Jaskółka, kot, róża, śmierć

Cykl: Komisarz Van Veeteren (tom 9) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Svalan, katten, rosen, döden
Ag2S

To dziewiąta, niezależna część wielokrotnie nagradzanej serii Håkana Nessera o policjantach z fikcyjnego miasta Maardam. Związek między ofiarami dusiciela jest nikły. Kiedy były komisarz Van Veeteren niechętnie opuszcza bezpieczny antykwariat i staje twarzą w twarz z jeszcze jednym pomocnikiem śmierci, odkrywa pewną prawidłowość. Zabójstwa mają wyraźne odbicie w świecie książek – Blake’a, Musila, Rilkego… Zaczyna przeczuwać, że morderca, z którym ma do czynienia jest wyjątkowy. Naprawdę wyjątkowy.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2014

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

CzytalaElzbieta | 2019-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2019

W tej odsłonie Van Veeteren jest szczęśliwym emerytem, prowadzącym antykwariat i opiekującym się wnuczką. Pewnego dnia spotyka się z wikariuszem pobliskiej parafii, który chce zwierzyć się z informacji na temat możliwej zbrodni. Van Veeteren nie ma czasu i o sprawie zapomina. Ksiądz jednak rzuci się pod pociąg...

W tak zwanym międzyczasie na policyjnym posterunku śledczy muszą rozwikłać sprawę mordercy, który przez kilka lat pozostaje bezkarny. Pozornie spraw nic ze sobą nie łączy, a ostatecznie okaże się, że Van Veeteren będzie miał tu coś do dodania. Tropy zawiodą na uniwersytet, na wydział literatury...

Jaskółka i kot, które pojawiają się w tytule powieści, znajdują swoje odzwierciedlenie w fabule. Van Veeteren jasno informuje czytelnika, że koty z jaskółkami zwykły się „bawić”, nie zabijać od razu. Taki jest też człowiek, którego ścigają policjanci. Podchodzi swoje ofiary, bawi się, by ostatecznie dokonać mordu. Bardzo udana konstrukcja postaci mordercy sprawia, że - mimo...

frankydunn2 | 2018-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2018

Każdy może być mordercą, niezależnie od wieku, płci, wykształcenia. To pewne czynniki (Determinanty jakby powiedział Van Veteeren) decydują o tym, że człowiek staje się mordercą i dokonuje haniebnych czynów. Jednocześnie książka opowiada o tym, że nikt nie uniknie kary a zbrodnia doskonała nie istnieje i że moralność bierze górę, człowiek nie zawsze jest w stanie żyć z tym co zrobił.

Magdalena Ru | 2017-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

Dobry kryminał. Jak zwykle Komisarz jest the best!

Magdat | 2017-03-13

Dwa podejścia - za pierwszym razem odłożyłam po przeczytaniu 50 stron, za drugim wręcz połknęłam. To jedyna książka z cyklu o Van Veeterenie, która na początku mi się nie spodobała. Ogólnie cała seria mnie zachwyciła. Polecam

jolasia | 2017-02-16

Hakan Nesser nie należy do mistrzów błyskotliwej fabuły, ale jego styl, wdzięk i poczucie humoru znakomicie to rekompensują. W tym przypadku dostajemy klasycznego Nessera... Nieprzekonanych pewnie nie przekona, a zwolenników nie rozczaruje. Jednym słowem, klasyka gatunku!

Dor | 2017-02-06

Hakan jest genialny!

Kruczoczarnyblond | 2017-02-01
Na półkach: Przeczytane, Wcześniej

Nesser - to klasa sama w sobie. Jednym ta, czy inna książka bardziej, lub mniej się podoba, ale jest to autor zdecydowanie z kanonu klasyki skandynawskiego krymianłu.
Każdą warto przeczytać, a wiem, co mówie, bo ja już wszystkie przeczytałam.
Ta część moim zdaniem, jest jedną z lepszych. Akcja trwa parę lat, podejrzane zgony/zabójstwa są ze sobą nie powiązane, ale w krótce wszystko okazuje się jasne.
Nawiązanie do literatury jest bardzo ciekawe. To, że wiemy, kto zabija nadaje historii "smaku". Jesteśmy praktycznie obserwatorami, tego jak nasz antykwariusz/były policjant dociera do prawdy.
Klasyka krymianału skandynawskiego!

Placebo | 2016-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2016

Dobra, trzyma w napięciu, chociaż zakończenie trochę mnie rozczarowało. I już wiem na pewno, że to postać komisarza robi powieści Nessera, Ewa Moreno z jej babskimi rozterkami do pięt mu nie dorasta ;)

kasia2133 | 2016-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2016

Hakan Nesser po raz drugi w moich rękach. Powieści tego autora od początku przypadły mi do gustu, wkońcu mój ulubiony gatunek-kryminał. Tym razem ciekawy pomysł na fabułę. Bardzo podobał mi się motyw mordercy wzorującym się na bohaterach powieści i rzadko spotykana bezradność w obliczy jego działań policji.Nie mniej zakończenie w którym cały wydział policji nie jest w stanie wpaść na trop mordercy a tylko były komisarz i to w dość trywialny sposób zbyt dla mnie naciągany. Koniec jednak trochę "poprawia" to wrażenie. Chyba Nesser zagości w mojej czytelniczej biblioteczce na dłużej

Marta | 2016-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2016

Książka "Jaskółka, kot, róża, śmierć" zdecydowanie mnie zawiodła. Do sięgnięcia po tę pozycję skusił mnie opis znajdujący się na okładce - intrygujący i zapowiadający ciekawą powieść kryminalną z motywami literackimi w tle. Niestety, fabuła - pomimo dużego potencjału - została bardzo słabo rozwinięta, a portrety psychologiczne występujących postaci właściwie można sprowadzić do jednego opisu, który zmienia się w zależności od płci opisywanej osoby. Męczące, przydługie i dublujące się monologi bohaterów wprawiają w konsternację i właściwie nie prowadzą do niczego odkrywczego. Powtarzające się cały czas sformułowania i (mające uchodzić za głębokie) przemyślenia bohaterów zdecydowanie nie są warte nazwania wiekopomnymi czy choćby konstruktywnymi.
Moim zdaniem książka nie jest warta polecenia.