Bąk i piłka

Okładka książki Bąk i piłka Hans Christian Andersen
Okładka książki Bąk i piłka
Hans Christian Andersen Wydawnictwo: Wolne Lektury Seria: Wolne Lektury literatura dziecięca
3 str. 3 min.
2012-08-14
2012-08-14
3 min.
Cecylia Niewiadomska
bąk piłka zabawka miłość duma

Okładka książki Czerwony Kapturek Joanna Concejo, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm
Czerwony Kapturek Joanna Concejo, Jac...
Okładka książki Królowa Śniegu Hans Christian Andersen, Vladyslav Yerko
Królowa Śniegu Hans Christian Ande...
Okładka książki O wilku i siedmiu koźlętach Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Aleksandra Michałowska
O wilku i sied... Jacob Grimm, Wilhel...
Okładka książki Dzikie łabędzie Hans Christian Andersen, Joanna Concejo
Dzikie łabędzie Hans Christian Ande...

Historia przeczytana jako "zapchaj dziura" bo nie miałam nic innego do czytania i chciałam spróbować czegoś dostępnego jako e-book w mojej lokalnej bibliotece.

Historia spodobała mi się, bardzo ładnie napisana i z morałem do przemyślenia.

Historia spodobała mi się, bardzo ładnie napisana i z morałem do przemyślenia.

"Bąk i piłka" to krótka baśń autorstwa Hansa Christiana Andersena, opublikowana w 1843 roku. Opowiada historię bąka, który zakochuje się w pięknej piłce obszytej safianem. Piłka, zapatrzona w swoją urodę i wyższość, odrzuca zaloty bąka.
Historia jest prosta, ale zawiera w sobie głębokie przesłanie o pysze, pokorze i przemijaniu. Bąk, pomimo odrzucenia, pozostaje wierny swojej miłości i tęskni za piłką, nawet gdy ta znika z jego życia. Piłka natomiast, po latach spędzonych w rynnie, traci swój blask i piękno, stając się zwykłym kawałkiem gumy.
Andersen mistrzowsko operuje językiem, tworząc barwne opisy i nadając przedmiotom ludzkie cechy. Używa też humoru i ironii, aby uwypuklić głupotę pychy i ulotność piękna.
"Bąk i piłka" to baśń, która spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Jest to mądra i pouczająca historia, która skłania do refleksji nad wartościami w życiu.

Ostatnio chętnie sięgam po baśnie, które znam z dzieciństwa. Natomiast Bąk i Piłka była mi baśnią nieznaną. Tym razem Andersen nadaje cechy ludzkie zabawką znajdującym się w skrzyni. Baśń krótka, jednak z cudownym morałem, jak zwykle autor zachwyca porównaniami oraz zrozumieniem ludzkiej natury.

Świetny drobiażdżek, ponadczasowy.

Świetny drobiażdżek, ponadczasowy.

Ciekawa opowieść o zabawkach znajdujących się w tej samej drewnianej skrzynce, o bąku który zakochał się w piłce oraz o odrzuceniu go przez nią by móc być z jaskółką. Opowiastka o nieszczęśliwej miłości i smutnym zakończeniu z przesłaniem który nawet w dzisiejszych czasach jest jak najbardziej aktualny.

W dzieciństwie kochałem tą książkę. Niestety obecne nie pamiętam dokładne co i jak, ale mogę obiecać, że jest wart przeczytania.

Kolejne krótkie opowiadanie Andersena. Jak to mówią - najlepiej tam gdzie nas nie ma - a w tym przypadku najlepsze i najbardziej upragnione jest to czego mieć nie możemy. Jakbym miała porównać bąka i piłkę to typów ludzi , to bąk moim zdaniem jest przeciętnym facetem a piłka zwykłą, tandetną , pustą lalą. I co z tego? Zgniła i na tym jej piękno się skończyło. A co do tej wielkiej miłości bąka do niej? Była ładna było miło, zbrzydła to się ją zostawiło. I taki koniec tej bajki moi mili ;)

B, jak Bąk.
Z cyklu AA - Alfabetyczny Andersen.

Bąk i piłka, podobnie jak Anioł, na którego natknąłem się wczoraj, to zaledwie anegdotki i nie tyle baj-ki, co pół-ki a może nawet ćwiart-ki.
W tej akurat ćwiart-ce, Andersen opowiada nam o wielkiej skrzyni z zabawkami, której mieszkańcy wykazują jak najbardziej ludzkie cechy, a nawet sercowe wzloty i upadki! Bąk bowiem aż czerwienieje - na poły z miłości, na poły od czerwonej farby zapewne - pod wpływem uczucia do swej towarzyszki - piłki. Ta jednak waży sobie lekce jego awanse - jej korek (pełniący rolę serca) bije bowiem dla pewnego słowika!
Nic więc dziwnego, że pewnego dnia, piłka odbita od ziemi, szybuje w niebo i już nie powraca. Jakiż będzie finał tej opowieści i bąkowych do piłki westchnień i tęsknot? To pokazuje dopiero czas, no i lektura rzeczonej ćwiart-ki.

Oceniam zaledwie sześcioma gwiazdkami - nie mam co prawda do czego się przyczepić, poza tym, że historia kończy się zanim zdążymy poczuć jakiś jej nastrój - mimo to chcę zostawić sobie przestrzeń do ocen kolejnych, większych utworów Andersena. Jakąś skalę trzeba zastosować!

B, jak Bąk.
Z cyklu AA - Alfabetyczny Andersen.

Piękna opowieść o końcu miłości... Smutnie prawdziwa..

Piękna opowieść o końcu miłości... Smutnie prawdziwa..

• Ebooki
  • Literatura duńska