W małym dworku

klasyka
sznurowadło

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

izekryzek | 2018-06-13

"W małym dworku" to pierwszy dramat Witkacego, który dane mi było przeczytać. Pomógł zrozumieć mi klimat tworzonych przez niego utworów. Zakończenie jest zaskakujące, a interpretacja całego dramatu zabrała mi trochę czasu z życia. Mimo to, absolutnie nie żałuję. Rewelacyjna.

olaf2009 | 2017-12-21
Przeczytana: 20 grudnia 2017

Dwie siostry postanawiają odprawić seans spirytystyczny, żeby przywołać ducha swojej zmarłej matki. Wracają wydarzenia z przeszłości...
Dramat troszeczkę inny niż zwykle w wydaniu tego autora. Szczególnie ostatnia scena jest bardzo poruszająca.

Woody | 2017-11-17
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

Kapitalne poczucie humoru Witkacego ma swoją kwintesencję w tej książce. Tylko u tego autora mogą dziać się sytuacja tak absurdalne i irracjonalne. "W małym dworku", parodii Rittnerowskiego "W małym domku", czyta się jednym tchem!
Warto dodać, że na Witkacym się nie skończyło. Jego dramat pastiszowi poddała Osiecka pisząc "Żółty wachlarz, czyli Późniakowa, czyli Słodkie rodzynki, gorzkie migdały", dramat znany jako "Dziś straszy".

Queequeg | 2017-05-04
Przeczytana: 04 maja 2017

To pierwsza i jak dotąd jedyna rzecz autorstwa Witkacego jaką przeczytałem. Miałem rzecz jasna Witkacego w kanonie lektur szkolnych, ale został tam przez panią polonistkę jawnie zlekceważony tak więc nie miałem jak dotąd okazji zapoznać się z jego twórczością.

„W małym dworku” bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. Wyczytałem gdzieś tam, że jest to parodia pewnych dramatów rodzinnych – w tym „W mały domku” – ale niestety nie mam odniesienia, bo wymienianych dramatów, które autor sparodiował niestety nie czytałem.

Ciekawa forma, do tego pełna groteski i absurdu. Bystra i inteligentna, a jednocześnie lekka i przyjemna w odbiorze. Witkacy jest w tym utworze ironiczny i prześmiewczy, ponadto stworzył ciekawy miszmasz postaci i wydarzeń no i te rewelacyjne dialogi. Bo czego tu nie ma – są romanse, zdrady, morderstwa, duchy a między tym wszystkim kręcą się suki, które trzeba odborsuczyć.

Mój debiut z Witkacym okazał się bardzo udany. I chociaż wpadłem na niego na swojej czytelniczej...

mpw | 2017-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2017

Warto czytać na after. Bo to satyra i antyrealistyczny manifest Witkacego na Rittnera. Można bez R., bo to tragikomedia niepospolita, w której widma "mają swój honor".
Wyborne. Nibek i Jęzory również.
Absurd uśmiechnięty.
" Przyleciał mały piesek, powąchał trupki i zaraz się wściekł.
Przybiegł mały człowieczek, co ciastka na podwieczorek piekł..."
Przecudny dramacik. Czuć tu biograficzny prognostyk uczuciowy S.I.W. Wielość miłości, miłostek czy czułostek. Przetasowania. Żonglerka byciem, życiem, nieczuciem, śmiertelnością czy nieświadomością. Szach. Mat. Strzał. Trucizna. Było. Minęło. Żyje się dalej.
...albo i nie...

Wojciech Gołębiewski | 2015-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Opiniuję coraz to nowe książki, a potem się dziwię brakom w klasyce. Jednym z moich ukochanych, a niedopieszczonych jest Witkacy. A, że "W małym dworku" dostępne jest na "wolne lektury", to miły wieczór mam zapewniony.
Teraz z kolei, problem ze skleceniem paru ciekawych słów, gdy już zostało powiedziane, że to groteska, Teatr Absurdu, odpowiedż Witkacego na "obowiązujący" obraz rodziny, diabelskie szydzenie z uznawanych wartości, parodia "W małym domku" Rittnera. Aby ta opinia była spójna przepisuję z Wikipedii:
"Utwór powstał jako reakcja Witkacego na niezmiernie popularny w latach 20. XX wieku dramat Tadeusza Rittnera "W małym domku". Dzieło Rittnera to typowa sztuka realistyczna. Jej akcja rozgrywa się w środowisku mieszczańskim. Doktorowa zdradza swojego męża z przybyłym do miasta inżynierem. Mąż zabija wiarołomną kobietę. W toczącym się po morderstwie procesie ława przysięgłych uniewinnia zabójcę....

Iza | 2015-03-09
Przeczytana: 09 marca 2015

Przeczytałam kulturalnie wstęp, nastawiłam się psychicznie na brak Czystej Formy, a tu jak nie tąpnie we mnie metafizyczna zgroza w trzecim akcie! A przecież wiedziałam, jak się skończy, bo we wstępie przeczytałam. Jednak Witkiewicz osiągnął efekt – najpierw się śmiałam, wpierw nieśmiało, potem głośniej, następnie przeszłam przez fazę uświadamiania sobie obecności widma i na koniec zamarłam. Nic dziwnego, że autor lubił ten dramat. Nie dość, że udało mu się obśmiać kolegę po fachu, co zawsze jest przyjemne, to jeszcze mimochodem udało mu się udowodnić prawdziwość swej Teorii w praktyce. W tym króciutkim utworze nagromadzenie groteski, absurdu, horroru, romansu, krytyki społecznej i obyczajowej, złośliwego humoru oraz prześmiewczych ech jest tak ogromne, że z trudem można oddychać. Fabuła ledwo się mieści, dobrze że współczesny odbiorca zna jej schemat z tak nobliwych dzieł, jak „Bold and the Beautiful”, bo dzięki temu może nadążyć. Do tego dochodzi element edukacyjny – nie pójdę...

Grażyna | 2015-01-30
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2015
Przeczytana: 10 lutego 2015

https://www.youtube.com/watch?v=YEDefPoOFOo - słuchowisko

Mysterious | 2014-08-08
Przeczytana: sierpień 2014

Historia tak absurdalna, że aż śmieszna. Świetna parodia typowego rodzinnego dramatu, którym kanon lektur jest doszczętnie przepełniony. Barwne postacie, wartka akcja, ironiczne wypowiedzi, czyli to co lubię. Polecam.

KasiaM | 2014-03-03
Na półkach: Przeczytane, 2014, Posiadam
Przeczytana: 03 marca 2014

Kto się spodziewał tutaj jakiś strasznych rzeczy (np .wzbudzające panikę seanse spirytystyczne czy okrutne duchy i zjawy )może czuć się zawiedziony. Wszystko jest bardzo humorystyczne. Szczególnie zapadła mi w pamięci scena kiedy widmo pokazało się po raz pierwszy. Każdy oprócz Kozdronia przywitał tą zjawę tak jak normalnego człowieka.Gościa ,który przyszedł ich odwiedzić.
.Język jest prosty i zarazem w pewnych momentach śmieszny : " odborsuczyć suki " "milcz galareto"
Po pewnym czasie czytania " W małym dworku " Witkacego pomyślałam :Hah to jakaś patologia. Ten mówi ,że ją kochał, ten zaprzecza ,z kolei ta się go wypiera .Absurd na absurdzie. Szczególnie jak Matka dziewczynek prosi je o wypicie zawartości tajemniczej brązowej butelki z trucizną przed tym jak Dyapanazy mówi ,że córki są dla niego wszystkim . Lektura strasznie krótka, lecz na prawdę warta przeczytania.