Dowódcy i generałowie. Prawdziwe historie

Okładka książki Dowódcy i generałowie. Prawdziwe historie
Nigel Cawthorne Wydawnictwo: Olé historia
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Olé
Data wydania:
2014-04-16
Data 1. wyd. pol.:
2014-04-16
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328007536
Tłumacz:
Małgorzata Szubert
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
331
303

Na półkach: ,

„Dowódcy i generałowie. Prawdziwe historie” to zdecydowanie pozycja dla historycznych laików. Wpisuje się ona mocno w jeden ze współczesnych nurtów różnego rodzaju opracowań mających na celu przekazanie maksymalnej ilości wiedzy kosztem pewnych uproszczeń i skrótów. Z tego powodu otrzymujemy coś na kształt ugładzonej encyklopedii, czyli sporo postaci do poznania, nieco dat i faktów, ale bez zagłębiania się w problematykę omawianych epok i konkretnych wydarzeń. Z jednej strony jest to poważna wada, ale w poszczególne opisy wplecione zostały różnej maści ciekawostki, które odrobinę umilają lekturę.
Podział na kolejne epoki jest chronologiczny i sensowny, ale już co do doboru konkretnych postaci można mieć wątpliwości. Są oczywiście dowódcy legendarni, którzy na zawsze zapisali się w annałach historii wojskowości jak spartański Leonidas, Juliusz Cezar, Czyngis-chan, Jerzy Waszyngton, Napoleon czy Erwin Rommel, lecz wyraźnie widoczne jest typowo anglosaskie potraktowanie tematu, co przejawia się umieszczeniem w książce wielu monarchów brytyjskich (Edward I, Edward III, Edward Czarny Książę), brytyjskich mężów stanu (Thomas Fairfax, John Campbell, Charles Howard) czy wreszcie brytyjskich generałów jak Colin Campbell, Douglas Haig bądź Henry Rawlinson. Nie wątpię, że w skali anglo-amerykańskiej były to postaci znaczące, ale jeżeli kryterium w niektórych przypadkach było zwyciężenie w jednej jedynej bitwie, to Europę Wschodnią potraktowano wybitnie po macoszemu. Nie do końca wiadomo też co w zestawieniu robi Michel Ney, który nie był ani najlepszym ani nawet najsławniejszym marszałkiem Bonapartego. Równie dobrze autor mógł się pokusić o dodanie Jagiełły, Sobieskiego, któregoś z naszych hetmanów z I RP, Iwana Groźnego, Piotra Wielkiego albo któregoś z włoskich kondotierów. Cóż, być może takie prawo autora.

Problemem są także same opisy, które nie dość, że sformułowane są mocno skrótowo, to w dodatku chaotycznie. W jednym akapicie mamy charakterystykę kilku dekad życia postaci, a w drugim skupiamy się na jednym, wybranym epizodzie. Miałoby to sens gdyby treść była bardziej obszerna, a tak powoduje to, że zaczynamy się zagłębiać w opis i kiedy już nas zdąży wciągnąć to następuje koniec i przechodzimy do kolejnej postaci. Nie wpływa to korzystnie na czytanie.
Okazuje się, że najlepszym sposobem jest potraktowanie książki Cawthorne’ a jako swego rodzaju leksykonu. Czyta się go szybko, mamy po jednym zdjęciu na postać, wyszczególnione w ramce ważniejsze daty i wstawkę z wybraną ciekawostką, a całość na nieco ponad dwustu stronach. Pozycja dobra dla kogoś, kto chciałby tylko liznąć temat i nie był zbyt uważny na lekcjach historii w szkole (90% opisywanych dowódców powinna być mniej lub bardziej znana dla osób posiadających średnie wykształcenie), pozostali lepiej żeby potraktowali ją jako przerywnik między poważniejszymi opracowaniami.

„Dowódcy i generałowie. Prawdziwe historie” to zdecydowanie pozycja dla historycznych laików. Wpisuje się ona mocno w jeden ze współczesnych nurtów różnego rodzaju opracowań mających na celu przekazanie maksymalnej ilości wiedzy kosztem pewnych uproszczeń i skrótów. Z tego powodu otrzymujemy coś na kształt ugładzonej encyklopedii, czyli sporo postaci do poznania, nieco dat...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    18
  • Chcę przeczytać
    12
  • Posiadam
    11
  • Historia
    3
  • Ulubione
    2
  • Czytam... ino nie śpieszno
    1
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
    1
  • Reportaż, literatura faktu
    1
  • POPULARNO-NAUKOWE
    1
  • Militaria
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dowódcy i generałowie. Prawdziwe historie


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne