Własna droga. Trudne decyzje

Okładka książki Własna droga. Trudne decyzje Lauren Brooke
Okładka książki Własna droga. Trudne decyzje
Lauren Brooke Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Heartland (tom 3-4) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Heartland (tom 3-4)
Breaking Free. Taking Chances
Wydawnictwo Dolnośląskie
2013-03-27
2013-03-27
Donata Olejnik
konie heartland

Żałuję, że po tej części już jakoś nie czytałam dalej, bo to dobra seria była. Może kiedyś jeszcze wrócę.

konie od zawsze były uznawane za zwierzęta pełne wdzięku, gracji i wewnętrznego piękna. zadbana sierść i grzywa, błysk w oku i piękny chód cieszą od wieków wszystkich, nie tylko ich właścicieli czy jeźdźców. jednak nie wszystkie konie mogą cieszyć się dobrymi właścicielami, czy też spokojnym miejscem do życia, bo zajmuje się nimi ktoś, kto nie ma bladego pojęcia, co połączyć z czym, aby zwierzęciu żyło się dobrze. są też tacy, którzy nigdy nie mieli i nie będą mieć litości, a koń czy kucyk to dla nich tylko opcja zarobku. właśnie takie konie - zaniedbane, opuszczone i przerażone - trafiają do heartlandu, gdzie nikt nikogo nie ocenia, a indywidualne podejście i brak pośpiechu potrafi zdziałać cuda.

w trzeciej i czwartej części amy w dalszym ciągu boryka się ze śmiercią własnej matki. ból po stracie marion dalej jest duży, ale zmniejszył się choć na tyle, aby nastolatka mogła normalnie funkcjonować. niestety klientów ubywa i ludzie nie są w stanie uwierzyć, że taka małolata jest w stanie wyleczyć ich podopiecznych z wszystkiego, co miało podłoże psychiczne. na dodatek pegaz - ulubiony koń jej matki zaczyna chorować. nie jadł, stał się apatyczny i wycofany. całymi dniami wyglądał na bramę, jakby łudząc się, że marion do niego powróci. pojawia się również ben, który stawia powodzenie w konkursach nade wszystko inne, nawet zdrowie własnego wierzchowca.

plusem tej serii - oczywiście według mnie - jest to, że bardzo szybko się ją czyta. sięgnęłam po nią, gdy wyjeżdżałam z gdańska, a zanim się obejrzałam już ją skończyłam, a bus wjeżdżał do torunia. myślę, że nie była to tylko zaleta tematyki i faktu, że jednak orientuje się tym temacie, bo konie to moje ulubione zwierzęta, ale samego stylu autorki. choć czasem amy popełniała głupie błędy, to dało się to jednak jej wybaczyć. w końcu nadal nie pogodziła się ze śmiercią matki, dziadek wyjechał do krewnych, a siostra sprowadziła do heartlandu swoją przyjaciółkę. do tego wszystkiego dołożyła się choroba pegaza i konieczność jego uśpienia. popłakałam się na tym momencie, bo pomimo tego, że wiedziałam, co się stanie, w dalszym ciągu mnie to bolało.

w dalszym ciągu utrzymuje swoje zdanie, że tę serię warto polecić innym. jest długa, bo ma dwadzieścia części i cztery dodatkowe, które pojawiły się już po zakończeniu, ale zdecydowanie warto się w niej zagłębić. ja się nie mogę już doczekać piątego i szóstego tomu!

Jedna z moich ulubionych serii, gdy zacznie się czytać nie ma odwrotu!

Jedna z moich ulubionych serii, gdy zacznie się czytać nie ma odwrotu!

Schronisko przeżywa trudności po stracie najważniejszej osoby. Dobrze, że ma chociaż takiego pracownika jak Treg - miłośnika i znawcę koni a wkrótce dołączy Ben.
Amy tłumaczy jak wygląda praca z koniem na przykładzie klaczy Bajki: "Najpierw spróbuję się z nią porozumieć,...Porozumienie miało na celu odbudować zaufanie zwierzęcia. Dla mamy był to zawsze pierwszy etap rehabilitacji konia." Opisuje metodę wzmacniania przyjaznej więzi ze zwierzęciem T-Touch, ćwiczenia na wybiegu. Dzięki Amy można nabrać pewności siebie w ujeżdżaniu konia - tego potrzebowała jej koleżanka Claire.
Pegaz - jego historia, więź z człowiekiem, tęsknota, miłość, ból - porusza do łez.

Cały cykl Heartland bardzo mi się podoba. Z każdą kolejną kartką wczytuje się coraz bardziej i nie mogę się od niej oderwać. Serdecznie polecam :)

W Heartlandzie nie wiedzie się zbyt dobrze. Stajnia ma problemy finansowe, brak perspektyw na większą ilość klientów... Zaradna Lou postanawia coś z tym zrobić - wpada na pomysł urządzenia dni otwartych, podczas których zaprezentują metody stosowane u nich w pracy z końmi. Amy nie jest do końca przekonana co do pomysłów siostry. Jej szansą jest udane 'wyleczenie' arabskiej klaczy należącej do właścicielki wielkiej stadniny - Lisy Stillman. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ próbowano już w wielu innych miejscach i nikomu się nie udało. Jeśli terapia się powiedzie będzie to niepowtarzalna szansa na odratowanie renomy Heartlandu. W dodatku właścicielka klaczy przysyła tam również swojego bratanka Bena, który okazuje się być krnąbrnym nastolatkiem... Czy Amy da radę przełamać opór i sceptycyzm nowej osoby w stajni? Przeczytajcie sami!

Cudowna książka nigdy lepszej nie czytałam.

Cudowna książka nigdy lepszej nie czytałam.

Kocham to!! Jako że jestem miłośniczką koni to już w ogóle... Życie Amy, Soray, Lou, Trega, Bena, Dziadka i innych bohaterów jest świetnie napisane, dzieją się ciekawe rzeczy i w ogóle to jest to świetne :) <3

Ta część Heartlandu wnosi duże zmiany w życiu Amy. To że ma problemy z nowym pracownikiem jest wiodącą myślą tej części.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zdecydowanie dla młodzieży, choć i mi bardzo się podoba.

Zdecydowanie dla młodzieży, choć i mi bardzo się podoba.

• Konie
  • Pożyczone