Trzydziesta pierwsza

Okładka książki Trzydziesta pierwsza Katarzyna Puzyńska
Nominacja w plebiscycie 2015

Kolejny po „Motylku” i „Więcej czerwieni” tom sagi o policjantach z niewielkiej wsi Lipowo.

Akcja dzieje się w przedświątecznym okresie a mieszkańcy obawiają się powrotu z więzienia sprawcy pożaru, w którym bohaterską śmierć (aby na pewno?) poniósł ojciec Daniela Podgórskiego oraz inny policjant z lipowskiego posterunku.
Pojawia się także tajemnicze rodzeństwo Szwedów, naukowiec i policjantka z Warszawy wraz z nastoletnim synem.
Intryga kryminalna jest najistotniejsza ale sporo miejsca autorka poświęca też rozbudowanemu wątkowi społeczno-obyczajowemu.
Bohaterom przyjdzie zmierzyć się z przeszłością.
Dobra konstrukcja powieści, ciekawie zarysowane postaci, zaskakujące rozwiązanie czyni lekturę przyjemnością mimo sporej objętości.
Z wad wymienić należy zbyt mały udział Klementyny, irytujący bluzg wulgaryzmów i przekleństw z ust Pawła Kamińskiego oraz przesadna ilość trupów.
Powieść przeczytana przed rokiem 2020.

Pojawia się także tajemnicze rodzeństwo Szwedów,...

Niesamowicie wciągająca fabuła i niezmiennie zaskakujące zakończenie.

Niesamowicie wciągająca fabuła i niezmiennie zaskakujące zakończenie.

Całkiem przyjemna książeczka

Całkiem przyjemna książeczka

Seria Lipowo jest coraz bardziej wciągająca! Świetnie że poznajemy historie bohaterów.

Cała saga o Lipowie coraz bardziej zaczyna mi przypominać historie obyczajowe z nutą kryminalną zamiast prawdziwych kryminałów. Dla jednych będzie to pewnie plus, dla innych minus. Nie mniej jednak klimat wsi jest cudowny, a historie przyjemne. W tej części niestety zakończenie nie przypadło mi do gustu, ale całość wyszła całkiem ciekawie :)

SUPER, powroty do przeszłości sprawiają, że akcja nabiera tempa i mąci w głowie, Ale tak ma być. Będę czytała dalej...

Przysięgam, że jeśli jeszcze raz przeczytam "chłopiec w ciele mężczyzny" to o moich krwawych morderstwach będą pisać książki.

Trzy dni i "połknięta". Magia Lipowa sprawia, że czujesz się nie tylko obserwatorem, ale i uczestnikiem wszystkich wydarzeń. Trzeba pamiętać tylko o jednym, żeby nie zabierać się za książki Katarzyny Puzyńskiej, jak ma się coś innego do roboty... bo oczywiście nie zostanie zrobione :)

Kolejna ciekawa i trzymajaca w napieciu historia

Kolejna ciekawa i trzymajaca w napieciu historia

3/2024

Trzecia część lipowskiej sagi, tak samo jak dwie poprzednie trzyma w napięciu do końca.

Sprawa kręci się wokół bolesnej przeszłości mieszkańców Lipowa, kiedy to w tragicznych wydarzeniach w listopadzie 1998 zginęło trzech miejscowych funkcjonariuszy. Jakby tego było mało z więzienia na zwolnienie warunkowe wychodzi człowiek odpowiedzialny za śmierć oficerów. To zdecydowanie nie będą spokojne święta Bożego Narodzenia w tej miejscowości...

Muszę przyznać Katarzynie Puzyńskiej, że w wypadku „Trzydziestej pierwszej” kompletnie mnie zaskoczyła zakończeniem. O ile w pierwszej i drugiej części moje podejrzenia były trafne, to tutaj zostałem wyprowadzony w pole.

Mam tylko zastrzeżenie, że bardzo dużo nowych postaci pojawia się na kartkach ten powieści, których nie było w „Motylku”. Niestety sprawia wrażenie jakbyśmy nie byli w tej samej miejscowości, co w tomie pierwszym. Wiele bohaterów z tomu pierwszego znika, a w ich miejsce pojawia się mnóstwo nowych.

3/2024

• Kryminał