Ripper. Gra o życie

2014-10-08
2014-10-08
2014-01-28

Allende w nowej roli

Isabel Allende to jedna z moich ulubionych autorek. Uwielbiam sposób w jaki pisze, sposób w jaki buduje postacie oraz tworzy histore.
Choć ta książka różni od jej pozostałych dzieł, również można tu odnaleźć jej styl (choć brakuje typowego dla autorki realizmu magicznego).
Po przeczytaniu "Ripper" odniosłam wrażenie, że nie chodzi o samo zakończenie, ale o całą historię, o każdego bohatera, o każde uczucie które odnajdziemy na kartach tej opowieści.
Jak możemy się przekonać, miłość różni się w zależności od postaci, tutaj nie miłość tworzy człowieka, ale każdy z nich tworzy własne, spersonalizowane uczucie, które czuje i wyraża na swój sposób.
Tak samo jest w życiu, nie możemy nauczyć kogoś kochać tak jak tego chcemy, bo każdy kocha tak jak potrafi.
Skryty introwertyk nie będzie wykrzykiwał swoich uczuć pośrodku miasta, psychopata nie pozwoli ukochanej osobie być szczęśliwym z kimś innym, a ktoś o wybujałym ego nie będzie prawił Ci komplementów, ani Cię uwodził.

Nie zmienimy nikogo, jedyne co możemy, to stać się najlepszymi wersjami samych siebie.

Wracając do książki: polecam, ponieważ bardzo dobrze się ją czyta, buduje napięcie, pokazuje jak potrafi dręczyć nas sumienie i krzywda wyrządzona w dzieciństwie.

A przede wszystkim, polecam sięgnąć po inne pozycje pani Isabel Allende.

Bardzo dziwna książka. Napisana ze swadą, bo to Allende, a ona potrafi snuć historie oraz kreować oryginalnych bohaterów, ale przez mniej więcej pierwszą połowę zadawałam sobie pytanie „o czym to jest”, bo na pewno nie o morderstwach i o śledztwie. Nazywanie Rippera kryminałem jest bardzo dużym naciągnięciem - owszem wątek kryminalny tu jest, ale przez długi czas zupełnie zmarginalizowany, tak że czytelnik zadaje sobie pytanie po co on w ogóle tam jest. Nie wspominam już w ogóle o absurdalnym pomyśle z jakąś grą, w którą grają nastolatki i one rozwiązują tę zagadkę kryminalną (skuteczniej, niż policja, aha) - no po co było to tak komplikować, skoro ta gra nie ma tu kompletnie żadnego znaczenia. Czytało się przyjemnie, ale jeśli chodzi o logikę zdarzeń, to ta książka pozostawia wiele do życzenia.

Isabel Allende „Rpipper”

Nie wiem dlaczego ale tytułowy „Ripper” kojarzył mi się z filmem – i o zgrozo, jest taki! Tytułowy Kuba Rozpruwacz ma swoje miejsce w tej książce, a ten tytuł to odniesienie do gry gdzie interesowi gracze szukają wymyślonego mordercy. Równocześnie zaczynają ustalać kto stoi za faktycznymi morderstwami, które mają miejsce od dłuższego czasu w San Francisco. Początkowo nikt ich z niczym nie łączy, a już na pewno nie z sobą. To trochę typowo amerykańska powieść (chociaż autorka nie jest amerykanką) – poszukiwania tajemniczego mordercy, policja która nie może go znaleźć, bohaterski żołnierz z traumą po Afganistanie i zaginięcie matki jednej z głównych postaci internetowej gry.

Chyba potrzebowałam takiej odmiany, bo o dziwo przeczytałam i spodobała mi się, bo sam zamysł nie jest zły. Wykonanie ciut gorzej, bo autorka miała tonę pomysłów i koniecznie wszystkie chciała wpakować do jednej historii. Myślę że jako oderwanie od „cięższych” książek nadaje się na pewno. 7/10

Isabel Allende „Rpipper”

Podobała mi się i historia i klimat i tak szybko ta opowieść z głowy mi nie wyleci przez kolejne fabuły w następnych czytadłach :)

"Ripper Gra o życie" to powieść autorstwa Isabel Allende, znanej głównie z powieści obyczajowych takich jak: "Miłość i cienie", "Ewa Luna", "Opowieści Ewy Luny" i wielu innych.
Amanda razem z dziadkiem i kilkoma osobami uczestniczy w grze fabularnej ( Ripper ),w której poszukują seryjnego mordercy. Gdy kilka osób zostaje zamordowanych w niewyjaśniony sposób gra staje się coraz bardziej zacięta i niebezpieczna. Amanda oraz pozostali uczestnicy gry śledzą pilnie każdy ruch zabójcy i analizują jego działania. Niebawem znika w tajemniczych okolicznościach matka Amandy. Przed dziewczyną czeka niemałe zadanie i wyzwanie... Jak zakończy się poszukiwanie kobiety? Kim okaże się seryjny morderca?
Sama fabuła powieści wydaje się być interesująca i przyciągająca. Ponadto łączą się w niej elementy dobrego kryminału i dobrej powieści obyczajowej. Osoby uczestniczące w niebezpiecznej i skomplikowanej grze starają się odkryć tożsamość mordercy i motywy jego działania. Jednakże akcja powieści rozwija się bardzo powoli i stanowi tło dla wydarzeń. Więcej uwagi poświęcono samym bohaterom i ich relacjom.
To co przemawia na korzyść powieści to jasny i przejrzysty język, dzięki czemu czyta się ją dobrze. Oprócz tego są dobrze rozbudowane opisy postaci, ich charakter oraz ich działania co nadaje powieści więcej głębi ( szczególnie opisy kilku osób oraz mordercy ).
Natomiast na niekorzyść tej książki przemawia brak dobrze rozwiniętej akcji przez co powieść wydaje się mniej interesująca. Powieść skupia się bardziej na zachowaniu bohaterów niż na samych wydarzeniach.
Uważam, że jest to dobra pozycja. Mimo iż nie jest to typowy kryminał to można w pewien sposób odczuć klimat tej powieści. Zagadkowe morderstwa popełnione przez nieznanego oprawcę opisane są w sposób interesujący i pogłębiony.

Cała opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl/ripper-gra-o-zycie

Okładka i dopisek do tytułu, który nie występuje w oryginale, wskazuje na mrożącą krew w żyłach powieść, pełną niebezpiecznych i nagłych zwrotów akcji, a to okazuje się, że jak na kryminał to bardzo ciepła i spokojna lektura, oczywiście z pewną dozą magii, jak na autorkę przystało. Jeszcze tak współczesnej książki Allende nie czytałam. Nie jestem rozczarowana, chociaż to coś zupełnie innego niż "Dom duchów" czy "Miłość i cienie". Nie mamy już klimatu Ameryki Łacińskiej z jej jasnymi i ciemnymi stronami. Kocham twórczość tej autorki, więc w jej ocenianiu nie jestem obiektywna (i dużo jestem w stanie wybaczyć),mimo wszystko to historia bardzo naciągana, jeśli chodzi o wątek kryminalny i nie tylko. Moją ulubioną bohaterką była Amanda (dziewczyna inna niż wszystkie, a takie postaci lubię najbardziej; interesująca się zbrodniami autorka gry komputerowej Ripper, w której takie inne "odludki" bawią się w detektywów i rozwiązują kryminalne zagadki). Co do Indiany, to autorkę trochę poniosło. Taki urok kobieta miała, że niemal każdy bohater płci męskiej z tej powieścią się w niej zakochiwał. No tak, bardzo realistyczne. Mimo małego zawodu lektura przyjemna i jak najbardziej do przeczytania.

Rozczarowanie.

Rozczarowanie.

To jest jakaś bajka, a nie kryminał. Nie ma to jak banda nastolatków mądrzejsza od policji. Połowa książki zupełnie o niczym, a druga wywołująca nieustanny uśmiech na twarzy i stwierdzenie: "no akurat".
Nie znam innych książek tej autorki, ale jeśli wszystkie są w takim stylu, to nie warto tracić czasu.

po tej autorce spodziewałam się czegoś znacznie lepszego

po tej autorce spodziewałam się czegoś znacznie lepszego

Jakoś mnie ta książka nie zachwyciła. Coś ostatnio w moje ręce wpadają pozycje, których za bardzo pochwalić nie mogę. Czyżbym zrobiła się, aż tak wybredna? Ale wracając do książki. Pomysł baaaardzo ciekawy, bohaterzy świetnie dobrani tylko dlaczego tak mało akcji ja się pytam? Powieść obroniła się tym , że pod koniec (100 stron do końca) nareszcie zaczęło się cokolwiek dziać, gdyby nie to na pewno nie powiedziałabym, że można ją poczytać tak dla zaspokojenia głodu książkowego :) Ogólnie rzecz biorąc jeśli nie ma się nic innego pod ręka można sięgnąć po tę pozycję :)

• 2015
  • Kryminały