Najnowsze artykuły
- Artykuły„Słonimski. Heretyk na ambonie” Joanny Kuciel-Frydryszak. Nie tylko dla „poczciwych czytelników”Anna Sierant1
- Artykuły„Pragnienie opowiadania historii”: wywiad z Izabelą JaniszewskąSonia Miniewicz1
- Artykuły„Nie wyobrażam sobie życia bez pisania”: rozmowa z Igorem AdamczykiemSonia Miniewicz3
- ArtykułyGwiazda Hollywood czyta Tokarczuk, a „Quo vadis” i „Heartstopper” wracają na ekranyAnna Sierant5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jarosław Dudek
12
7,5/10
Pisze książki: historia, nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,5/10średnia ocena książek autora
32 przeczytało książki autora
164 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Chazarowie. Polityka. Kultura. Religia. VII-XI wiek
Jarosław Dudek
7,7 z 11 ocen
80 czytelników 2 opinie
2016
Chrzest Chazarii - projekty i próby realizacji
Jarosław Dudek
9,0 z 1 ocen
7 czytelników 0 opinii
2014
Królowie i biskupi, rycerze i chłopi — identyfikacja zmarłych. Funeralia Lednickie — spotkanie 16
7,0 z 2 ocen
11 czytelników 0 opinii
2014
Metody. Źródła. Dokumentacja. Funeralia Lednickie — spotkanie 11
8,0 z 4 ocen
10 czytelników 0 opinii
2009
Pęknięte zwierciadło. Kryzys i odbudowa wizerunku władcy bizantyńskiego od 1056 roku do ok. 1095 roku
Jarosław Dudek
7,0 z 1 ocen
1 czytelnik 0 opinii
2009
Środowisko pośmiertne człowieka. Funeralia Lednickie — spotkanie 9
7,0 z 2 ocen
13 czytelników 0 opinii
2007
Starość — wiek spełnienia. Funeralia Lednickie — spotkanie 8
7,0 z 3 ocen
14 czytelników 1 opinia
2006
"Cała ziemia dyrracheńska" pod panowaniem bizantyjskim w latach 1005-1205
Jarosław Dudek
7,0 z 1 ocen
2 czytelników 0 opinii
1999
Najnowsze opinie o książkach autora
Chazarowie. Polityka. Kultura. Religia. VII-XI wiek Jarosław Dudek
7,7
Doskonała pozycja dla zainteresowanych historią wczesnego średniowiecza Europy Wschodniej i Środkowej. Prof Dudek w rozległej monografii wyczerpująco zajmuje się historią Chazarów i ich Kaganatu, półkoczowniczego ludu tureckiego, który w VII-IX wieku podbił i podporzadkował sobie rozległe obszary Europy Wschodniej w tym i liczne plemiona Słowian, Madziarów, Bułgarów i ludów tireckich i kaukaskich. Ludu który jako wiarę przyjął Judaizm. Praca rzetelna, naukowa A przy tym przystępna i bardzo wciągająca, świetnie napisana i jaki pasjonujący temat. W szerokim tle omawiane są dzieje ludów, głównie stepowców pogranicza Europy i Azji. Uznanie dla profesora. Gorąco polecam.
Chazarowie. Polityka. Kultura. Religia. VII-XI wiek Jarosław Dudek
7,7
Ze względu na poruszany temat bardzo ciekawa książka. Autor opisuje dzieje wschodniej Europy, w okresie po najazdach Hunów do około roku 1000, o tyle jest to ciekawa pozycja, że opisuje dość zapomniane i słabo zbadane obszary i okresy historii Europy a bez tego fragmentu historii nie da się zrozumieć dziejów pozostałej części Europy.
Mało zdajemy sobie sprawę, że bez zatrzymania niszczycielskiej wędrówki ludów z centralnej Azji do Europy, państwa w Europie: południowej, środkowej a nawet w zachodniej nie miałyby tych kilkuset lat na okrzepnięcie i zorganizowanie się przed kolejnymi falami najazdów. Jednym z tych Państw które stabilizowały sytuację społeczno-polityczno-gospodarczą na Euroazjatyckim stepie było Państwo Hazarów.
Awarowie tak jak Hazarowie byli ludem Tureckim i po ich najeździe (Awarów) uspokoiła się wędrówka ludów z Azji do Europy. Jedyne dwa większe najazdy "barbarzyńców" na Europę w tym czasie to najazdy Bułgarów a później Węgrów i obie te wędrówki były powiązane z sytuacją w Kaganacie Hazarskim. Mało wiemy o tym państwie a to dziwi, bo było to swojego czasu imperium o znaczeniu ponad regionalnym. Kaganat był silnym Państwem, skoro mógł przez wieki opierać się Kalifatowi Bagdadzkiemu, czego nie udało się wielu "silnym" Państwom, jak np.: Persji, Wizigotom, czy też państwom Azji Środkowej, a nawet w pewnej mierze Bizancjum.
Do tego autor dość szczegółowo, na ile pozwala obecny stan wiedzy opisuje życie gospodarcze i tu kolejne zaskoczenie, bo okazuje się, że skąd inąd brutalni władcy Kaganatu byli dość kosmopolityczni i włączali do swojej struktury politycznej podbite narody, a w miastach Hazarów, żyli obok siebie ludzi różnych religii.
Ciekawie przedstawiają się tez relacje międzynarodowe jakie utrzymywali władcy Hazarów, to jest kolejny dowód na to ze Świat stał się globalny już wieki temu, a to że my o tym nie wiedzieliśmy, nie znaczy że tego nie było...
Tak więc książka warta przeczytania ze względu na to, że uzupełnia wiedzę, oraz pozwala zrozumieć pozostałą cześć historii Europy, zwłaszcza, że bez "wytchnienia" od najazdów (co zapewniło stabilne i silne państwo Hazarów) obecne państwa Europejskie nigdy nie rozwinęły by się na gruzach Rzymu, albo miałby znacznie trudniejszą drogę do budowy państwowości. I tym kontekście Hazarowie już wieki temu nieświadomie stali się "przedmurzem" Europy.