swoją, ważną rolę. Torowi, Budowniczowie Mostów, Badacze Przyszłości i tak dalej. Każdy ma swoją cegiełkę w monolicie Ziemi.

Miasto toczy się i toczy po torach… A wokół ? Wokół żyją Tukowie. Przedstawiciele zazwyczaj lichych stanów najmowani do przekładania torów i wypożyczania kobiet. Priest rozwiązał tym samym problem każdej społeczności w izolacji. Świeży dopływ genów spoza miasta gwarantował zdrowe społeczeństwo. Kolejne pokolenie które toczyło się i toczyło…

Główny bohater nazywa się Hellward Brown. Poznajemy go w chwili, gdy mianowany zostaje na członka cechu Badaczy Przyszłości. Zanim to jednak nastąpi w pełni musi się nieco naharować w innych cechach. W tenże oto sposób autor przejrzyście pokazał zasady funkcjonowania różnych grup zawodowych na Ziemi. Oprócz z góry nałożonej na Browna przynależności do cechu Badaczy Przyszłości zostaje mu przeznaczona żona o imieniu Victoria. Jak dla mnie- jednak z nielicznych postaci wiedząca, że coś jest nie tak. Że system cechowy, ślimacza wędrówka miasta i wizja świata jaka jest promowana od lat mają drugie dno.

Priest znakomicie ukazał odrealnienie i dogmatyczne myślenie społeczeństwa Ziemi. Nic prócz wiecznej pracy w cechach, wyłapywania mieszkańców ziem przez które miasto przejeżdża w celach budowlano- rozpłodowych. Wieczny znój i robota w celu który jest trzymany w tajemnicy przed połową obywateli. Wszystko się jednak kiedyś kończy. Hermetyczność społeczna to kruche naczynie.

Podsumowanie: Pisarz stworzył idealne społeczeństwo w skali mikro. Jest w nim nieco utopii, ale okoliczności niejako usprawiedliwiają dość niezrozumiałe dla człeka żyjącego w otwartym świcie warunki. Do tego ta nutka steampunku. Podział na cechy, technologia, obyczajowość i samo wyobrażenie gargantuicznego konstruktu jakim było mobilne miasto mają posmak pary i żelaza. I ta przewrotność. Tytuł jak najbardziej adekwatny do treści

http://superbook.blog.pl/2016/04/24/224-christopher-priest-odwrocony-swiat/

Wizje społeczeństwa idealnego są niekiedy tak przerysowane i przesadzone, iż nawet Karol Marks podrapał by się po swoim pustym od socjalizmu łbie. Wyidealizowanie, nienaturalność zachowań społecznych lub po prostu taka ilość absurdów, że człowieka ściska w żołądku. Priest pokazał jednak, że...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    885
  • Przeczytane
    740
  • Posiadam
    339
  • Artefakty
    33
  • Fantastyka
    30
  • Ulubione
    20
  • Chcę w prezencie
    13
  • 2018
    11
  • Science Fiction
    11
  • 2017
    8

Cytaty

Więcej
Christopher Priest Inverted World Zobacz więcej
Christopher Priest Odwrócony świat Zobacz więcej
Christopher Priest Odwrócony świat Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także