Wyzwanie czytelnicze LC

Leśny przyjaciel

Wydawnictwo: Novae Res
Ophelia

Pewnego lata Tomkowi, przebywającemu w ośrodku wczasowym, udaje się oswoić sympatycznego leśnego gryzonia. Coraz śmielsze zwierzątko przywiązuje się do chłopca, który codziennie czeka na nie ze smakołykami.

„Leśny przyjaciel” to sympatyczna i pełna ciepła opowieść o przyjaźni rozwijającej wrażliwość na przyrodę i potrzeby drugiego człowieka.

źródło opisu: Wydawcnitwo Novae Res, 2014

źródło okładki: http://novaeres.pl

malineczka74 | 2014-10-22
Przeczytana: 22 października 2014

Niesamowita przyjaźń!

Książeczka "Leśny przyjaciel" skierowana jest do najmłodszych odbiorców. Śmiało można ją czytać już trzylatkom. Jest niewielka objętościowo, ale zawiera bardzo dużo w swojej treści. Opowiada pewną historią, która może przydarzyć się każdemu dziecku. Rodzicom i opiekunom pozwala wprowadzić maluchy w niesamowity świat przyrody, w świat zwierząt. Głównym bohaterem książeczki jest kilkuletni Tomek. Chłopczyk niepełnosprawny poruszający się na wózku inwalidzkim. Pewnego lata spędza on wakacje w ośrodku wczasowym położonym w sąsiedztwie lasu. Do odpoczywającego dziecka pewnego dnia przybiega ruda wiewiórka. Ta chwila rozpoczyna wyjątkową relację między małym człowiekiem a zwierzęciem. Chłopiec i gryzoń zaprzyjaźniają się, ruda wiewiórka oswaja się i pozwala Tomkowi jak nikomu innemu częstować się orzeszkami.
Te dwa stworzenia jakże inne od siebie - człowieka i dość płochliwe żyjące dziko zwierzątko zaczyna łączyć bliska więź. Czy to możliwe poza bajką?...

iza122 | 2014-10-19
Przeczytana: październik 2014

Każdy z Nas pragnie wpoić swojemu dziecku tolerancje do istot żywych i nie ważnie, czy to do człowieka, czy zwierzęcia. Często też szukamy pozycji, które w magiczny sposób także przekazują dziecku tę wartość.

"Leśny przyjaciel" to jedna z takich opowieści. Książeczka opowiada historię chłopca, który zaprzyjaźnia się z wiewiórką. Pokazuje wieź tych dwóch istot, które się różnią a zarazem tak dobrze rozumieją.

Opowieść, choć krótka, to pokazuje jak ważna jest przyjaźń i nie ważne, czy to z człowiekiem, czy zwierzęciem - ważne, aby istniała.
Dodatkowo historyjka przybliża dzieciom obraz wiewiórek - niezwykłych, małych, leśnych istot.

Książka, ma w sobie mało treści i to jej wada. Autorka dość ogólnikowo potraktowała wydarzenia, przez to brakuje całej opowieści klimatu. Zakończenie jest pouczające, z morałem, ale niestety duża prostota tej historii nie pozostanie na długo w pamięci dziecka.

Jeśli chodzi o stronę graficzną (w książka dla dzieci zwracam na to szczególną uwagę) jest...

kasia900 | 2014-10-24

"Leśny przyjaciel" to historyjka skierowana dla naszych milusińskich. Jest to niewielka książeczka w twardej oprawie, co bardzo lubię w pozycjach skierowanych do dzieci. "Leśny przyjaciel" jest niewielki objętościowo, a pomimo tego przekazuje wartościowe treści.

Bohaterem naszej krótkiej bajki jest Tomek, który przebywa w ośrodku wczasowym. To właśnie tutaj chłopcu udaje się oswoić leśnego gryzonia. Coraz bardziej śmiała wiewiórka przywiązuje się do Tomka, który codziennie czeka na nią ze smakołykami.

"Leśny przyjaciel" pani Elżbiety Lomnic to utwór, który uczy dzieci wrażliwości na przyrodę, ale również potrzeby drugiego człowieka. Historia jest ciepła i sympatyczna. Zamieszczone ilustracje w książeczce pobudzą wyobraźnię małego czytelnika. Myślę, że taką pozycję śmiało możemy dać do czytania przedszkolakom. Jestem pewna, że historia zapadnie im w pamięć.

Kiti | 2014-10-19

Książki o zwierzętach bardzo lubię, więc gdy tylko zauważyłam bajkę,,Leśny przyjaciel" autorstwa Pani Elżbiety Lomnic wiedziałam, że na pewno się na nią skuszę. Tak też się stało. Nie spodziewałam się takiego zakończenia, jakie otrzymałam. Czy jednak to źle? Nie sądzę.

Tomek przebywał na wczasach, gdzie zaprzyjaźnił się z wiewiórką. Zwierzątko bardzo szybko poczuło do niego ufność, podchodziło bardzo blisko chłopca. Bohater był zadowolony, że ma takiego przyjaciela, tym bardziej, że ... Zapewniam, że zaskoczenie Was zaskoczy.

Po tej książce oczekiwałam, że będzie to opowieść o jakimś leśnym zwierzątku, najpewniej wiewiórce, na co wskazywała okładka. Otrzymałam jednak coś więcej. Przekaz, by cieszyć się nawet z najmniejszych rzeczy, by mieć przyjaciół także w przyrodzie i leśnych zwierzętach. Idąc dalej tym tropem, wszystkie istoty żyjące na ziemi mogą zostać naszymi przyjaciółmi. Nie muszą to być tylko leśne zwierzęta, możemy także obdarzyć zaufaniem i przyjaźnią także te domowe,...

książek: 1981
AnnaSikorska | 2015-03-18

Prawie każde dziecko lubi wiewiórki, ale wiewiórki nie lubią wszystkich dzieci. Zdarzają się jednak wyjątki. Jest nim mały chłopiec, który siedzi spokojnie podczas wizyt nowej przyjaciółki, z którą nawiązuje nić porozumienia i nadaje jej imię „Baśka”. Każdego dnia rude zwierzątko podchodzi, bliżej i bliżej, by spokojnie chrupać to, co dostanie. Chłopiec dzieli się z nią swoimi smakołykami, a do tego jest bardzo cierpliwy. Po wielu dniach udaje mu się oswoić wiewiórkę. Wszystko przez jego odmienne zachowanie. Dlaczego jest takie? Przekonajcie się sami.
Książka jest bardzo krótka, a cała historia została napisana prozą, której wierszowy układ może nieco zmylić. Zaprezentowana historia może rozwinąć wrażliwość dziecka i wyjaśnić to, co rodzicom czasami trudno wytłumaczyć maluchom.
Twarda okładka, duża czcionka, ładne obrazki zachęcą dzieci do stawiania pierwszych kroków w przygodzie z książkami. „Leśny przyjaciel” jest adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Nieliczne...

SoyIza | 2016-12-09
Przeczytana: 20 listopada 2015