10:30 u Maksymiliana

Copernicus Center Press
2014-10-16
2014-10-16
religia filozofia nauka

Warto przeczytać ten zbiór krótkich kazań ks. prof. Hellera osobie, którą ma w sobie pragnienie rozwijania własnej wiary na wyższym poziomie. Mimo łatwego przekazu, książka zawiera w sobie wiele przesłań o głębokim charakterze teologicznym i filozoficznym. Warto tym bardziej, że poziom kazań, które słyszy się zazwyczaj, nie jest zbyt wysoki.

Zbiór kazań (a może raczej "kazanek") zrekonstruowanych na podstawie notatek, którymi posługiwał się ksiądz Heller na przestrzeni kilku dekad, gdy odwiedzał swój rodzinny Tarnów i w kościele św. Maksymiliana komentował liturgię Słowa. Najstarsze kazania pochodzą z lat siedemdziesiątych, najnowsze wygłoszone zostały w ostatnich kilku latach. Dostajemy osiem działów tematycznych: miłość, praca, modlitwa, mądrość... oraz dwa działy w pełni poświęcone okresowi adwentu i Bożego Narodzenia.

Forma jest tutaj prosta i przyjemna, autor dyskutuje sobie z czytelnikiem (pierwotnie słuchaczem) w przystępny sposób docierając znienacka do prawd ostatecznych. Przez te krótkie teksty przebija jednak pewna mądrość, pewien spokój. Ksiądz Heller pokazuje nam racjonalny obraz świata, i miejsce Boga w tym świecie, jego wpływ nie tylko na dzieje (cały dziań poświęcony historii) ale też na nasze własne życia (o sensie i celu istnienia). Momentami zdarzają się przecieki z filozofii, gdy krótko tłumaczy nam punkty widzenia różnych myślicieli, od starożytności po współczesność.

To z pewnością rzecz warta przeczytania, lekka i przyjemna, nie narzucająca się objętością ani ciężarem. A przynosi wiele. Czemużby tego nie posłuchać?

Piękne, mądre i ... krótkie. Dające do myślenia, ale i potrafiące przekonać. Takie są te kazania księdza Hellera. Aż żal jak odbiegają od nich coniedzielne homilie słuchane na żywo. Pocieszające jest, że mają się ukazać kolejne ich tomy. Już nie mogę się doczekać.

• Teologia
  • Zakupione