Thorgal: Alinoe

Cykl: Thorgal (tom 8)
Wydawnictwo: Egmont Polska
Alinoë
komiksy

Ósmy tom legendarnej serii fantasy-science fiction, rozgrywającej się we wczesnośredniowiecznej Europie. Thorgal wraz z rodziną postanawia zamieszkać na malutkiej wyspie, gdzie zło świata nie będzie mogło ich dosięgnąć. Jednak co jakiś czas musi płynąć łodzią na stały ląd, aby kupić niezbędne do życia produkty. Podczas jednej z jego nieobecności coś dziwnego dzieje się z jego synem, Jolanem. Chłopak czuje się samotny, przebywając z wysepce tylko z rodzicami, brakuje mu rówieśników. I pewnego dnia pojawia się skory do zabawy chłopiec Alinoe. Niestety przybysz sprowadza ze sobą kłopoty nie z tego świata...nakomita opowieść fantastyczna o niebezpieczeństwach, jakie mogą ze sobą nieść marzenia. Szczególnie marzenia ludzi obdarzonych mocą.

źródło opisu: http://sklep.egmont.pl

źródło okładki: http://sklep.egmont.pl

Łędina | 2016-10-23

Oto już ósma część legendarnej serii opowiadająca o Thorgalu Aegirrsonie, ostatnim dziecku ludu z gwiazd, łącząca fantastykę z science fiction i rozgrywająca się we wczesnośredniowiecznej Europie. "Thorgal: Alinoe" - Jeana Van Hamme'a, Grzegorza Rosińskiego to znakomita opowieść fantastyczna o niebezpieczeństwach, jakie mogą ze sobą nieść marzenia. Szczególnie marzenia ludzi obdarzonych wielką mocą.

Jean Van Hamme – belgijski pisarz oraz scenarzysta komiksów i filmów. Ukończył Solvay Brussels School of Economics and Management, studiował również dziennikarstwo. Porzucił pracę ekonomisty i poświęcił się w całości pisarstwu i scenopisarstwu. Jako scenarzysta zadebiutował w tysiąc dziewięćset sześćdziesiątym ósmym roku scenariuszem do komiksu "Epoxy", narysowanego przez Paula Cuveliera.

Grzegorz Rosiński - polski rysownik komiksowy, grafik i malarz. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych, następnie Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i przez następne dziesięć lat tworzył ilustracje...

| 2014-06-19

Mój pierwszy Thorgal. Byłam malutka, gdy go dostałam w łapki, dlatego ten rasowy komiksowy horror zrobił na mnie ogromne wrażenie; było dużo strachu, dużo uśmiechów i dużo szarpania tatki za rękaw, by kupił więcej. Tak zaczęła się moja przygoda z Thorgalem, swoją drogą, która trwa już naprawdę długo - przez prawie całe moje życie.

Zeszyt może naprawdę przerazić - moc Jolana powołuje do życia dziką istotę, której celem jest anihilacja rodziny. Tak, nawet swojego twórcy. Tym razem komiks bez Thorgala we własnej osobie, tym bardziej klaustrofobiczny się wydaje, kiedy rodzina, odcięta od świata na samotnej wyspie, odpiera ataki zła.

Kocham!

Wkp | 2014-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2014

THORGAL BEZ THORGALA

Thorgal, Aaricia i ich syn, Jolan, żyją na bezludnej wyspie, z dala od ludzi. Pewnego dnia Thorgal wypływa na ląd, a wtedy zaczynają się dziać dziwne rzeczy, których przyczyną wydaje się być dziwne dziecko, Alinoe, które nie ma prawa istnieć…

Kolejny niezły tom Thorgala, choć tak naprawdę to Aaricia gra w nim główną rolę. Ona i jej syn Jolan. Całość przypomina kopię scenariusza typowego survival horroru, na tyle niezłą, że czyta się bez bólu. Szczególnie, że rysunki Rosińskiego, choć w typowo europejskiej manierze i kadrowaniu, robią miłe wrażenie.

Sporym minusem jest jednak wydanie, które ma koszmarnie zrobione chmurki z dialogami. Wpisujący w nie teks, zamiast postarać się i dopasować go do ich wymiarów, często na siłę przedłuża owe chmurki. Zgroza!

Nie mniej polecam, bo rzecz to kultowa i jak na one shot z thoragalowej serii, naprawdę udana.

Merida | 2013-06-21

Album, który najbardziej na mnie podziałał - i w tym negatywnym (straszącym) kontekście i tym pozytywnym (zachwyt!). "Alinoe" to mieszanka horroru i przygody - po raz pierwszy widzimy, jak destrukcyjna może być moc Jolana i jak trudno dziecku jest ją opanować. Gdyby nie Thorgal, prawdopodobnie rodzina wąchałaby kwiatki od spodu...

Jeden z moich ulubionych odcinków, do których mam największy sentyment. I do tej pory boję się Alinoe, brrr.

książek: 1981

Moim zdaniem jedna z najlepszych części "Thorgala", najczęściej do niej wracałam i wracam. Tym razem głównymi bohaterami tomu 8 stają się Aaricia i Jolan, zamieszkujący małą, spokojną wysepkę z dala od ludzi. Panowie Rosiński i Van Hamme umiejętnie budują atmosferę, która z czasem przypominać zaczyna prawdziwy thriller, a momentami i horror. Mały Jolan, syn Thorgala, również dysponujący nadprzyrodzonymi zdolnościami, bardzo pragnie mieć prawdziwego przyjaciela. I pewnego dnia jego marzenia stają się rzeczywistością: na wyspie pojawia się zielonowłosy, niemy chłopiec. Od tego momentu Jolanowi i Aaricii zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo, bowiem Alinoe, z pozoru łagodny i przyjacielski, z czasem wymyka się spod kontroli Jolana i przeistacza w żądnego krwi chłopca-potwora.
Świetny pomysł scenariusza, dowodzi tego, że Autorzy nawet dysponując tak małą liczbą bohaterów, potrafią stworzyć wspaniałą opowieść. POLECAM gorąco!!! :)

Michał | 2012-06-14
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 1990 rok

Najbardziej przerażający i robiący wrażenie komiks z czasu dzieciństwa...

| 2010-04-29

Brrr, straszyło mnie to w dzieciństwie.

MadameShepard | 2014-02-14

Absolutna dycha, bo zabrakło skali dla tej części Thorgala. Nigdy, w żadnej książce, ani komiksie nie czułam takiej atmosfery zagrożenia, jak tutaj. Duszna, męcząca sytuacja, w której znaleźli się Aaricia i Jolan, ich desperacja i bezradność jest po prostu przytłaczająca. A Alinoe jest jednym z najbardziej przerażających stworów, jakie znam, a wiem co mówię, bo jestem miłośniczką horrorów.

| 2014-01-19

Moja ulubiona część "Thorgalów" z prostym morałem: niekiedy najlepszy przyjaciel może się okazać Twoim wrogiem.

kahlan77 xxx | 2012-01-08
Przeczytana: 07 marca 2016

Mroczny i straszny w dziecinstwie się bałem Alinoe