Sny o Pakaranach

Okładka książki Sny o Pakaranach Eugeniusz Kamburowski
Okładka książki Sny o Pakaranach
Eugeniusz Kamburowski Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Sny o Pakaranach
Warszawska Firma Wydawnicza
2011-04-25
2011-04-25
Publicystyka Kamburowski filozofia fantastyka sny o pakaranach pan pako pakaran

Dziś często występuje namysł nad tym jak ludzi zachęcić do czytania, a tym bardziej jak zachęcić ich do polubienia filozofii.
Opasłe tomy pisane przez wielkich myślicieli często nie dość , że zniechęcają samą objętością, to jeszcze na domiar złego są pisane nie jasno.

„Sny o pakaranach” Eugeniusza Kamburowskiego, bo o nich mowa są bajkową próbą opowiedzenia o ludziach z perspektywy zwierzęcia, ale i głównie próbą zastanowienia się czy zwierzęta są tak różne od nas.
Problemy bowiem, które napotykają bohaterowie są podobne do ludzkich, a i w poszczególnych zwierzętach można odnaleźć inny typ.
Wspomniałam o bohaterach, więc skoro rzekło się a trzeba powiedzieć b i ich krótko przedstawić.
Postaciami pierwszoplanowymi są : Pan Pako Pakarana, pazurnica Grażynka pobierająca lekcje u Karate Koberki, Ines i Xulia , poza nimi jednak też wiele znamienitych charakterów.
Zagłębiając się w lekturę „Snów o pakaranach”, przenosimy się w świat w którym to zwierzęta wiodą prym. W klimat wprowadza czytelników piękna legenda w której to pakarana jest zwierzęciem przez Boga uwielbionym i wybranym, choć większość ludzi nawet nie zaszczyca myślami tego zwierzęcia.
Swoją wędrówkę bohaterowie zaczynają jako młodzi i naiwni, w trakcie zaś rozwoju akcji czytelnik, co jest niewątpliwą zaletą - dojrzewa wraz z nimi.
Zalety tej książki można mnożyć, poczynając od humoru i nie popadania w nadmuchaną terminologię, przez najlepsza jak do tej pory odpowiedź na pytanie dlaczego jest raczej coś niż nic, po brak banałów. Po lekturze stwierdzam, że wpadła mi w ręce książka, która może zachęcić do filozofowania każdego, od młodszego czytelnika po osobę starszą.
Myślę , że każdy kto zachował w sobie choć trochę z dziecka będzie usatysfakcjonowany, a Ci którzy zapomnieli jak to jest przypomną sobie z radością o tej części swojej osobowości .

• NAJWAŻNIEJSZE NA ŚWIECIE

Dodaj cytat z książki Sny o Pakaranach