Dyrygent

Okładka książki Dyrygent
Sarah Quigley Wydawnictwo: Marginesy literatura piękna
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Conductor
Wydawnictwo:
Marginesy
Data wydania:
2014-10-22
Data 1. wyd. pol.:
2014-10-22
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364700286
Tłumacz:
Bogumiła Nawrot
Tagi:
powieść biograficzna Dymitr Szostakowicz kompozytor symfonia Leningrad muzyka Bogumiła Nawrot II wojna światowa Blokada Leningradu
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
104 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
381
365

Na półkach: , ,

Książka ładnie wydana, choć na marnym papierze, ale co tam, liczy się treść.
Urokliwy obrazek zimy na okładce jest dla mnie pociągający. Z uwagi na niego i na Szostakiewicza ( miał polskie korzenie), kupiłam tę książkę, niezmiernie ciekawa tego, jak sobie radził w oblężonym, zamarzniętym Leningradzie tamtego, 1941 roku.

Podczas pracy nad tą powieścią, Autorka korzystała z wielu książek i artykułów na temat kompozytora i jego Symfonii Leningradzkiej.
Fabuła oparta jest na wydarzeniach autentycznych, ale ona jak i większość bohaterów są literacką fikcją zgrabnie skonstruowaną. Oprócz Szostakiewicza, prawdziwe są nazwiska: Niny Bronnikowej z zespołu Kirowa i tytułowego dyrygenta, Karla Eliasberga.
Historia wyjęta jak z wojennego horroru z nutkami czarnego humoru i poruszającymi scenami. Leningradczycy wraz ze swoimi muzykami przeżywają tragedię oblężonego miasta. Cierpią i umierają z powodu strasznego głodu, zabójczego zimna, bombardowań. Degenerują się, jak zwierzęta polują na żywność; są chodzącymi szkieletami. Niektórzy starają się zachować godność.
Każda czynność jest dużym wysiłkiem, nawet okazywanie uczuć.
Cenne dotąd rzeczy, takie jak: sztućce, biżuteria, meble i książki( palono, żeby się ogrzać), a nawet fortepian, tracą swą wartość i znaczenie, są wymieniane na pożywienie.
O dziwo, Lenigrad nie zniszczył swoich drzew:
- " W Berlinie Hitler kazał wyciąć lipy ze względów estetycznych, natomiast leningradczycy woleli raczej zamarznąć na śmierć niż zbezcześcić swoje drzewa".
Szostkowicz nie chce opuścić zrujnowanego miasta, potem władze zmuszają go do ewakuacji.Pracuje jak szalony bez względu na ekstremalne warunki. Jest wygłodzony i wyczerpany, owładnięty pasją tworzenia kompozycji Siódmej Symfonii. Potrzebuje dużo czasu i odosobnienia nawet od rodziny-wszystko to za cenę swego muzycznego dzieła.
Pozostawiony w Leningradzie Eliasberg- to jemu powierzono zadanie-misję wykonania interpretacji największej Siódmej Symfoniii Szostakowicza dla podniesienia morale żołnierzy i mieszkańców miasta.
Na wyartykułowane ważkie pytania:
- "Jaki jest pożytek ze sztuki w obliczu czegoś takiego? Czy muzyka Szostakowicza jest jedynie piękną maską, pod którą kryje się okrucieństwo natury ludzkiej?" - czytelnik sam musi sobie odpowiedzieć.

Książka jest przejmująca: lekturę przeżywa się ze łzą wzruszenia, a po jej zakończeniu, snuje się jeszcze długo potem, głęboką refleksję nad człowieczym losem.

Książka ładnie wydana, choć na marnym papierze, ale co tam, liczy się treść.
Urokliwy obrazek zimy na okładce jest dla mnie pociągający. Z uwagi na niego i na Szostakiewicza ( miał polskie korzenie), kupiłam tę książkę, niezmiernie ciekawa tego, jak sobie radził w oblężonym, zamarzniętym Leningradzie tamtego, 1941 roku.

Podczas pracy nad tą powieścią, Autorka korzystała z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    206
  • Przeczytane
    136
  • Posiadam
    29
  • Teraz czytam
    6
  • 2018
    4
  • Ulubione
    4
  • Rok 2017
    3
  • Ebooki
    3
  • Powieść historyczna
    3
  • II wojna światowa
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dyrygent


Podobne książki

Przeczytaj także