Rozdroża

Cykl: Rozdroża (tom 1)
Wydawnictwo: Muza
giovanna

Górny Śląsk, kilka lat przed wybuchem drugiej wojny światowej. Dla młodziutkiej Sophie jedyną odskocznią od domowych obowiązków i pracy w jadłodajni są spotkania z Władkiem Zaleskim, chłopcem mieszkającym w tym samym domu. Wkrótce przelotna znajomość przeradza się w silne uczucie. Młodzi zakochują się w sobie na przekór rodzinom, którym trudno zaakceptować związek niemieckiej dziewczyny z synem śląskiego powstańca. Wydaje się, że wszystko zmierza do szczęśliwego zakończenia.

Sophie i Władek pobierają się w maju 1939, pełni nadziei i perspektyw na lepsze i dostatniejsze życie. Wrzesień rujnuje wszystkie ich plany. Władek walczy w polskim wojsku, dostaje się do niewoli, a wkrótce zostaje wcielony do Wehrmachtu. Tymczasem Sophie kończy kurs stenotypistek i dostaje pracę w pszczyńskim urzędzie. Wyjazd z rodzinnego domu dla młodej, wchodzącej właśnie w życie kobiety nie jest łatwy, a kilkuletnia rozłąka z mężem wystawia ich uczucie na wiele prób. Sophie musi dokonywać trudnych wyborów i podejmować wiele niełatwych decyzji...

źródło opisu: http://muza.com.pl/literatura/1841-rozdroza-9788377588758.html

źródło okładki: http://muza.com.pl/literatura/1841-rozdroza-9788377588758.html

allison | 2016-04-20
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

"Rozdroża" to napisana lekkim stylem, ale ciekawa i wzruszająca opowieść o losach śląskiej rodziny, ciężko doświadczonej podczas drugiej wojny światowej.
Narratorką jest główna bohaterka, którą poznajemy jeszcze przed wybuchem wojny jako wrażliwą nastolatkę, baczną obserwatorkę tego, co dzieje się wśród jej bliskich i sąsiadów, dziewczynę odpowiedzialną, obarczoną wieloma obowiązkami.

Przełomowym momentem w jej życiu jest miłość i ślub wzięty tuż przed przeczuwaną przez wszystkich wojną.
Kolejnym ważnym etapem okazuje się właśnie wojna, która na Śląsku dzieli ludzi w szczególny sposób - ci, którzy jeszcze niedawno byli dobrymi znajomymi, z dnia na dzień stają się wrogami, Niemcami i Polaczkami.
Wybory, jakich muszą dokonywać Ślązacy, nieraz ich przerastają i okazują się brzemienne w skutki. Najczęściej jednak za ludzi decyduje wielka historia, a oni sami okazują się tylko pionkami w grze, czego przykładem są Polacy wcielani siłą do Wermachtu.

"Rozdroża" to także...

"Rozdroża" to piękna i emocjonująca powieść obyczajowa, której akcja rozgrywa się na Śląsku przed wybuchem i podczas II wojny.
Sophie Niemka z pochodzenia opowiada miesiąc po miesiącu, rok po roku o swojej miłości do Władka, młodego Polaka, swojego sąsiada z kamienicy.
Trudnej miłości, bo na odległość.
Podczas wojny związek Niemki z Polakiem nie należał do łatwych, tym bardziej, że przyjęła nazwisko męża.On poszedł na wojnę i nie miała od niego żadnej wiadomości, ona zaczęła prace jako stenotypistka w Pszczynie.I musiała wreszcie określić swoją tożsamość. Czy jest Niemką czy Polką. Dobrze że miała dobrego i wyrozumiałego szefa, który się w niej podkochiwał, bo to uchroniło ją od utraty życia.
Autorka w prostych słowach opisuję normalne życie podczas wojny.Brak żywności, brak pracy, głód , strach, niepewność o swoich bliskich i tęsknotę za tymi co nie wrócili.
Wreszcie wojna się kończy. Wkraczają wyzwoliciele a koszmar wcale się nie kończy tylko zaczyna od nowa.

eduko7 | 2018-07-28
Przeczytana: 12 lipca 2018

Pierwszy tom sagi przenosi nas na teren międzywojennego Śląska. Poznajemy Sophie Trauter i jej rodzinę. Ich codzienność, obowiązki związane z utrzymaniem familoków, których „właścicielem” stał się ojciec Sophie. Realia życia w zróżnicowanej społeczności, podzielonej na „my” i „oni”. Jak to bywa w życiu i w powieściach, na przekór istniejącym podziałom bohaterka zakochuje się we Władku Zalewskim. Kolejne rozdziały pokazują ich narzeczeństwo i skrócony przez wojnę czas bycia „młodym małżeństwem”. Bohaterka opisując czasy wojenne pokazuje wybory, przed którymi musieli stawać żyjący wówczas ludzie. Role, które były im narzucane wbrew woli. Dużo miejsca zajmują opisy jej oczekiwania na powrót męża z wojny i na wspólne budowanie swojego lepszego świata, np. „Nie tylko Marika i ja na kogoś czekamy. Nie tylko nam ta wojna złamała jasną przyszłość”, „Kiedyś myślałam, że wojna to walka i bohaterowie. Nieprawda. Wojna to czekanie. Na kolejny dzień. Na kogoś, kto ma przeżyć i wrócić”, „Ja...

Gosia | 2017-03-25
Na półkach: Przeczytane, ROK 2017
Przeczytana: 25 marca 2017

Książka opisuje losy rodziny Sophie od nastolatki, poprzez zapoznanie męża Władka oraz trudny okres II wojny światowej. Wszystko dzieje się na Górnym Śląsku, w miejscach które dobrze znam. Autorka mile mnie zaskoczyła tą propozycją i chętnie sięgnę po drugi tom. Polecam!

Madi | 2016-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

W takich powieściach zapadam się bez pamięci,uwielbiam wszelkie opowieści,wspomnienia i historie z okresu II wojny światowej,a w samym środku trudna miłość.
Tutaj,na Śląsku ,na naszych oczach rozkwita piękna miłość Niemki Sophii do Polaka Waldka,dla nich nie ma barier narodowościowych,liczy się tylko ich silna miłość.
Piękna książka o prostych ludziach,którym przyszło zmierzyć się z II wojną światową, płynnie opowiedziana,skłaniająca do refleksji.

Biblioteczka Rudej | 2016-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2016

Świetne połączenie romansu z powieścią historyczną.Akcja rozpoczyna się w przededniu II wojny światowej,miłość nie zna co to narodowość.Mam tylko nadzieję,że w drugiej części wyjaśni się więcej.

Monika | 2015-03-24
Przeczytana: 21 marca 2015

Zdecydowanie lubię takie książki: niejednoznaczne, z wieloma odcieniami szarości. Czyli jednym słowem życiowe, gdyż osobiście uważam, że świat nie jest czarno-biały ;)

Akcja toczy się na Górnym Śląsku kilka lat przed wybuchem drugiej wojny światowej jedyną odskocznią dla młodziutkiej Sophie jest jadłodalnia, do której często przychodzi.
Poznaje tam Władka chłopca mieszkającego w tym samym domu spotykają się tam, rozkwita uczucie między nimi stają się sobie bliżsi.
Młodzi zakochani zakochują się w sobie bez pamięci.
Ona pochodzi z niemieckiej rodziny, z pochodzenia Niemka, a on ze Śląska rodowitym jest ślązakiem.
Mimo trwającej wojny łączy ich dwoje wyjątkowe uczucie, prawdziwa miłość.
Pięknie napisana historia, wciągająca i ciekawa....przepiękna,ciepła i urocza opowieść jestem pod ogromnym wrażeniem wzruszyła mnie,,akcja świetna warto było przeczytać!!!

Anna | 2016-06-27
Przeczytana: 10 czerwca 2016

Przedwojenny Śląsk...niemiecki. Wszechobecna bieda. Miłość Ślązaczki, Niemki do Polaka. Wojna. Bardzo ciekawie opowiedziana historia, nie pozbawiona autentyzmu. Ogromne uznanie dla 42-letniej autorki za znajomość tematu i świetne pióro. GORĄCO POLECAM!

WMagdalena | 2018-05-14

Rozdroża to powieść historyczna, dramat wojenny. To opowieść o koszmarze wojny i koszmarze wyzwolenia, z której wyniosłam o wiele więcej, niż z suchych faktów z lekcji historii. Główna bohaterka i zarazem narratorka powieści, rozdzielona z ukochanym, by przetrwać, musi zapomnieć o błogiej dotąd wolności dziecięcych lat i brutalnie dorosnąć. Ceną za popełnienie jednego błędu może okazać się śmierć, a przecież Sophie ma dla kogo żyć i na kogo czekać.