Mikołaj Rej i dziedzictwo reformacji w Polsce

Wydawnictwo: Partner
historyczna

"Czy dzisiaj Rej jest mało znany? Czy raczej zapomnienie tej postaci w polskiej świadomości zbiorowej wynika ze znacznego stopnia trudności w rozumieniu języka, którym się posługiwał?Z każdym rokiem bariera przyswajalności staropolszczyzny jest wszak coraz większa i nie należy spodziewać się renesansu zainteresowań tą postacią. Czyż Rej jest w stanie dotrzeć jeszcze do wrażliwości współczesnych, skoro język, w którym pisał, jest tak archaiczny?Czy tylko poloniści zaznajomieni z tekstami XVI-wiecznej polszczyzny potrafią jeszcze zmierzyć się z jego piśmiennictwem, a także z ideami, które niosą za sobą?Niniejsza publikacja udziela pośrednio na te pytania odpowiedzi. Jej geneza ściśle wiąże się z przypadającą na rok 2005 rocznicą urodzin pisarza oraz z krakowskim środowiskiem badaczy protestantyzmu, które zainicjowało naukową sesję poświęconą tej postaci."Z. Pasek (ze Wstępu).

źródło opisu: Matras

Sławosz | 2012-05-22