Wyrok na miasto : Berlin i Moskwa wobec Powstania Warszawskiego

Wydawnictwo: Bellona
978-83-11-12103-4
historyczna
Anna

Wznowienie monografii znakomitego znawcy problematyki Powstania Warszawskiego, a zwłaszcza działań wojsk niemieckich i radzieckich w szeroko pojętym obszarze Warszawy w czasie walk powstańczych. Autor charakteryzuje sytuację na froncie wschodnim latem 1944 roku, omawia traktowanie sprawy Polski przez jej zachodnich sojuszników. Uwagę skupia jednak na sytuacji, w jakiej znalazły się siły niemieckie i na ich zdolności do działań operacyjnych i stawiania skutecznego oporu nad Wisłą. Wnioski, do jakich dochodzi, skłaniają do postawienia tezy o beznadziejności heroicznej walki powstańców w obliczu nieubłaganych realiów sytuacji geopolitycznej i geostrategicznej na ziemiach polskich w połowie 1944 roku.

źródło opisu: Od Wydawcy

źródło okładki: http://www.bazarek.pl/searchx.php/fraza,wyrok+na+miasto

Elżbieta | 2018-02-03
Przeczytana: luty 2018

Niestety, ale pozycja nie spełniła moich oczekiwań. Spodziewałam się sporej dawki polityki, tymczasem otrzymałam mnóstwo bardzo szczegółowych wyliczeń w stylu: która jednostka bojowa atakowała kogo, która się broniła i z jakim skutkiem, przy czym mowa tu głównie o walkach, które odbywały się z dala od płonącej Warszawy. Rzecz jasna autor próbuje wskazać , w jaki sposób owe bitwy, pośrednio wpłynęły na losy walczącego miasta, ale biorąc pod uwagę pierwotne założenie, że powstanie musiało zakończyć się tak, jak się skończyło, to cała ta analiza stanu uzbrojenia poszczególnych jednostek bojowych, czy podjętych przez nich działań staje się nudnym wyliczeniem.
Przeczytałam, ale bez cienia zachwytu.

Frederik | 2014-08-11
Przeczytana: lipiec 2014