978-83-08-04381-3
rozmowa, wywiad-rzeka, religia
religia
Snoopy

Jeżeli zastanawiasz się nad swoim rozwojem duchowym, zadajesz sobie pytania o rolę religii w twoim życiu, poszukujesz odpowiedzi na ważne pytania - sięgnij po tę książkę. Rozmówcy odkrywają oblicza współczesnego ateizmu i agnostycyzmu, zastanawiają się nad zjawiskiem renesansu mistyki chrześcijańskiej, szukają sposobów na znalezienie nowej roli religii w dzisiejszej rzeczywistości. Błyskotliwy dialog znawców duchowości, wskazujący odpowiedzi na najbardziej nurtujące człowieka pytania o sens i cel życia.

ROZMOWY Z OJCEM JOACHIMEM BADENIM OP:
Czy potrzebujemy Kościoła
O dialogu Kościoła z innymi wyznaniami
Czy spowiednik powinien być psychoterapeutą
Jak można dziś dyskutować ze świętym Tomaszem
Dlaczego ponosimy konsekwencje grzechu pierworodnego
O powrocie Mistrza Eckharta
Czym jest modlitwa
Jak chrześcijaństwo nobilituje erosa
O czytaniu Biblii
O człowieczeństwie Chrystusa
Jak w czasach postmodernizmu czytać mistyków chrześcijańskich
O wyobraźni i humorze religijnym

Lenkaite | 2015-10-19
Przeczytana: wrzesień 2015

Ciekawe spostrzeżenia, wartki dialog :) jedyne co może drażnić to CIUT zbyt wysokie mniemanie o sobie dwóch głównych interlokutorów - ale może to tylko moje przeczulone wrażenie :)

poznanianka | 2011-11-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 14 listopada 2011

To zdecydowanie nie jest książka jak książka. Ja byłam zafascynowana i wydaje mi się, że każdego może przekonać, że rozmowy o religii nie muszą być nudne, trudne i niezrozumiałe. Przede wszystkim uderzyły mnie wszechobecne odwołania do filozofii i teologii, literatury, własnych doświadczeń. W tym wywiadzie nie ma miejsca na stwierdzenia typu: "Tak mówi Kościół, tak masz robić nie dyskutuj!". Tu właśnie chodzi o dyskusję i to jaką! Dwaj dziennikarze postanowili poważnie porozmawiać z dwoma zakonnikami. Co z tego wyszło? Coś niesamowitego. Bo dziennikarze niewyobrażalnie dociekliwi i niebojący się zadawania trudnych pytań i poruszania kontrowersyjnych tematów. I do tego zakonnicy, dominikanie: ojciec Joachim Badeni (nieprzeciętny człowiek, z objawiającym się często w książce poczuciem humoru i dystansem do siebie) oraz ojciec Jan Andrzej Kłoczowski (profesor filozofii, prywatnie uczeń ojca Badeniego).

A o czym rozmawiali? Nie zawaham się użyć tego stwierdzenia: o wszystkim. Ot,...

Ego_Sum | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016