Stulecie reformacji w Niemczech (1517-1617). Między rewolucją medialną a przełomem instytucjonalnym

Okładka książki Stulecie reformacji w Niemczech (1517-1617). Między rewolucją medialną a przełomem instytucjonalnym
Johannes Burkhardt Wydawnictwo: Wiedza Powszechna Seria: Klio w Niemczech historia
387 str. 6 godz. 27 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Klio w Niemczech
Tytuł oryginału:
Das Reformationsjahrhundert: deutsche Geschichte zwischen Medienrevolution und Institutionenbildung 1517-1617
Wydawnictwo:
Wiedza Powszechna
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
387
Czas czytania
6 godz. 27 min.
Język:
polski
ISBN:
9788321413969
Tłumacz:
Justyna Górny
Tagi:
reformacja konfesjonalizacja media
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1012
53

Na półkach: , , , ,

Autor podzielił książkę na trzy części. W pierwszej skupia się na wpływie druku na rozwój reformacji. Jest to część "rewolucji medialnej" z podtytułu. Kolejna część przedstawia proces formowania się trzech największych w tym czasie wyznań, które autodefiniowały się jako "stary Kościół" (luteranizmu, kalwinizmu i potrydenckiego katolicyzmu - gdyż i to w zasadzie było nowe wyznanie). Ostatnia omawia już podtytułowy "przełom instytucjonalny", czyli budowanie instytucji, będących podstawą nowożytnej Rzeszy.

Burkhardt w uporządkowany i ciekawy sposób przedstawia owe zagadnienia, przy tym stara się zwalczać pewne mity i "bzdury" historyczne, jak np. przybicie przez Lutra tez do drzwi kościoła w Wittenberdze (on jedynie je ogłosił, przybicie do drzwi to legenda). Niektóre z tez autora mogą być dyskusyjne, gdyż autor lubi podkreślać rolę Niemiec w budowaniu, czy to kultury, czy podstaw działania nowoczesnego państwa. Niektóre fragmenty wprost, bez większego uzasadnienia, mówią o tym: "Skoro już współcześni mówili nie tylko o nowej sztuce [druku], lecz także o >>sztuce niemieckiej<<, można ją spokojnie uznać za jedno z najważniejszych osiągnięć w niemieckich dziejach, w których są przecież nie tylko karty pełne chwały, oraz za szczególny niemiecki wkład w historię kultury europejskiej". O ile wnioski zawarte w pierwszej części zdania są uzasadnione, to jednak "karty pełne chwały" są już nacechowane emocjonalnie i są wyrażeniem, które nie powinno znaleźć się w pracy naukowej.

Praca Burkhardta jest jednak jak najbardziej godna polecenia, gdyż chyba trudno w języku polskim znaleźć inną pracę omawiającą zagadnienia z pierwszej i w pewnym stopniu także drugiej jej części. Jest to praca solidna, dużo wnosząca do nauki, na którą, jak na każdą, trzeba patrzeć krytycznie.

Autor podzielił książkę na trzy części. W pierwszej skupia się na wpływie druku na rozwój reformacji. Jest to część "rewolucji medialnej" z podtytułu. Kolejna część przedstawia proces formowania się trzech największych w tym czasie wyznań, które autodefiniowały się jako "stary Kościół" (luteranizmu, kalwinizmu i potrydenckiego katolicyzmu - gdyż i to w zasadzie było nowe...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4
  • Przeczytane
    3
  • Nowożytność
    2
  • 2017
    1
  • Religia i religijność
    1
  • Posiadam
    1
  • Historia
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne