Krótka historia pewnego żartu

Okładka książki Krótka historia pewnego żartu
Stefan Chwin Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria literatura piękna
273 str. 4 godz. 33 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
słowo/obraz terytoria
Data wydania:
1999-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
273
Czas czytania
4 godz. 33 min.
Język:
polski
ISBN:
8389859068
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Miłość ratująca myślenie Maciej Bała, Maria Boużyk, Ernest Bryll, Stefan Chwin, Janusz Drzewucki, Agnieszka Gralewicz, Jacek Grzybowski, John T. Hamilton, Jarosław Jakubowski, Piotr Jaroszyński, Bartosz Jastrzębski, Monika Jurkowska, Wojciech Kaliszewski, Henryk Kiereś, Janusz Kotański, Beata Łukarska, Piotr Mazurkiewicz, Anna Mikołejko, Zbigniew Mikołejko, Stefan Morawski, Piotr Moskal, Piotr Nowak, Stefan Radziszewski, Ewa Rogalewska, Piotr Roszak, Izabela Rutkowska, Witold Sadowski, Jacek Soliński, Marek Szulakiewicz, Jerzy Szymik, Danuta Ulicka, Andrzej Wierciński, Marek Wittbrot, Holger Zaborowski, Marek Zagańczyk
Ocena 9,0
Miłość ratując... Maciej Bała, Maria ...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 12 (48) / grudzień 2021 Joanna Bator, Stefan Chwin, Kate Crawford, Ronan Farrow, Karol Grygoruk, Sławomir Hornik, Robert Jurszo, Jakub Kornhauser, Zuzanna Kowalczyk, Dagny Kurdwanowska, Karolina Lewestam, Ania Morawiec, Mateusz Roesler, Joanna Rudniańska, Jia Tolentino, Marcin Wicha, Marta Zabłocka, Oksana Zabużko
Ocena 6,2
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Stefa...
Okładka książki Znak nr 798 / 2021 Wojciech Bonowicz, Stefan Chwin, Olga Gitkiewicz, John N. Gray, Joanna Guszta, Joanna Jędrusik, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Anna Marchewka, Anna Mateja, Edward Pasewicz, Janusz Poniewierski, Dariusz Rosiak, Magdalena Śmieja, Filip Springer, Olga Szmidt, Maciej Topolski, Marta Alicja Trzeciak, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Filip Zawada
Ocena 7,0
Znak nr 798 / ... Wojciech Bonowicz, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
105 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
358
200

Na półkach:

Tytułowy żart to przypadkowe spotkanie dwojga ludzi w czasie i przestrzeni, które zadecydowało o jego (czyli autora) istnieniu. Ojciec był wygnańcem z Wilna, matka z Warszawy, spontaniczna, przypadkowa decyzja ojca o wskoczeniu do pociągu, który odjeżdżał do Gdańska, stworzyła związek dwojga ludzi I powołała go do życia. Jest to więc książka autobiograficzna, ale pozbawiona jest niemal zupełnie dialogów, zawiera natomiast bardzo skondensowane, plastyczne, drobiazgowe opisy sytuacji, ludzi, budynków, miasta. Autor wskrzesza obraz miasta, pięknego, magicznego, które szczyciło się osiągnięciami cywilizacyjnymi, wysokim poziomem życia materialnego mieszkańców. Spogląda na swoje dzieciństwo przez pryzmat wiedzy dojrzałego człowieka. “ Żal mi Gdańska mojego dzieciństwa […] , który powoli znika, jak stara fotografa, trzymana nad płomieniem świecy.....”
Najbardziej interesujące jest w tej powieści Posłowie. Autor podsumował w nim to, co w książce jest najważniejsze, a mianowicie wpływ totalitaryzmu sowieckiego “duszę” - jego i jego pokolenia , na jego stosunek do wszelkich wspólnot, do współczesnego konsumpcjonizmu. Chwin pisze:
“ Na mojej duszy, podobnie jak na duszach moich 40 mln braci, żyjących w kraju Szopena i mazowieckich wierzb, - nie zależy w istocie nikomu. Dusze nasze polatują kędy chcą, ważne tyle, co zeszłoroczny śnieg. Dla tych, którzy mnie kuszą, dużo ważniejsza jest moja zdolność nabywcza niż moja dusza. Nikt nie chce ze mnie zrobić NOWEGO CZŁOWIEKA, bo nikt nie wierzy w NOWEGO CZŁOWIEKA. Nie będzie RAJU, SPRAWIEDLIWOŚCI ani KRÓLESTWA BOŻEGO na ziemi, będzie mnie więcej tak samo jak jest teraz, raz lepiej, raz gorzej - oto nowa wiara, która stopniowo zaczyna zdobywać nasze serca.
Co zważywszy na doświadczenia ostatnich 70 lat, których nie szczędziła nam HISTORIA, nie jest wcale takie złe, choć może wznioślejsze dusze przyjmują to z trudem. Przekonany jestem bowiem, że smaki, które zaznaliśmy w latach pięćdziesiątych, będą jeszcze niejeden raz ludziom uderzać do głowy, ponieważ, “cywilizacji konsumpcyjnej” towarzyszy co jakiś czas poczucie ideowej czczości, z którymi nie każda dusza, wrzucona w wolny świat potrafi sobie poradzić...”
Wartościowa, ciekawa lektura, zwłaszcza dla kogoś, kto urodził się w Gdańsku,, mieszka w nim i kocha je tak, jak ja.

Tytułowy żart to przypadkowe spotkanie dwojga ludzi w czasie i przestrzeni, które zadecydowało o jego (czyli autora) istnieniu. Ojciec był wygnańcem z Wilna, matka z Warszawy, spontaniczna, przypadkowa decyzja ojca o wskoczeniu do pociągu, który odjeżdżał do Gdańska, stworzyła związek dwojga ludzi I powołała go do życia. Jest to więc książka autobiograficzna, ale...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    135
  • Chcę przeczytać
    132
  • Posiadam
    26
  • Ulubione
    5
  • Literatura polska
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Literatura polska
    3
  • 2023
    2
  • 2021
    2
  • 2014
    2

Cytaty

Więcej
Stefan Chwin Krótka historia pewnego żartu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także