Baśnie z 1001 nocy

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Die Schonsten Geschichten aus 1001 Nacht
Ali Baba, Aladyn, Szeherezada
gorofil

Zbiór bliskowschodnich baśni przetłumaczony z wydania niemieckiego. Ilustracje w postaci miniatur pochodzą z muzeów berlińskich.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Breaking_Bad | 2016-09-04
Przeczytana: 02 września 2016

Któż nie słyszał o Alibabie i czterdziestu rozbójnikach, Aladynie i jego lampie, czy Sindbadzie Żeglarzu? To postacie, które utrwaliły się w świadomości czytelników kolejnych pokoleń. Raczej wypada je znać, bo opowieści Szecherezady stanowiły inspirację dla wielu późniejszych dzieł literatury i innych dziedzin sztuki.
Muszę przyznać, że baśnie z tego konkretnie tomu (wydawnictwo Nasza Księgarnia 1989 r.) czytało mi się dosyć opornie. Nie wiem, czy to wina tłumaczenia, czy generalnie rozwleczona konstrukcja tych historii sprawia, że są one czasem dosyć nużące. Ale w końcu Szecherezada musiała je wydłużać tak, aby każdą opowieść przeciągać do rana i tym samym uratować głowę o kolejny dzień...
Inna sprawa, to tło kulturowe tych baśni. Ich sukces brał się oczywiście również z tego, że przedstawiały obcy, inspirujący bogactwem i przepychem świat orientalny. Mnie dzisiaj rzuca się w oczy okrucieństwo tych opowieści. A przecież baśnie są nośnikiem wartości i mądrości ludowych. W tych,...

Maria | 2017-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2017

Każdy z nas zna baśnie. Dziecko i dorosły. Nie każdy czytał je wszystkie, nie każdy dobrze je zna. Każdy wie, że był np. ktoś taki jak Ali Baba czy Aladyn. ja osobiście akurat te baśnie znałam najmniej i szczerze wolę inne baśnie niż te.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania:

margerytka | 2017-08-06
Przeczytana: 1973 rok