Mama Mu na drzewie i inne historie

Seria: Mama Mu
Wydawnictwo: Zakamarki
Mamma Mu klättrar i träd
Michał Wronek-Piotrowski

Smakowite dialogi, szybkie zwroty akcji, niebanalny humor i świetna konstrukcja postaci – tak pisze Jujja Wieslander. Bogate w szczegóły, genialne ilustracje Svena Nordqvista, znanego również z książek o Pettsonie i Findusie, pełne są niespodzianek dla spostrzegawczych i wspaniale oddają charaktery obu bohaterów – Mamy Mu, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, i Pana Wrony, który zawsze musi trochę ponarzekać i pokrakać.
Ilustracje Sven Nordqvist.

źródło opisu: http://www.zakamarki.pl

źródło okładki: Wydawnictwo ZAKAMARKI

| 2013-06-02

Mama Mu kolejny raz zawitała do nas w radosnych i pełnych ciepła opowiadaniach o swoich zabawnych i na przekór swiatu przygodach.
"Muszę coś wymyślić, zanim dojdę do wniosku, że nie jest fajnie być krową" - mówi, po czym łamie wszelkie zasady, krowie oczywiście, by cieszyć się zwyczajnym życiem i ludzkimi drobnostkami. Wspina się więc na drzewa, a czasem z nich spada, zachwyca zachodem słońca, rozczula na widok szczeniaczków, niekiedy zaś udaje węża lub króliczka.
Nie chce być jak zwykła krowa, która "nie może, nie potrafi, nie chce jej się". Towarzyszy jej oczywiście Pan Wrona - przemądrzały, niezadowolony i marudny, powtarzający do znudzenia, że od jej wygłupów dostanie pióropleksji. Ale nawet jemu chwilami udziela się Mamina fantazja i przyłącza się do zabawy udając kurę lub Agenta Wronę. Zdobywa się w końcu na niespodziewane wyznanie wobec Mamy Mu, o czym przeczytacie w ostatnim opowiadaniu.
"Nic mnie już nie zdziwi" - mówi Pan Wrona, ale my mamy nadzieję, że Mama Mu jeszcze...

Drobinka | 2017-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2017

Kolejny, dziesięciorozdziałowy, tomik o Mamie Mu, krowie z fantazją godną dziecka.
Z wychowawczego punktu widzenia istotne jest, że Mama Mu realizuje swoje oryginalne marzenia w odpowiedzialny sposób. Przygotowuje się do tego teoretycznie przez np. obserwację, konsultację z ludzkimi dziećmi, a częściowo także konfrontując swoje niesztampowe pomysły z konserwatywnym Panem Wroną.
Ilość obrazków w tej wersji raczej symboliczna, należy nastawić się na czytanie.
Spodoba się zwłaszcza tam, gdzie lektor potrafi choć trochę naśladować głosy głównych bohaterów, wówczas lektura jest bardziej dynamiczna. Jest to istotne, bo w książce jest dużo dialogów między krową i wroną.

Kinga Kulig | 2016-05-06
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Mama Mu to krówka, dość rezolutna, zdecydowanie wyróżniająca się wśród swoich towarzyszek. Często nachodzą ją szalone myśli, które przedkłada w praktyce. Niejednokrotnie są jej decyzje niezrozumiałe, przysparzają jej trochę kłopotów, ale mimo tego nie poddaje się i z każdej przeżytej chwili stara się wyłuskać coś dobrego. Co więcej, mogłaby powiedzieć, że w tym wszystkim nie jest sama, bowiem często w jej przygodach ma swój udział Pan Wrona. Dość szybko podnosi skrzydła, kiedy wyczuwa kolejny niedorzeczny pomysł koleżanki.

Na ową książeczkę składa się 10 różnych przygód z udziałem Mamy Mu oraz Pana Wrony. W pierwszej historyjce krówka zapragnęła wdrapać się na drzewo, próbowała wszelkich sposobów. Właściwie nie rozumiała, dlaczego chce osiągnąć ten cel, ale zaparła się w sobie. Wiele niefortunnych prób, ale w końcu się udało. Sam pan Wrona był zaskoczony widokiem towarzyszki spoglądającej zza korony drzewa. Mimo niepohamowanej radości z osiągniętego sukcesu, Mama Mu miała jeden...

Agnieszka | 2017-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Po wyczytaniu książek obrazkowych o przygodach Mamy Mu zabraliśmy się za lekturę zbioru opowiadań. To książka raczej dla większych dzieci (7 lat i więcej), bo zwiera dużo treści a zdecydowanie mniej obrazków. Opowiadania są ciekawe, ale czasami niepotrzebnie wydłużane niczego nie wprowadzającymi dialogami i kombinacjami sytuacyjnymi. Trochę mnie nużyły niektóre historie, niemniej nie na tyle aby nie przeczytać do końca i nie uśmiechać się:)

Mama Mu to krowa, która nie poddaje się stereotypom, nie daje się zagnać do obory i do swoich "podstawowych" obowiązków. Przełamuje stereotypy i wyobrażenia, zadziwia, zaskakuje i otwiera na nowe spojrzenie.
Ma jak zwykle nietuzinkowe pomysły i odwagę na ich realizację. Robi to metodycznie, sukcesywnie i konsekwentnie, z rozsądkiem i roztropnością. Jest niestrudzona w pokonywaniu swoich ograniczeń, nie poddaje się z byle powodu. I to co mnie najbardziej urzeka w Mamie Mu nie przyjmuje do siebie negatywnych opinii, "bo tak nie wypada",...

namiestniczek | 2017-01-10

Polubiłam opowieści o Mamie Mu i Panu Wronie w pojedynczych wydaniach, co zachęciło mnie do kupna zbioru opowieści. Niestety, moje dzieci już takim zapałem do mniej ilustrowanych opowiadań nie zapałały. Więc tym żądnym dużej ilości obrazków odradzam:)

Maya | 2014-06-24

Kilka historyjek o Mamie Mu i Panu Wronie. Dużo mniej ilustracji, więc i zainteresowanie małego czytelnika mniejsze...

Spozierka | 2018-04-06
Przeczytana: 2016 rok