Tutu. Opowieść o śwince, która marzyła o rajskiej wyspie

Seria: Z parasolem
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura
świnka, przyjaźń, przygoda
bakeneko

Jeśli ma się przyjaciół, to wszystko staje się możliwe. Pajda to wesoły osioł. Radek to sprytny szczur. Dowoza to koza, niezbyt rozgarnięta. Lucek to zarozumiały struś. Leonard to odważny legwan. Wszyscy są przyjaciółmi małej piegowatej świnki Tutu. Dzięki nim Tutu może wyruszyć na poszukiwanie rajskiej Wyspy Świnek. W podróży czeka ją wiele niebezpiecznych sytuacji, ale Tutu lubi przygody i...

Jeśli ma się przyjaciół, to wszystko staje się możliwe.

Pajda to wesoły osioł.
Radek to sprytny szczur.
Dowoza to koza, niezbyt rozgarnięta.
Lucek to zarozumiały struś.
Leonard to odważny legwan.

Wszyscy są przyjaciółmi małej piegowatej świnki Tutu. Dzięki nim Tutu może wyruszyć na poszukiwanie rajskiej Wyspy Świnek. W podróży czeka ją wiele niebezpiecznych sytuacji, ale Tutu lubi przygody i umie walczyć o swoje marzenia. Jak każde dziecko!

źródło opisu: https://www.wyd-literatura.com.pl/

źródło okładki: https://www.wyd-literatura.com.pl/

Opowieść o małej śwince, która miała wielkie marzenie. Spędziłam z dzieciakami kilka miłych wieczorów w towarzystwie tej książki. Bardzo nam się podobało.

Tutu jest świnką troszkę różniącą się od innych świnek w chlewiku. Z tego powodu zawsze jej dokuczano i była wyśmiewana. Tylko mama i córka gospodarzy okazywały jej odrobinę ciepła. Pewnego razu dziewczynka opowiedziała Tutu o Wyspie Świnek, gdzie świnki żyją wolne i szczęśliwe i przede wszystkim różnie wyglądają. Pewnego dnia Tutu została sprzedana do Małego Zoo i tutaj zaczęła się największa przygoda jej życia, bo dowiedziała się, że Wyspa Świnek istnieje naprawdę.

Autorka w malowniczy sposób opisuje nam życie małej świnki, jej problemy z brakiem akceptacji, poszukiwaniem przyjaciół i własnego miejsca w świecie. Jest o czym poczytać i choć zakończenie do przewidzenia, to bawiłam się naprawdę dobrze. Opowieść jest ciekawa i ma ładne ilustracje. I jeszcze dodatkowo dowiedziałam się że na Bahamach naprawdę jest Wyspa Świnek!...

diff86 | 2018-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2018

Piegowata Tutu zmiękczyła moje serce swoim uśmiechem, gdy tylko zerknęłam na okładkę. Warto poznać jej historię i poruszyć z dzieckiem kilka ważnych tematów:
1) Z Tutu śmieją się wszystkie zwierzęta w chlewiku, bo jest inna, wyróżniają ją "piegi" na skórze i mała świnka jest z tego powodu bardzo nieszczęśliwa. Brak akceptacji dla odmienności to poważny problem. Dzieci już w przedszkolu potrafią wyrazić opinię o rówieśniku, którą ten zapamięta na długo i stanie się to podstawą głęboko zakorzenionych kompleksów, braku pewności siebie, tłumionego żalu. Do znudzenia powtarzajmy dzieciom, że każdy jest inny i nie jest to powód do żartów!
2) Tutu podąża za marzeniem. Chcę dostać się na Wyspę Świnek, boi się tej podróży, ale nie poddaje się. My też często "chcemy, ale się boimy", rezygnujemy, bo w osiągnięcie celu trzeba włożyć mnóstwo wysiłku i odwagi. Tutu była taka bezradna, ale udało jej się...spróbowała i to jest bardzo ważne! Podejmowanie prób, mimo wielu wątpliwości.
3) Siła...