Bąbelki szampana i sucre à la crème

Okładka książki Bąbelki szampana i sucre à la crème Nathalie Roy
Okładka książki Bąbelki szampana i sucre à la crème
Nathalie Roy Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Smaczne życie Charlotte Lavigne (tom 2) literatura piękna
Smaczne życie Charlotte Lavigne (tom 2)
La vie épicée de Charlotte Lavigne, tome 2: Bulles de champagne et sucre à la crème
Wydawnictwo Literackie
2014-10-09
2014-10-09
Magdalena Kamińska-Maurugeon

Charlotte przypomniała mi o Bridget Jones. I to mogło być miłe skojarzenie na zasadzie powrotu do przeszłości, ale niestety, pani Roy mnie nie przekonała do swojej wizji zakręconej singielki po trzydziestce. W dodatku pełno tu motywów wymyślonych już wcześniej przez Fielding. Jest sobie Bridget.. Ups! Charlotte. I jej problemy.. z utrzymaniem dłuższego związku, gotowaniem, drobne komplikacje czy wpadki w pracy. O dziwo! też pracuje w telewizji.
Nie rozumiem po co takie powielanie bohaterek, naśladownictwo graniczące z plagiatem. Oto drugi tom ukazuje ten sam schemat co "W pogoni za rozumem": bohaterka wychodzi za mąż za swojego ukochanego, z którym oczywiście przechodzi różne historie już w pierwszej części. Głowni bohaterowie charakterologicznie mają bardzo wiele z Bridget i Marka, to samo środowisko zawodowe (tv),a nawet zaprzyjaźnieni z Charlotte - Aisha i gej Ugo mają wiele wspólnego z przyjaciółmi Bridget itd. I mimo iż to takie podobne, to ja zaśmiewać sie przy tej historii nie potrafię. A nie potrafię, bo nie jest pisana tak lekkim, a jednocześnie przekonującym stylem, który polubiłam u autorki Bridget Jones. Może już czas nie ten, żeby tego rodzaju lektury odświeżały mój umysł? Będę mogła to sprawdzić czytając trzecią części Bridget, bo za kontynuację życia Charlotte na pewno sie nie zabiorę. Wolę oryginał!

Można wzorować się na literaturze, bohaterach, wzorcach postępowania lub sposobie prowadzenia narracji, ale żeby pisać coś, co byłoby aż tak podobne? Po co? Chyba tylko ze względu na to, żeby pewien typ bohaterki zaistniał w literaturze danego kraju.
I znów zamiast smakowitej opowieści dostałam pasztet. Jest też możliwość, że to ja nie odróżniam smaków mieszając zbyt ostro w kotle literaturę wszelaką i dla innych Nathalie Roy okaże się bardziej wyrafinowana w tworzeniu swej fabuły.

Charlotte na nowo w akcji! Dzieje się wiele – ślub, przeprowadzka do Paryża, teściowa, pasierbica, jeden wielki chaos i zamieszanie. Perspektywa na zmianę życia o 180 stopni jednocześnie przeraża i zachwyca. Liczy się pozytywne nastawienie i otwartość na nowe wyzwania, a najważniejsze że podejmuje je wspólnie z ukochaną osobą. Książka mnie wciągnęła, nawet bardziej niż część pierwsza, zdradzę tylko że kończy się smutno.....
Autorka stworzyła niesamowitą postać głównej bohaterki, przezabawną, ukazaną z lekkim przymrużeniem oka, a jednak bardzo prawdziwą.

Zmuszałam się, na prawdę. Od pierwszych stron bohaterka okrutnie mnie irytowała. Ślub na pokaz? z udziałem mediów? Nie dzięki, takie bajki nie dla mnie. Poczytałam w środku o trudach z teściową, okej...ileż można....zajrzałam na ostatnie 30 stron. W końcu coś bardziej życiowego....oh, nie, nie, jednak nie. Pierwsza część była dla mnie zwariowaną bajko-komedią z zabarwieniem kulinarnym i Tym Jedynym. I na tej pierwszej części ta opowieść powinna się skończyć. Bardzo się rozczarowałam.

Książka ta to dalszy ciąg przygód zwariowanej, ba momentami nawet lekko zbzikowane, uśmiechniętej i bardzo sympatycznej Charlotte Lavigne.
Trudno więc będzie napisać coś więcej o tej pozycji nie spojlerując obu tomów. Tytułowa Charlotte, to trzydziestoparoletnia mieszkanka Montrealu, pracująca w tv, jako researcherka przy popularnym programie kulinarnym, czyli nie widać jej, acz jest potrzebna. Pasją Charlotte jest kuchnia - i to zarówno gotowanie, jak i wymyślanie wykwintnych potraw (nie zawsze jadalnych) oraz często zgoła kuriozalnych połączeń artykułów spożywczych. Poza tym Charlotte w poprzednim tomie szukała i próbowała usidlić odpowiedniego męźczyznę. Nasza bohaterka w końcu osiąga to, o czym marzyła w 1. tomie. Ukochany męźczyzna, ten jedyny, najwspanialszy, idealny w końcu prosi ją o rękę. Dodatkowo proponuje (a właściwie oznajmia, ale Charlotte to nie przeszkadza) żeby zamieszkali w mieście najcudowniejszym na świecie..w Paryżu. Charlotte jest niewymownie szczęśliwa. Troski przyczynia jej tylko uroczystość ślubna, która (jak to u Charlotte) ma być perfekcyjna, a ci którzy znają bohaterkę wiedzą, że z tym to może być niezwykle trudno. Bowiem Charlotte ilekroć planuje wszystko dokładnie, jest pewna, że nic złego się nie wydarzy, znajduje się w samym środku apokaliptycznej katastrofy. Ale to nie koniec. Okazuje się bowiem, że to co wymyśliła Charlotte sprawia, iż w trakcie lektury łapałam się za głowę. A to dopiero początek. Dalsze wydarzenia, perypetie, gafy i dobre chęci Charlotte pędzą na złamanie karku tworząc iście wybuchową mieszankę. Całość, choć nie jest może literaturą za którą dostaje się Nobla, to jednak doskonale, wybornie wręcz spełnia swoje zadanie - odstresowuje i zapewnia kilka godzin doskonałej rozrywki przetykanej wybuchami śmiechu. Sama Charlotte L. jest osobą przesympatyczną, pełną życia, zwariowanych pomysłów i całkiem mimowolnie ładującą się w kłopoty o jakich nikomu się nie śniło i jakie nikomu innemu się nie przydarzają. Nie sposób jej nie lubić. Ja ją polubiłam bardzo (mimo, iż momentami jest zbyt infantylna),Charlotte całkowicie mnie uwiodła, a opowieść o niej dosłownie połknęłam i czekam na 3. tom przygód.

druga część przygód zwariowanej Charlotty ,powiem szczerze że początek jak się dowiedziałam o tym reality show lekko mnie zniechęcił, ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło ;) potem Paryż , zakupy , wino i tęsknota; napajały mnie różnymi emocjami od zazdrości (lekkiej ze względu na Paryz) po przez taka pustkę której doświadczała no co dzień (brak przyjaciół , rodziny) denerwujaca teściowa zakochana w synie i rozpieszczona i podkręcana niechęcią do "macochy" córka Maxa -Alixe , (osobiście to jej współczuje mieć taką teściową, wiem że się takowe zdarzają ).... koniec ku mojemu zdziwieniu zakończył się smutno ale i z lekką nutką niedosytu i ciekawości więc chętnie przeczytam 3 cześc , polecam ;))

Byłam zachwycona możliwością przeczytania kolejnej części przygód Charlotte Lavigne. Energicznej, młodej i szalonej dziennikarki z Quebecu. Jej ukochany - dyplomata Maxou oświadcza się jej. Kobieta rozpoczyna przygotowania do ślubu. Niestety na drodze do spełnienia jej marzeń staje Roxanne, Podstępna i zazdrosna prowadząca, pragnie zaniechać plany Charlotte.

Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza opowiada o przygotowaniach do ślubu i wesela, a druga o wyjeździe Charlotte do Paryża, gdzie zamieszkuje razem ze swoim ukochanym. W tej części główna bohaterka musi stawić czoła Roxanne, swojej teściowej i nowemu życiu. Królowa Wiktoria (jak nazywa matkę Maxou) wyraźnie nie lubi narzeczonej swojego syna, i wolałaby żeby przy jego boku stanęła Betarice, jego była dziewczyna. Mimo tym wszystkim przeciwnością losu Charlotte może liczyć na swojego przyjaciela Ugo, matkę oraz przyjaciółkę Aishę.

Jeśli marzy ci się przeczytanie książki tak śmiesznej, że wstyd będzie ci ją czytać w towarzystwie (niepohamowane wybuchy śmiechu),historia wciągnie cię tak bardzo, że nie będziesz myślała o niczym innym jak tylko o tym co będzie dalej dobrze trafiłaś! Polecam wam tą książkę bardzo, ale to bardzo gorąco. Jest świetna. Trzyma poziom poprzedniczki i wciąż rozśmiesza. Jak Charlotte zaprezentuje się na ślubie ? Jak odnajdzie się w Paryżu ? A co najważniejsze nadal będzie gotować. Pysznie i zabawnie.

Książka...

Ach, przygody Charlotte zawsze pozostawiają mnie w niedosycie! Strasznie będzie mnie zżerało co u niej słychać, a nie wiadomo kiedy wyjdzie trzecia część książki. Moje wrażenia po przeczytaniu tomu drugiego? Bardzo denerwuje mnie postać Maxou i nie jestem w stanie go polubić, jak rezolutna Charlotte mogła poślubić takiego sztywniaka? Choćby nie wiem jak przystojny i dystyngowany był, nie chciałabym takiego faceta. Tylko momentami budzi moją sympatię, gdy pokazuje, że jest zakochany w swojej żonie. Niestety ich życie w Paryżu tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że niestety królowa Victoria miała rację, a główna bohaterka nie będzie tam szczęśliwa...
Druga część trylogii zdecydowanie różni się od pierwszej, więcej w niej życia małżeńskiego Lhermitte'ów, opisów Paryża i wewnętrznych rozterek Charlotte, ale i w tej roli Nathalie Roy świetnie się sprawdza i wykazuje znajomością różnic między Quebekiem a Francją i zatargami pomiędzy mieszkańcami tych państw. Czekam z niecierpliwością na ostatnią część!

Dalsze losy przebojowej i szalonej Charlote nie zawiodly mnie. Jest tu smiech i lzy a wszystko to doprawione szczypta optymizmu. Smak milosci i malzenstwo w Paryzu. Jednym slowem dzieje sie i mozna sie tez posmiac co lubie.

Lekkka i przyjemna

Lekkka i przyjemna

Bardzo przyjemnie się czytało, kanadyjska Bridget Jones, zupełnie nie zgadzam się z negatywnymi ocenami tutaj. Na pewno sięgnę po kolejny tomik zabawnych perypetii Charlotte Lavigne.

• E-booki
  • Przeczytane 2015
  • Kulinarnie
  • Ebooki-posiadam

Dodaj cytat z książki Bąbelki szampana i sucre à la crème